Давлатимиз раҳбари Бухоро шаҳридаги Мир Араб олий мадрасасини бориб кўрди.
Бу мадраса 500 йиллик тарихга эга. Ундан кўплаб олимлар, имомлар, муфтийлар етишиб чиққан. Лекин ўтган асрда унинг мақоми ўрта махсус билим юрти даражасига тушиб қолган эди. Биноси ҳам зах тортган, китоблар етишмасди.
Шавкат Мирзиёев 2017 йилда бу ерга келиб, аҳволни кўрган, мадрасанинг тарихий мавқеини тиклашни мақсад қилган эди. Бунинг учун Арк яқинида янги бино барпо этилди ва яқинда фойдаланишга топширилди.
Олий мадраса 200 ўринга мўлжалланган. Бу ерда Қуръони карим, ҳадис, фиқҳ ва тасаввуф илмлари, хорижий тиллар пухта ўргатилади. Бугунги кунда жами 107 нафар талаба таълим олмоқда.
Ўқув хоналари, кутубхона, фаоллар зали, талабалар ётоқхонаси ва хизмат уйи, спортзал ва бассейнда барча қулайликлар яратилган.
Давлатимиз раҳбари мадраса талабалари билан суҳбатлашди.
- Бундай узоқ тарихга эга таълим даргоҳлари жуда кам, - деди Шавкат Мирзиёев. - Бугун унинг шароитини яхшилаб, тарихий адолатни тиклаганимиз хайрли иш бўлди, деб ўйлайман. Демократик ислоҳотларимиз натижасида диний соҳага ҳам эркинлик эпкини кириб келди. Шу билан бирга, ахборот макони ҳам очиқ. Интернетда илмий асоси бўлмаган турли талқинлар ҳам бор. Лекин уларни тажрибасиз ёшлар қаердан билади? Буни сизга ўхшаган илмли кишилар, имом-хатибларимиз исботлаб, тўғри тушунтириб бериши керак.
Диний таълим соатлари ва сифатини ислоҳ қилиш, уни амалиёт билан боғлаш бўйича фикрлар билдирилди.
Шу билан Президентнинг Бухоро вилоятига ташрифи якунланди, давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.

2023-02-20 | Politics
This madrasah has a 500-year history. Many scientists, imams, muftis came out of it. But in the last century, its status has declined to the level of a special educational institution. Dampness started up in the building, there were not enough books.
Shavkat Mirziyoyev, having arrived here in 2017, saw the situation and set out to restore the historical status of the madrasah. For this, a new building was built and recently commissioned next to the Ark fortress.
The madrasah is designed for 200 students. Here they deeply study the Quran, hadiths, the sciences of fiqh and tasawwuf, and foreign languages. Today, 107 people study in the madrasah.
All conditions have been created in the classrooms, library, meeting room, student dormitory and service house, gym and swimming pool.
The Head of state talked with students of the madrasah.
“There are very few educational institutions with such a long history”, Shavkat Mirziyoyev said. – I think it was the right thing to improve the conditions in the madrasah and restore historical justice. The religious sphere also got freedom as a result of our democratic reforms. Openness reigns in the information space. However, various interpretations on the Internet do not have a scientific basis. But how to convey this knowledge to the fragile youth? Knowledgeable people like you, our imam-khatibs, should prove and correctly explain.
Opinions were voiced on reforming the content and improving the quality of religious education, ensuring its integration with practice.