Шавкат Мирзиёев турк қардошларимизга яна бир бор ҳамдардлик билдирди
Маълумки, 6 феврал куни Туркиянинг жануби-шарқий элларида юз берган кучли зилзилалар вайронкорлиги билан бутун дунёни ларзага солди. Ўзбек халқи ҳам офат оқибатларини қалбига яқин олиб, чуқур қайғу ва ҳамдардлик ҳиссини туйди.
Давлатимиз раҳбари ўша куниёқ қардош Туркия халқига ва Президент Режеп Таййип Эрдоғанга ҳамдардлик билдирган эди. Зилзила оқибатларини бартараф этишда кўмаклашиш учун мамлакатимиздан бир неча гуруҳ қутқарувчилар Туркияга юборилди. Шунингдек, гуманитар ёрдам юклари мунтазам жўнатиб турилибди.
Президентимиз бугун Туркия Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонасига бориб, қардошларимизга яна бир бор ҳамдардлик билдирди. Парвардигордан марҳумларни ўз раҳматига олишини, уларнинг оиласи ва яқинларига сабр-тоқат ва бардамлик беришини сўради. Жароҳат олган инсонлар тез фурсатларда соғайиб кетишини тилади.
Ўзбек ва турк халқлари яхшию ёмон кунларда ҳамиша бирга бўлган, бир-бирини қўллаб-қувватлаган. Бу дўстлик, қардошлик ва ўзаро елкадошлик ҳозиргидай оғир кунларда янада билинади.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон барча зарур ёрдамга тайёрлигини билдирди. Элчихонада очилган ҳамдардлик китобига тасалли сўзларни ёзиб қолдирди.

Shavkat Mirziyoyev once again expresses his condolences to the Turkish brothers
President Shavkat Mirziyoyev visited the Embassy of the Republic of Türkiye in Uzbekistan on February 9.
As is known, on February 6, strong earthquakes occurred in the southeastern part of Türkiye, the consequences of which shocked the whole world. Uzbekistan people share the pain and grief of the Turkish brothers and mourn with them.
On the same day, the Head of state expressed condolences to the people of Türkiye and President Recep Tayyip Erdogan. A group of rescuers has been sent from Uzbekistan to help eliminate the consequences of a natural disaster. Humanitarian aid shipments are regularly sent.
At the Embassy of the Republic of Türkiye today, the President of Uzbekistan once again expressed his condolences to the fraternal people. He asked the Almighty to rest the souls of the deceased, wished strength and patience to the families and relatives of the victims, and a speedy recovery to the injured.
Uzbek and Turkish people always support each other, sharing joys and sorrows. The friendship, brotherhood, and mutual assistance show their strength even more vividly on such sad days.
President Shavkat Mirziyoyev assured that Uzbekistan is ready to provide all necessary assistance. He left words of support and sympathy in the book of condolences opened at the Embassy.