Ўзбекистон Мисрни араб ва мусулмон оламидаги етакчи мамлакатлардан бири деб билади
Жорий йилнинг 18 февраль куни Миср пойтахти Қоҳира шаҳрида «Ўзбекистон ва Миср: ҳамкорлик истиқболлари» мавзусида давра суҳбати ўз ишини бошлади.
Тадбирда Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (СМТИ) директори ўринбосари Бобур Усманов сўзга чиқиб, икки давлат сиёсий муносабатларига алоҳида урғу берди.
Мутахассиснинг фикрича, Ўзбекистон ва Миср бир-биридан узоқ масофада жойлашганига қарамай, уларни тарихий ва маданий муштараклик, самимий дўстлик ришталари бирлаштириб туради. “Энг асосийси – бизнинг муносабатларимизда сиёсий тўсиқлар йўқлигидир”, - деди у.
Унинг сўзларига кўра, Миср – араб давлатлари орасида биринчилардан бўлиб, мамлакатимиз мустақиллигини тан олган давлат сифатида тарихга кирган. Ўзбекистон Миср билан халқаро майдонда илк дипломатик алоқаларни йўлга қўйган даврдан бошлаб, то ҳозирги вақтга қадар ишончли ҳамкор эканлигини намоён этди.
“Мовароуннаҳр ва Миср диёрида яшаб ижод қилган буюк бобокалонларимизнинг ноёб илмий-маърифий мероси ва асарлари нафақат халқларимизнинг, балки бутун мусулмон оламининг бебаҳо бойлиги саналади”, – дея таъкидлади Усмонов.
“Буюк аждодимиз Аҳмад Фарғоний Мисрда яшаб, мисли кўрилмаган кашфиётларни амалга оширган. Қоҳира шаҳрида, Нил бўйида унинг шарафига ўрнатилган ҳайкал томонлар ўртасидаги азалий дўстликнинг ёрқин рамзига айланган”, - қўшимча қилди эксперт.
СМТИ директори ўринбосарининг фикрича, Ўзбекистон Мисрни нафақат Африка минтақасида ва халқаро майдондаги муҳим ҳамкори, балки араб ва мусулмон оламидаги етакчи мамлакатлардан бири деб билади. Қайд этилишича, икки томонлама муносабатлар асрлар оша мустаҳкам дўстона алоқалар, чуқур ҳурмат ва ўзаро манфаатларни ҳисобга олиш тамойилларига асосланади.
Шунингдек, икки давлатнингминтақавий ва глобал масалаларга ёндашувлари бир-бирига яқинлигига алоҳида урғу берилди. Таъкидланишича, Ўзбекистон Мисрнинг Яқин Шарқ муаммосини тинч йўл ва дипломатик воситалар орқали ҳал этиш борасидаги амалий ва адолатли сиёсатини қўллаб-қувватлайди.
“Миср ўз навбатида Ўзбекистоннинг Афғонистонда мустаҳкам тинчлик ва барқарорлик ўрнатиш йўлидаги саъй-ҳаракатларини ва Тошкентнинг дипломатик фаоллигини минтақада хавфсизликни таъминлашда муҳим омил деб билади”, – дея хулоса қилди мутахассис.
Маълумот учун: Давра суҳбати Ўзбекистон Республикасининг Қоҳирадаги элчихонаси томонидан Мисрнинг “Ҳивар” сиёсий ва ахборот тадқиқотлар маркази билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Унда икки мамлакатнинг етакчи таҳлил ва илмий-тадқиқот тузилмаларининг 45 дан ортиқ етакчи экспертлари ҳамда дипломатик корпус вакиллари иштирок этмоқда.
Тадбир иштирокчилари музокаралар доирасида Ўзбекистон ва Миср ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболини атрофлича таҳлил қилиш ва ўзаро алоқаларни ривожлантиришга қаратилган устувор йўналишларни белгилаб олишни режалаштирган.
Учрашувда Ўзбекистон томонидан Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Марказий Осиё халқаро институти, ТИВ ҳузуридаги Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил маркази ҳамда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази раҳбарлари ва мутахассислари қатнашмоқда.

Uzbekistan and Egypt – reliable partners in all areas of interaction
On February 18 this year, a roundtable discussion on “Uzbekistan and Egypt: Cooperation Prospects” kicked off in Egypt’s Cairo.
Deputy Director of the Institute for Strategic and Regional Studies (ISRS) under the President of the Republic of Uzbekistan Bobur Usmanov highlighted the political relations between the two countries.
According to the expert, despite the huge distance between the two countries, they are united by historical and cultural commonality and sincere friendship. The main thing, according to him, “there are no political obstacles to the development of relations”.
It was noted that Egypt went down in history as one of the first Arab countries to recognize the independence of Uzbekistan.
Since the establishment of diplomatic relations, Uzbekistan and Egypt have established themselves as reliable partners in all areas of interaction.
“The unique scientific and educational heritage and the works of our great-grandfathers, who lived and worked in Transoxiana and Egypt, are an invaluable wealth not only of our people, but of the entire Muslim world”, Usmanov emphasized.
“Our great ancestor Ahmad Fergani lived in Egypt and made unprecedented discoveries. A vivid symbol of the eternal friendship of the parties was the statue erected in his honor on the banks of the Nile in Cairo”, he added.
At the same time, the ISRS Deputy Director noted that Uzbekistan considers Egypt not only an important partner in the African region and the international arena, but also one of the leading countries in the Arab and Muslim world. Bilateral relations are built on the principles of centuries-old friendship, deep respect and consideration of mutual interests.
The approaches of the two countries to regional and global issues are close to each other. Uzbekistan supports the practical and fair policy of Egypt to resolve the Middle East problem through peaceful and diplomatic means.
“Egypt, in turn, highly appreciating the efforts of Uzbekistan to establish peace and stability in Afghanistan and the diplomatic activity of Tashkent, considers them important factors in ensuring security in the region”, the expert concluded.
The roundtable discussion is organized by the Embassy of the Republic of Uzbekistan in Cairo together with the Center for Political and Media Studies of Egypt “Khivar”.
It is attended by more than 45 experts from leading analytical and research structures of the two countries and representatives of the diplomatic corps.
During the talks, the participants will comprehensively analyze the prospects for strengthening cooperation between Uzbekistan and Egypt and determine priority areas for bilateral interaction.
From the Uzbek side, the event is attended by heads and leading experts of the Institute for Strategic and Regional Studies, the International Institute for Central Asia, the Information and Analytical Center for International Relations under the Ministry of Foreign Affairs and the Center for Economic Research and Reforms.