Тошкентда Франция тараққиёт агентлиги билан йиллик маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ҳукумати ва Франция тараққиёт агентлиги (ФТА) ўртасида ФТА кўмагида амалга оширилаётган қўшма лойиҳаларнинг бажарилишини муҳокама қилиш ва барқарор ривожланишни таъминлашга қаратилган истиқболли ташаббусларни белгилаб олишга бағишланган IV йиллик маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди
Тадбирда Франция тараққиёт агентлиги, Европа ва ташқи ишлар вазирлиги, Молия вазирлиги, Франциянинг «Expertise France» халқаро техник экспертиза агентлиги, шунингдек, Ўзбекистон тегишли вазирликлари, идоралари ва тармоқ бирлашмалари вакиллари иштирок этди.
Тадбир давомида маълум қилинганидек, 25-27 январь кунлари бўлиб ўтган техник йиғилишларининг биринчи босқичида Ўзбекистонда қаттиқ маиший чиқиндиларни бошқариш, яшил иқтисодиётни ривожлантириш, чорвачилик ва аҳоли саломатлигини муҳофаза қилиш йўналишларида амалга оширилаётган жами 814 миллион евролик 9 та ФТА лойиҳасининг ҳозирги ҳолати муҳокама этилди.
Учрашувлар якуни бўйича 2023 йилда лойиҳаларни амалга ошириш доирасидаги қатор тадбирларни назарда тутувчи «Йўл харитаси» ишлаб чиқилди.
Шунингдек, маслаҳатлашувлар давомида ФТА фаолияти, унинг 2022 йилдаги асосий ютуқлари ва 2023 йилда Ўзбекистонда амалга оширилиши режалаштирилган истиқболли лойиҳалар тақдимотлари ўтказилди. Таъкидланганидек, Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил ноябрь ойида Францияга давлат ташрифи ФТА ва Ўзбекистоннинг тегишли вазирлик ва идоралари ўртасидаги ҳамкорликни фаоллаштиришга кучли туртки бўлди.
Тадбир сўнгида ҳар икки делегация вакиллари энергетика, «яшил» иқтисодиёт, шаҳарларни ривожлантириш, сувдан фойдаланиш ва барқарор молиялаштириш соҳаларида қўшма лойиҳалар доирасида ҳамкорликни кенгайтириш ниятини билдирди.

Ежегодные консультации с ФАР – площадка для развития конструктивного сотрудничества
31 января текущего года в гостинице International Hotel Tashkent в г.Ташкенте состоялись IV Ежегодные консультации между Правительством Республики Узбекистан и Французским агентством развития (ФАР), посвящённые обсуждению хода реализуемых при поддержке ФАР текущих совместных проектов и определению перспективных инициатив, способствующих устойчивому развитию.
В мероприятии приняли участие представители Французского агентства развития, Министерства Европы и иностранных дел, Министерства финансов Франции, Французского агентства международной технической экспертизы «Expertise France», а также представители министерств, ведомств, отраслевых объединений Республики Узбекистан.
Как было озвучено в ходе мероприятия, во время первого этапа технических совещаний, проходившего с 25 по 27 января, проанализирован прогресс в реализации 9 текущих проектов ФАР в Узбекистане на общую сумму 814 миллионов евро в сферах управления твердыми отходами, развития «зеленой экономики», животноводства и охраны здоровья населения. По итогам совещаний была выработана «Дорожная карта», предусматривающая конкретные мероприятия в рамках реализации проектов в 2023 году.
В ходе консультаций состоялись также презентации деятельности ФАР, ее основных достижений в 2022 году и перспективных проектов, запланированных к реализации в Узбекистане в 2023 году. Как было отмечено, мощный импульс к активизации сотрудничества между ФАР и профильными министерствами и ведомствами нашей страны придал государственный визит Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева во Францию в ноябре прошлого года.
В завершении мероприятия представителями обеих делегаций было выражено стремление к расширению сотрудничества в рамках совместных проектов в области энергетики, «зеленой» экономики, городского развития, доступа к воде и устойчивого финансирования.