Ўзбекистон Президенти Туркия Президенти билан телефон орқали мулоқот қилди
26 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари Туркия етакчисини таваллуд куни билан самимий қутлаб, унга мустаҳкам соғлик ва катта муваффақиятлар ҳамда қардош турк халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади. Ўзбекистон-Туркия муносабатлари бугунги кенг кўламли стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорликдек юксак даражага кўтарилишида Президент Режеп Эрдоғаннинг шахсий ҳиссаси алоҳида қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти Туркиянинг жануби-шарқий музофотларида содир бўлган вайронкор зилзилалар муносабати билан яна бир бор далда сўзларини изҳор этди ва уларнинг оқибатларини бартараф этишда зарур ёрдамни кўрсатишга тайёрлигини тасдиқлади.
Туркия Президенти, ўз навбатида, энг мураккаб паллада кўрсатилган кўмак учун Ўзбекистон Президенти ва қардош халқига чуқур миннатдорлик билдирди. Қутқарувчилар ва тиббиёт ходимларининг фаолияти туфайли ўнлаб инсонларнинг ҳаёти сақлаб қолинди, Ҳатай музофотининг минглаб аҳолисига малакали ёрдам кўрсатилди. Бундан ташқари, Ўзбекистон маданияти ва санъати, зиёлилари ва жамоатчилик вакилларининг саъй-ҳаракатлари катта маънавий кўмак бўлди.
Суҳбатда икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди. 2022 йилнинг ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида ўтган олий даражадаги учрашувда эришилган келишувларни сўзсиз амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Бўлажак учрашувлар режаси, шу жумладан Ўзбекистон-Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишига ҳамда Туркий давлатлар ташкилотининг норасмий саммити тадбирларига тайёргарлик кўриш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Туркия Президентларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек очиқ, ишончли ва дўстона руҳда ўтди.

The President of Uzbekistan holds a phone call with the President of Türkiye
On February 26, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdogan.
The President of Uzbekistan warmly congratulated the Leader of Türkiye on his birthday, sincerely wishing him good health and great success, as well as peace and prosperity to the fraternal Turkish people. The personal contribution of President Recep Tayyip Erdogan in achieving the current high level of comprehensive strategic partnership and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Türkiye was emphasized.
The President of Uzbekistan once again expressed support and confirmed his readiness to provide the necessary assistance in overcoming the consequences of the devastating earthquakes that occurred in the southeastern provinces of Türkiye.
In turn, the President of Türkiye expressed profound gratitude to the President and the fraternal people of Uzbekistan for their support in the most difficult period. Thanks to rescuers and medical workers, the lives of dozens of people have been saved, and qualified assistance has been provided to thousands of residents of Hatay province. In addition, great moral support was provided by representatives of culture and art, the intelligentsia and the public of Uzbekistan.
During the talks, current issues of bilateral cooperation were discussed. The importance of the unconditional implementation of the agreements of the high-level meeting held in November 2022 in the city of Samarkand was emphasized.
The schedule of the upcoming meetings was considered, including preparations for the next meeting of the Uzbekistan – Türkiye Strategic Partnership Council and the events of the informal summit of the Organization of Turkic States.
The telephone conversation between the Presidents of Uzbekistan and Türkiye took place in a traditionally open, trusting and friendly atmosphere.