“Германия – Марказий Осиё” парламент гуруҳи ўртасида онлайн-учрашуви бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Германия Бундестаги билан ҳамкорлик бўйича парламент гуруҳи ва Бундестагнинг “Германия – Марказий Осиё” парламент гуруҳи ўртасида онлайн-учрашуви бўлиб ўтди.
Унда Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев, сенаторлар, Бундестагнинг “Германия – Марказий Осиё” парламент гуруҳи раиси Ойген Шмидт ва мазкур гуруҳнинг аъзолари иштирок этди.
Маълумки, “Германия – Марказий Осиё” парламент гуруҳи 1994 йилда ташкил этилган. Гуруҳ олтита давлат – Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон ва Мўғулистон учун масъул ҳисобланади.
Учрашув давомида Германия Бундестаги ва Марказий Осиё давлатлари парламентлари ўртасидаги алоқаларни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш, қонун устуворлиги ва фуқаролик жамияти тузилмалари қуришни қўллаб-қувватлашда Германия парламент тизими тажрибасини ўрганиш борасида амалга оширилаётган ишлар муҳокама қилинди.
Муҳокамалар чоғида С.Сафоев Ўзбекистон ва Германия парламентлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш борасидаги ишлар ҳамда парламент гуруҳлари ўртасидаги дўстона муносабатлар нечоғли муҳим эканлигига алоҳида тўхталиб ўтди.
Суҳбат якунида парламентлараро дўстлик гуруҳлари доирасида мунтазам равишда мулоқот ўтказиш, навбатдаги учрашув кун тартибига энергетика хавфсизлиги, экология, таълим ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорлик масалаларини киритиб, муҳокама қилишга келишиб олинди.

Межпарламентские группы дружбы Узбекистана и ФРГ договорились об обсуждении вопросов энергетической безопасности, экологии, сотрудничества в образовательной и культурно-гуманитарной сферах
2023-02-14 | Общество
Вчера состоялась онлайн-встреча парламентской группы Олий Мажлиса Узбекистана по сотрудничеству с Бундестагом ФРГ и парламентской группы Бундестага «Германия – Центральная Азия»
В мероприятии приняли участие первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Содик Сафоев, сенаторы, председатель парламентской группы Бундестага «Германия – Центральная Азия» Ойген Шмидт и члены этой группы.
Как известно, парламентская группа «Германия – Центральная Азия» была создана в 1994 году. Группа ответственна за шесть государств – Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан и Монголию.
В ходе встречи обсуждалась работа по развитию и укреплению связей между Бундестагом Германии и парламентами стран Центральной Азии, изучению опыта парламентской системы Германии в поддержке верховенства закона и построении структур гражданского общества.
В ходе обсуждения Содик Сафоев подчеркнул важность работы, направленной на дальнейшее развитие взаимодействия между парламентами Узбекистана и Германии, а также дружественных отношений между парламентскими группами.
По итогам встречи достигнута договоренность о проведении регулярного диалога в рамках межпарламентских групп дружбы, включении в повестку дня очередной встречи и обсуждение вопросов энергетической безопасности, экологии, сотрудничества в образовательной и культурно-гуманитарной сферах.