Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигининг долзарб масалалари муҳокама қилинди
2023 йилнинг 15 февраль куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири в.б. Бахтиёр Саидов Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Сиёсий бюроси аъзоси, ХКП МҚ Ташқи ишлар масалалари бўйича Канцелярияси раҳбари Ван И билан учрашди.
Томонлар олий даражадаги музокаралар чоғида, жумладан, Хитой Раиси Си Сзинпиннинг 2022 йил сентябр ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи якунлари бўйича эришилган келишувларни ҳар томонлама амалга оширишга тайёр эканликларини тасдиқладилар.
Тинчлик ва минтақавий хавфсизликни таъминлаш масалалари бўйича Ўзбекистон ва Хитой позициялари муштараклиги, шунингдек, икки давлатнинг БМТ, ШҲТ ва бошқа халқаро институтлар доирасида яқин ҳамкорлик қилишда қатъийлиги таъкидланди.
Йиғилишда жорий йилда икки ва кўп томонлама шаклларда ўтказилиши режалаштирилган қўшма тадбирларнинг ташкилий ва мазмуний жиҳатлари ҳам кўриб чиқилди.

Acting Foreign Minister Bakhtiyor Saidov met with the Director of the Office of the Central Foreign Affairs Commission of the Chinese Communist Party Wang Yi
Today, Acting Foreign Minister of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov met with the Director of the Office of the Central Foreign Affairs Commission of the Chinese Communist Party Wang Yi.
Top diplomats reaffirmed their readiness for the comprehensive implementation of the agreements reached at the highest level, including following the State visit of Chinese President Xi Jinping to Uzbekistan in September 2022.
The commonality of positions of Uzbekistan and China on the issues of ensuring peace and maintaining regional security, as well as the commitment of the two countries to close cooperation within the framework of the UN, the SCO and other international institutions were noted.
Parties have also reviewed the aspects of the joint events planned for 2023 in bilateral and multilateral formats.