Словакия автомобиль саноати соҳасида Ўзбекистон фуқароларини иш билан таъминлаш бўйича келишувга эришилди
2023-02-14 | Жамият
Ўзбекистоннинг Австриядаги элчиси Абат Файзуллаев Словакия Автомобиль саноати ассоциацияси президенти, «Volkswagen Slovakia» автомобиль ишлаб чиқариш заводининг ташқи алоқалар бўйича директори А.Матушек билан учрашув ўтказди
Музокараларда Ўзбекистон меҳнат бозоридаги салоҳиятли ишчи кучини иш билан таъминлаш, хорижий давлатларга хавфсиз, тартибли ва қонуний меҳнат миграцияси тизимини жорий қилиш, меҳнат мигрантларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди. Словакия автомобиль саноати соҳасида Ўзбекистон фуқароларини иш билан таъминлаш бўйича келишувга эришилди.
Хориж томонига Ўзбекистонда сўнгги йилларда ташқи меҳнат миграциясини ривожлантириш бўйича олиб борилаётган давлат сиёсати, мазкур йўналишда фуқаролар учун яратилган имтиёзлар, «Ишга марҳамат» мономарказларининг фаолияти, шунингдек, Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги фаолиятига бағишланган тақдимот амалга оширилди.
А.Матушек «Volkswagen Slovakia» заводи Словакиядаги энг йирик компания ва иш берувчилардан бири эканлигини таъкидлади. Бугунги кунда компаниянинг доимий ишчилари сони 12 мингдан ортиқ бўлиб, бутловчи қисмлар етказиб берувчи субкорхоналарда 50 мингга яқин мутахассис фаолият юритиши қайд этилди.
Компания ҳозирда “Volkswagen Touareg”, “Audi Q7”, “Audi Q8”, “Porsche Cayenne”, “Porsche Cayenne Coupé”, “Volkswagen up”, “Volkswagen e-up” электрокари ҳамда “Škoda Karoq” русумидаги автомобилларни ишлаб чиқармоқда.
Словакия Автомобиль саноати ассоциацияси президенти «Volkswagen Slovakia» 2023 йилда автомобиль ишлаб чиқариш салоҳиятини оширмоқчи эканлигини ҳамда компаниянинг янги ривожланиш стратегиясига асосан 1500 нафар ишчига эҳтиёж мавжудлигини таъкидлади. Шунингдек, мамлакатнинг автомобилсозлик секторидаги ўсиш тенденцияси бир йилда қўшимча 10 мингга яқин мутахассисни иш билан таъминлаш имкониятини яратмоқда.
Мазкур соҳадаги амалий ҳамкорликнинг биринчи босқичи сифатида Словакия Автомобиль саноати ассоциацияси ва Ўзбекистон Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги қошидаги Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги ўртасида ҳамкорлик меморандумини имзолашга келишилди.
Бугунги кунда Словакияда йилига 1,1 миллион дона турли тоифадаги машиналар ишлаб чиқарилади ва аҳоли жон бошига ишлаб чиқарилган автомобиллар сони бўйича (ҳар 1000 нафар аҳолига – 184 дона автомобиль) мазкур давлат дунёда биринчи ўринни эгалламоқда.
Биргина автомобиль саноати Словакия саноатининг 50,4 фоизини, мамлакат экспортининг 42,2 фоизини, давлат ЯИМнинг 11 фоизини ташкил этади. Мазкур тармоқда 260 мингдан ортиқ фуқаро иш билан таъминланган.
Словакияда «Volkswagen Slovakia», «Kia Motors Slovakia», «Stellantis Slovakia» («Peugeot S.A.» ва «Fiat Chrysler Automobiles» компанияларининг қўшилиши натижасида юзага келган автоконцерн), «Jaguar Land Rover» ва «Volvo Slovakiа» автомобиль ишлаб чиқариш заводлари мавжуд. Қолаверса, мамлакатда 380 дан ортиқ бутловчи қисмлар ишлаб чиқарувчи корхоналар фаолият олиб бормоқда.

Достигнута договоренность о трудоустройстве граждан Узбекистана в автопром Словакии
Посол Узбекистана в Вене Абат Файзуллаев провел встречу с президентом Словацкой ассоциации автомобильной промышленности (ZAP), главой по внешним связям автозавода Volkswagen Slovakia Александром Матушеком
В ходе переговоров достигнута договоренность о трудоустройстве граждан Узбекистана в автопроме Словакии.
Словацкой стороне была представлена ​​презентация о государственной политике по развитию внешней трудовой миграции в Узбекистане в последние годы, льготах, созданных для граждан на этом направлении, деятельности моноцентров «Ишга мархамат» и Агентстве по внешней трудовой миграции.
Александр Матушек отметил, что завод Volkswagen Slovakia является одним из крупнейших предприятий и работодателей в Словакии. На сегодняшний день количество постоянных сотрудников компании составляет более 12 тысяч человек, при этом было отмечено, что на подведомственных предприятиях, поставляющих комплектующие, работает около 50 тысяч специалистов.
В настоящее время компания производит автомобили марок Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up, электромобиль Volkswagen e-up и Škoda Karoq.
Президент Ассоциации автомобильной промышленности Словакии отметил, что Volkswagen Slovakia планирует в 2023 году увеличить свои производственные мощности и что в соответствии с новой стратегией развития компании требуется 1500 рабочих. Также тенденция роста автомобильного сектора страны создает возможность трудоустройства дополнительно около 10 тысяч специалистов.
В качестве первого этапа практического сотрудничества в данной сфере было решено подписать меморандум о сотрудничестве между Словацкой ассоциацией автомобильной промышленности и Агентством по делам внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и сокращения бедности Узбекистана.
Сегодня в Словакии ежегодно производится 1,1 миллиона автомобилей различных категорий. Эта страна занимает первое место в мире по количеству выпускаемых автомобилей на душу населения (184 автомобиля на 1000 жителей).
Только на автомобильную отрасль приходится 50,4% промышленности Словакии, 42,2% экспорта страны и 11% ВВП. В этой сфере занято более 260 тысяч граждан.
В Словакии расположены автомобильные заводы компаний Volkswagen Slovakia, Kia Motors Slovakia, Stellantis Slovakia (автоконцерн, образовавшийся в результате слияния компаний Peugeot S.A. и Fiat Chrysler Automobiles), Jaguar Land Rover и Volvo Slovakiа. Кроме того, в стране работает более 380 предприятий по производству комплектующих.