Тошкентда Франция тараққиёт агентлиги билан йиллик маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ҳукумати ва Франция тараққиёт агентлиги (ФТА) ўртасида ФТА кўмагида амалга оширилаётган қўшма лойиҳаларнинг бажарилишини муҳокама қилиш ва барқарор ривожланишни таъминлашга қаратилган истиқболли ташаббусларни белгилаб олишга бағишланган IV йиллик маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди
Тадбирда Франция тараққиёт агентлиги, Европа ва ташқи ишлар вазирлиги, Молия вазирлиги, Франциянинг «Expertise France» халқаро техник экспертиза агентлиги, шунингдек, Ўзбекистон тегишли вазирликлари, идоралари ва тармоқ бирлашмалари вакиллари иштирок этди.
Тадбир давомида маълум қилинганидек, 25-27 январь кунлари бўлиб ўтган техник йиғилишларининг биринчи босқичида Ўзбекистонда қаттиқ маиший чиқиндиларни бошқариш, яшил иқтисодиётни ривожлантириш, чорвачилик ва аҳоли саломатлигини муҳофаза қилиш йўналишларида амалга оширилаётган жами 814 миллион евролик 9 та ФТА лойиҳасининг ҳозирги ҳолати муҳокама этилди.
Учрашувлар якуни бўйича 2023 йилда лойиҳаларни амалга ошириш доирасидаги қатор тадбирларни назарда тутувчи «Йўл харитаси» ишлаб чиқилди.
Шунингдек, маслаҳатлашувлар давомида ФТА фаолияти, унинг 2022 йилдаги асосий ютуқлари ва 2023 йилда Ўзбекистонда амалга оширилиши режалаштирилган истиқболли лойиҳалар тақдимотлари ўтказилди. Таъкидланганидек, Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил ноябрь ойида Францияга давлат ташрифи ФТА ва Ўзбекистоннинг тегишли вазирлик ва идоралари ўртасидаги ҳамкорликни фаоллаштиришга кучли туртки бўлди.
Тадбир сўнгида ҳар икки делегация вакиллари энергетика, «яшил» иқтисодиёт, шаҳарларни ривожлантириш, сувдан фойдаланиш ва барқарор молиялаштириш соҳаларида қўшма лойиҳалар доирасида ҳамкорликни кенгайтириш ниятини билдирди.

Annual consultations with FDA: a platform for the development of constructive cooperation
On January 31 this year, IV Annual Consultations between the Government of the Republic of Uzbekistan and the French Development Agency (FDA) were held at the International Hotel Tashkent to discuss the progress of ongoing joint projects under implementation with the support of FDA and identify promising initiatives that contribute to sustainable development.
The event was attended by representatives of the French Development Agency, the Ministry for Europe and Foreign Affairs, Ministry of Economics and Finance of France, the French Agency for International Technical Assistance "Expertise France", as well as representatives of ministries, departments, and industry associations of the Republic of Uzbekistan.
As it was announced during the event, during the first stage of technical meetings, held from January 25 to 27, the progress in the implementation of 9 ongoing projects of the FDA in Uzbekistan totaling 814 million euros in the areas of solid waste management, green economy development, animal husbandry and public health protection was analyzed. As a result of the meetings, a "Roadmap" was developed, which provides for specific activities within the framework of the implementation of projects in 2023.
During the consultations, presentations were held on the activities of the FDA, its main achievements in 2022 and promising projects planned for implementation in Uzbekistan in 2023. As it was noted, the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M.Mirziyoyev to France in November last year gave a powerful impetus to the intensification of cooperation between the FDA and the relevant ministries and departments of our country.
At the end of the event, representatives of both delegations expressed their desire to expand cooperation within the framework of joint projects in the field of energy, green economy, urban development, water access and sustainable financing.