Шавкат Мирзиёев турк қардошларимизга яна бир бор ҳамдардлик билдирди
Маълумки, 6 феврал куни Туркиянинг жануби-шарқий элларида юз берган кучли зилзилалар вайронкорлиги билан бутун дунёни ларзага солди. Ўзбек халқи ҳам офат оқибатларини қалбига яқин олиб, чуқур қайғу ва ҳамдардлик ҳиссини туйди.
Давлатимиз раҳбари ўша куниёқ қардош Туркия халқига ва Президент Режеп Таййип Эрдоғанга ҳамдардлик билдирган эди. Зилзила оқибатларини бартараф этишда кўмаклашиш учун мамлакатимиздан бир неча гуруҳ қутқарувчилар Туркияга юборилди. Шунингдек, гуманитар ёрдам юклари мунтазам жўнатиб турилибди.
Президентимиз бугун Туркия Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонасига бориб, қардошларимизга яна бир бор ҳамдардлик билдирди. Парвардигордан марҳумларни ўз раҳматига олишини, уларнинг оиласи ва яқинларига сабр-тоқат ва бардамлик беришини сўради. Жароҳат олган инсонлар тез фурсатларда соғайиб кетишини тилади.
Ўзбек ва турк халқлари яхшию ёмон кунларда ҳамиша бирга бўлган, бир-бирини қўллаб-қувватлаган. Бу дўстлик, қардошлик ва ўзаро елкадошлик ҳозиргидай оғир кунларда янада билинади.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон барча зарур ёрдамга тайёрлигини билдирди. Элчихонада очилган ҳамдардлик китобига тасалли сўзларни ёзиб қолдирди.

Шавкат Мирзиёев вновь выразил соболезнования турецким братьям
Как известно, 6 февраля в юго-восточной части Турции произошли мощные землетрясения, последствия которых потрясли весь мир. Народ Узбекистана разделяет боль и горе турецких братьев, скорбит вместе с ними.
В тот же день глава нашего государства выразил соболезнования народу Турции и Президенту Реджепу Тайипу Эрдогану. Для содействия ликвидации последствий стихийного бедствия из нашей страны направлена группа спасателей. Регулярно отправляются грузы с гуманитарной помощью.
Посетив сегодня посольство Турецкой Республики, Президент Узбекистана вновь выразил соболезнования братскому народу. Он попросил Всевышнего упокоить души усопших, пожелал сил и терпения семьям и близким погибших, скорейшего выздоровления пострадавшим.
Узбекский и турецкий народы всегда поддерживают друг друга, деля радости и горести. Узы дружбы, братства и взаимопомощи еще более ярко проявляют свою прочность в такие горестные дни.
Глава нашего государства заверил, что Узбекистан готов оказать всю необходимую помощь. Он оставил слова поддержки и сочувствия в книге соболезнований, открытой в посольстве.