Ўзбекистон Президенти Тожикистон Президентига ҳамдардлик билдирди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 февраль куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Тожикистон етакчисига мамлакатнинг жануби-шарқида қор кўчиши оқибатида инсонлар қурбон бўлгани ва жиддий талафотлар кўрилгани муносабати билан чуқур ҳамдардлик билдирди.
Икки томонлама ва минтақавий кун тартибининг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Олий даражада, энг аввало савдо, саноат кооперацияси, қишлоқ хўжалиги, энергетика, транспорт ва бошқа йўналишларда эришилган келишувларни амалга ошириш чоралари муҳокама қилинди.
Фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва уларнинг оқибатларига қарши курашиш борасида самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди.
Бўлажак тадбирлар, шу жумладан кўп томонлама ташкилотлар доирасидаги мулоқотлар режаси ҳам кўриб чиқилди.

President of Uzbekistan expresses condolences to the President of Tajikistan
On February 16, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The President of Uzbekistan expressed his deep condolences to the Leader of Tajikistan in connection with human casualties and serious destruction caused by avalanches in the southeast of the country.
Current issues of bilateral and regional agenda were considered.
Measures to implement agreements at the highest level were discussed, primarily in trade, industrial cooperation, agriculture, energy, transport and other areas.
The importance of establishing effective cooperation in prevention and combating the consequences of emergencies was noted.
The schedule of events, including contacts within the framework of multilateral organizations, was also considered.