Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраль куни Жиззах вилоятида саноатни ривожлантириш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини кўпайтириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Вилоятда янги саноат корхоналари барпо қилиш учун сўнгги олти йилда қарийб 5 миллиард доллар инвестиция жалб қилинган. Бунинг натижасида 2 мингга яқин янги корхоналар ташкил қилиниб, ишлаб чиқариш ҳажми қарийб 2 бараварга ошди.
Олдин вилоятнинг саноат маҳсулоти асосан пахта толаси бўлган бўлса, ҳозирги кунда электротехника, оптик тола, автомобиль, мураккаб кимёвий моддалар, энерготежамкор материаллар каби юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Бу соҳада 54 минг аҳоли банд. Вилоятдаги саноат экспорти 1,8 баравар ошиб, 166 миллион долларга етди.
Давлатимиз раҳбари бу суръатни давом эттириб, жорий йилда вилоят саноатини 14 фоизга ошириш имконияти борлигини таъкидлади. Бунинг учун 750 миллион долларлик 10 та йирик лойиҳа ва 580 миллион долларлик 110 та ҳудудий саноат лойиҳаси бажарилиши қайд этилди. Уларда 7 минг 500 та янги иш ўринлари яратилади. Шунингдек, келгуси икки йилда Жиззахда автомобилсозлик ва металлургия соҳаларида йирик лойиҳалар ишга тушади.
Жиззахда энг тез ўсаётган саноат тармоғи бу – қурилиш ва энергия тежамкор материаллар ишлаб чиқариш. Охирги беш йилда бу соҳада 180 та янги корхона ташкил этилган, 900 миллион долларлик 210 та лойиҳа ишга туширилган. Бунинг ҳисобига қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳажми 10 баравар ошиб, импорт бўлаётган 110 миллион долларлик маҳсулотлар маҳаллийлаштирилди, экспорт эса 7 баравар кўпайиб, 35 миллион долларга етди.
Вилоятда биргина базальт захираси 26 миллион тонна бўлиб, республикадаги жами захиранинг 25 фоизини ташкил этади. Лекин, булар илгари умуман ишлатилмаган. Ҳозир эса, базальтдан талаб юқори бўлган 7 хил замонавий маҳсулотларни ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Бу Фориш туманида 6 та корхонадан иборат яхлит кластерга айланди.
Шу билан бирга, Бахмал, Ғаллаорол, Шароф Рашидов, Зомин, Зарбдор, Зафаробод, Фориш ва Янгиободда базальт, цемент, керамзит, шиша ва минерал хомашё захирасига бой 200 га яқин конлар бор. Президент уларга тадбиркорларни жалб қилиб, бозорбоп маҳсулотлар тайёрлашни йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади.
Бу йил қурилиш материаллари бўйича 460 миллион долларлик 31 та лойиҳани ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда энергетика таъминотини яхшилаш масаласига ҳам эътибор қаратилди.
Жиззах вилоятида камида 2 минг Мегаватт қайта тикланувчи энергия манбалари учун салоҳият борлиги таъкидланди. Бундан фойдаланиб, 270 Мегаватт қуёш энергияси қувватлари ишга туширилиши айтилди. Бунинг ҳисобига 236 миллион киловатт соат ишлаб чиқарилиб, танқислик ортиғи билан қопланади, жами 71 миллион куб метр газ тежалади.
Жумладан, Ғаллаоролда Бирлашган Араб Амирликларининг “Масдар” компаниясининг 200 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестицияси ҳисобидан, 220 Мегаваттли йирик қуёш станцияси ишга туширилади. Келгуси йилда бу станция тўлиқ қувватга чиқиб, 500 миллион киловатт соат электр олинади ва вилоят эҳтиёжининг 20 фоизини қоплайди.
Шунингдек, ижтимоий соҳа ва давлат идоралари биноларида 5 Мегаваттли, Саноат зонаси ва тадбиркорлар биноларида 15 Мегаваттли қуёш панеллари ўрнатиш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Аҳоли хонадонларига 8 Мегаваттли қайта тикланувчи энергия манбаларини ўрнатиш учун жозибадор шароитлар яратилади.
Тадбиркорларнинг ўз эҳтиёжлари учун 5, 10, 15 Мегаваттли қуёш станциялари қуриш ташаббуслари қўллаб-қувватланади.
Зафарободда бу йил жами 2 Мегаваттли 2 та кичик ГЭС қурилади ва бу йил 2,4 миллион киловатт соат электр ишлаб чиқаради. Осиё тараққиёт банки билан бирга, Форишда 150 Мегаваттли йирик қуёш станцияси лойиҳаси бошланади. Бу станция тўлиқ қувватга чиққанда, 370 миллион киловатт соат электр ишлаб чиқаради. Жиззах шаҳрида ҳам иссиқлик, ҳам электр энергияси ишлаб чиқарувчи когенерация маркази қурилади.
Давлатимиз раҳбари Жиззах электр тармоқларидаги йўқотишлар кўп эканини қайд этиб, буни камайтириш, вилоятда 4 мингдан зиёд корхонанинг энергия самарадорлигини ошириш бўйича топшириқлар берди.
Вилоят жамоатчилиги вакиллари, нуронийлар ва ёшлар билан мулоқот бўлди. Улар юртимиздаги янгиланишлар, яратилаётган шароитлар самараси ҳақида ўз ҳаёти ва фаолиятидаги муваффақиятлар мисолида сўзлаб берди. Давлатимиз раҳбари уларнинг таклиф ва ташаббусларини тинглаб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.
Йиғилиш сўнгида яна бир муҳим воқеа – 3 та янги корхонани ишга тушириш маросими бўлди. Улар – Фориш туманидаги “Eco Basalt Group”, Жиззах саноат зонасидаги “Mono Electric” ва “Super medical elements” ширкатларидир.
Биринчи корхона базальтдан йилига 5 минг тонна композит қувурлар ишлаб чиқариш қувватига эга бўлади. “Mono Electric”да 1 минг 500 турдаги электр техника маҳсулотлари, “Super medical elements”да 40 турдаги тиббий буюмлар ишлаб чиқарилади. Ушбу корхоналар ҳисобига, 700 дан ортиқ аҳоли юқори даромадли доимий иш жойига эга бўлади.

2023-02-13 | Politics
President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the development of industry and the expansion of the use of renewable energy sources in Jizzakh region.
Over the past six years, almost $5 billion has been invested in the creation of new industrial enterprises in the region. As a result, about 2 thousand new enterprises were created, and the volume of production almost doubled.
If before the main industrial product of the region was cotton fiber, now high-tech products are produced, such as electrical engineering, optical fiber, automobiles, complex chemicals, and energy-saving materials. The industrial sector employs 54,000 people. The regional export of manufactured goods increased 1.8 times and reached $166 million.
The Head of state noted the need for keeping up this pace and the possibility of increasing the industry of the region by 14 percent. It was noted that 10 large projects worth $750 million and 110 regional industrial projects worth $580 million will be implemented for this purpose. They will create 7.5 thousand new jobs. In the next two years, large projects in the automotive and metallurgical industries will be launched in Jizzakh.
The most dynamically developing industries in Jizzakh are the construction and production of energy-efficient materials. Over the past five years, 180 new enterprises have been created in this area, 210 projects worth $900 million have been launched. Due to this, building materials production volume increased 10 times, imports for $110 million were localized, and exports increased 7 times – up to $35 million.
Basalt reserves in the region amount to 26 million tons, which is 25 percent of the total reserves in the country. Currently, the production of 7 types of modern demanded products from basalt has been mastered. This is carried out by a whole cluster of 6 enterprises in Farish district.
There are about 200 deposits with rich reserves of basalt, cement, expanded clay, glass and other mineral raw materials in Bakhmal, Gallaaral, Sharaf Rashidov, Zaamin, Zarbdar, Zafarabad, Farish and Yangiabad districts. The President emphasized the need for attracting entrepreneurs and start producing products in demand.
The task was set to launch 31 construction materials projects worth $460 million this year.
At the meeting, the main attention was paid to the issue of improving the energy supply.
It was noted that in Jizzakh region, the potential of renewable energy sources is at least 2,000 megawatts. Due to this, a solar energy capacity of 270 megawatts will be put into operation. With their commissioning, the production of 236 million kilowatt-hours of electricity will begin, covering excess demand and saving 71 million cubic meters of gas.
In particular, a large solar power plant with a capacity of 220 MW will be launched in Gallaaral through a direct investment of $200 million by the Emirati company Masdar. Next year, this plant will reach its full capacity, generating 500 million kilowatt-hours of electricity, which will cover 20 percent of the region’s needs.
The possibility of installing solar panels with a capacity of 5 MW on the buildings of the social sphere and government institutions, as well as 15-megawatt stations on the buildings of industrial zones and entrepreneurs, was also noted. Attractive conditions will be created for the installation of 8 MW renewable energy sources in households. The initiatives of entrepreneurs to build solar stations with a capacity of 5, 10, 15 MW for their own needs will be supported.
This year, 2 small hydropower plants with a total capacity of 2 megawatts will be built in Zafarabad, which will produce 2.4 million kilowatt-hours of electricity this year. Together with the Asian Development Bank, the construction of a large solar power plant with a capacity of 150 MW will begin in Farish. At full capacity, this station will generate 370 million kilowatt-hours of electricity. A cogeneration center will be built in Jizzakh, producing both heat and electricity.
The Head of state noted that there are a lot of losses in the power grids of Jizzakh, and gave instructions to reduce them and increase the energy efficiency of more than 4,000 enterprises in the region.
The President talked with representatives of the public, elders and youth of the region. They spoke about the transformations taking place in the country and the results of the conditions being created, using the example of their life and work success. The Head of state listened to their proposals and initiatives, gave relevant instructions to responsible persons.
Following the meeting, a ceremony was held to launch three new enterprises – Eco Basalt Group in Farish district, Mono Electric and Super Medical Elements in Jizzakh Industrial Zone.
The first enterprise is capable of producing 5,000 tons of basalt composite pipes per year. Mono Electric will produce 1.5 thousand electrical products, and Super Medical Elements – 40 types of medical products. Thanks to these enterprises, more than 700 residents will receive permanent high-paying jobs.
A conversation was held with representatives of enterprises via videoconference.
President Shavkat Mirziyoyev pressed the symbolic button and launched the activities of new enterprises.