Ўзбекистон Мисрни араб ва мусулмон оламидаги етакчи мамлакатлардан бири деб билади
Жорий йилнинг 18 февраль куни Миср пойтахти Қоҳира шаҳрида «Ўзбекистон ва Миср: ҳамкорлик истиқболлари» мавзусида давра суҳбати ўз ишини бошлади.
Тадбирда Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) директори ўринбосари Бобур Усманов сўзга чиқиб, икки давлат сиёсий муносабатларига алоҳида урғу берди.
Мутахассиснинг фикрича, Ўзбекистон ва Миср бир-биридан узоқ масофада жойлашганига қарамай, уларни тарихий ва маданий муштараклик, самимий дўстлик ришталари бирлаштириб туради. “Энг асосийси – бизнинг муносабатларимизда сиёсий тўсиқлар йўқлигидир”, - деди у.
Унинг сўзларига кўра, Миср – араб давлатлари орасида биринчилардан бўлиб, мамлакатимиз мустақиллигини тан олган давлат сифатида тарихга кирган. Ўзбекистон Миср билан халқаро майдонда илк дипломатик алоқаларни йўлга қўйган даврдан бошлаб, то ҳозирги вақтга қадар ишончли ҳамкор эканлигини намоён этди.
“Мовароуннаҳр ва Миср диёрида яшаб ижод қилган буюк бобокалонларимизнинг ноёб илмий-маърифий мероси ва асарлари нафақат халқларимизнинг, балки бутун мусулмон оламининг бебаҳо бойлиги саналади”, – дея таъкидлади Усмонов.
“Буюк аждодимиз Аҳмад Фарғоний Мисрда яшаб, мисли кўрилмаган кашфиётларни амалга оширган. Қоҳира шаҳрида, Нил бўйида унинг шарафига ўрнатилган ҳайкал томонлар ўртасидаги азалий дўстликнинг ёрқин рамзига айланган”, - қўшимча қилди эксперт.
СМТИ директори ўринбосарининг фикрича, Ўзбекистон Мисрни нафақат Африка минтақасида ва халқаро майдондаги муҳим ҳамкори, балки араб ва мусулмон оламидаги етакчи мамлакатлардан бири деб билади. Қайд этилишича, икки томонлама муносабатлар асрлар оша мустаҳкам дўстона алоқалар, чуқур ҳурмат ва ўзаро манфаатларни ҳисобга олиш тамойилларига асосланади.
Шунингдек, икки давлатнингминтақавий ва глобал масалаларга ёндашувлари бир-бирига яқинлигига алоҳида урғу берилди. Таъкидланишича, Ўзбекистон Мисрнинг Яқин Шарқ муаммосини тинч йўл ва дипломатик воситалар орқали ҳал этиш борасидаги амалий ва адолатли сиёсатини қўллаб-қувватлайди.
“Миср ўз навбатида Ўзбекистоннинг Афғонистонда мустаҳкам тинчлик ва барқарорлик ўрнатиш йўлидаги саъй-ҳаракатларини ва Тошкентнинг дипломатик фаоллигини минтақада хавфсизликни таъминлашда муҳим омил деб билади”, – дея хулоса қилди мутахассис.
Маълумот учун: Давра суҳбати Ўзбекистон Республикасининг Қоҳирадаги элчихонаси томонидан Мисрнинг “Ҳивар” сиёсий ва ахборот тадқиқотлар маркази билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Унда икки мамлакатнинг етакчи таҳлил ва илмий-тадқиқот тузилмаларининг 45 дан ортиқ етакчи экспертлари ҳамда дипломатик корпус вакиллари иштирок этмоқда.
Тадбир иштирокчилари музокаралар доирасида Ўзбекистон ва Миср ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболини атрофлича таҳлил қилиш ва ўзаро алоқаларни ривожлантиришга қаратилган устувор йўналишларни белгилаб олишни режалаштирган.
Учрашувда Ўзбекистон томонидан Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Марказий Осиё халқаро институти, ТИВ ҳузуридаги Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил маркази ҳамда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази раҳбарлари ва мутахассислари қатнашмоқда.

Узбекистан и Египет зарекомендовали себя как надежные партнеры во всех сферах взаимодействия
18 февраля т.г. в столице Египта Каире начал свою работу круглый стол на тему «Узбекистан и Египет: перспективы сотрудничества».
Выступая на мероприятии, заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Республики Узбекистан Бобур Усманов сделал особый акцент на политических отношениях двух стран.
По словам эксперта, несмотря на огромное расстояние между двумя странами, их объединяет историческая и культурная общность, узы искренней дружбы. Главное, по его словам, «нет никаких политических препятствий для развития отношений».
Отмечалось, что Египет вошел в историю как одна из первых арабских стран, признавших независимость нашей страны.
С момента установления дипломатических отношений Узбекистан
и Египет зарекомендовали себя как надежные партнеры во всех сферах взаимодействия.
«Уникальное научно-образовательное наследие и труды наших прадедов, живших и творивших в Мавераннахре и Египте, являются бесценным богатством не только нашего народа, но и всего мусульманского мира», — подчеркнул Усманов.
«Наш великий предок Ахмад Фергани жил в Египте и совершил беспрецедентные открытия. Ярким символом вечной дружбы двух сторон стала статуя, воздвигнутая в его честь на берегу Нила
в Каире», - добавил он.
При этом отметил замдиректора ИСМИ, Узбекистан считает Египет не только важным партнером в африканском регионе и на международной арене, но и одной из ведущих стран арабского
и мусульманского мира. Двусторонние отношения строятся на принципах многовековой дружбы, глубокого уважения и учета взаимных интересов.
Также подходы двух стран к региональным и глобальным вопросам близки друг другу. Узбекистан поддерживает практическую
и справедливую политику Египта по решению ближневосточной проблемы мирными и дипломатическими путями.
«Египет, в свою очередь, высоко оценивая усилия Узбекистана по установлению мира и стабильности в Афганистане и дипломатическую активность Ташкента, рассматривает их важными факторами в обеспечении безопасности в регионе», — заключил эксперт.
Для сведения: «Круглый стол» организован Посольством Республики Узбекистан в Каире совместно с Центром политических и информационных исследований Египта «Хивар».
В нем принимают участие более 45 специалистов ведущих аналитических и научно-исследовательских структур двух стран и представители дипломатического корпуса.
В рамках переговоров участники всесторонне проанализируют перспективы укрепления сотрудничества между Узбекистаном и Египтом и определят приоритетные направления двустороннего взаимодействия.
С узбекской стороны на мероприятии участвуют руководители и ведущие эксперты Института стратегических и межрегиональных исследований, Международного института Центральной Азии, Информационно-аналитического центра международных отношений при Министерстве иностранных дел и Центра экономических исследований и реформ.