Ўзбекистон – Венгрия: кўп қиррали ҳамкорликнинг янги истиқболлари
Жорий йилнинг 9 февраль куни инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Ўзбекистонда амалий ташриф билан бўлиб турган Венгрия Ташқи ишлар ва ташқи иқтисодий алоқалар вазири Петер Сиярто билан учрашди.
Суҳбат чоғида сўнгги йилларда кўп қиррали Ўзбекистон-Венгрия муносабатлари ривожланишининг ижобий динамикаси қайд этилди. Шу билан бирга, томонлар ҳамкорликни кенгайтириш учун барча имкониятлар мавжудлигини қайд этиб, икки давлат ўртасидаги стратегик шериклик кўламини янада ошириш мақсадида барча даражаларда фаол алоқаларни давом эттиришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Инвестициявий ҳамкорлик ва саноат кооперациясини ривожлантириш учун салмоқли салоҳият мавжудлиги таъкидланди. Бугунги кунда Ўзбекистонда Венгрия капитали иштирокида 16 та қўшма корхона ташкил этилган. Венгриянинг “Bonafarm”, “KITE”, “Meditop”, “Gedeon Richter”, “MOL Group” каби етакчи компаниялари билан энергетика, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, тиббий асбоб-ускуналар ва пластмасса маҳсулотларини ишлаб чиқариш саноатида инвестиция лойиҳалари шакллантирилмоқда. Томонлар Венгрия ТИВ ҳузуридаги Саноат паркларини ривожлантириш Миллий агентлиги билан биргаликда Ўзбекистонда Венгрия компаниялари учун алоҳида саноат зонасини ташкил этиш чораларини кўришга келишиб олдилар.
Мулоқот чоғида икки мамлакат пойтахтлари ўртасида ҳафтасига тўрттагача рейс ташкил этиш имкониятлари ҳам кўриб чиқилди.
Венгрия ОТП банкининг Ўзбекистон бозорига муваффақиятли кириб келгани юқори баҳоланди. Шунингдек, Банк Ўзбекистонда янги компанияларни жалб қилиш ва қўшма лойиҳаларни молиялаштириш орқали фаолиятини кенгайтиришга қизиқаётганлиги таъкидланди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришга ўзаро содиқлигини билдирдилар ва жорий йилнинг биринчи ярмида Будапешт шаҳрида Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Венгрия Ҳукуматлараро комиссиясининг 8-йиғилишини ва бизнес-форумни ўтказишга келишиб олдилар.

2023-02-10 | Economics
On February 9 this year, Minister of Investment, Industry and Trade Laziz Kudratov held a meeting with Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Péter Szijjártó, who is in Uzbekistan on a working visit.
During the conversation, the positive dynamics of the development of multifaceted Uzbek-Hungarian relations in recent years was noted. At the same time, the parties emphasized the availability of all opportunities for expanding cooperation and expressed their readiness to maintain intensive contacts at all levels to further increase the scale of the strategic partnership between the two countries.
The significant potential for the development of investment partnership and industrial cooperation was emphasized. Today, 16 joint ventures have been established in Uzbekistan with the participation of Hungarian capital. Investment projects are under development with such leading Hungarian companies as Bonafarm, KITE, Meditop, Gedeon Richter, MOL Group and others in the field of energy, agriculture, pharmaceuticals, production of medical equipment and plastic products. The parties agreed to take measures to create a separate industrial zone for Hungarian companies in Uzbekistan jointly with the National Agency for the Development of Industrial Parks under the Hungarian Foreign Ministry.
During the negotiations, the prospects for establishing direct flights between the capitals of the two countries with up to four weekly flights were discussed.
The successful entry of the Hungarian OTP Bank into the Uzbek market was highly appreciated. The Bank's interest in expanding its activities in Uzbekistan by attracting new companies and financing joint projects was indicated.
Following the meeting, the parties expressed mutual desire for further development of multifaceted cooperation and agreed to hold the 8th meeting of the Uzbek-Hungarian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation and a business forum in the first half of this year in Budapest.