Европа Иттифоқи билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўллари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 30 январь куни инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Европа Иттифоқининг Ўзбекистон Республикасидаги делегацияси раҳбари Шарлотта Адриан билан учрашди. Кун тартибида – савдо-иқтисодий ва инвестициявий соҳаларда муносабатларни чуқурлаштириш, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши доирасидаги ҳамкорлик ва томонларни қизиқтирган бошқа масалалари.
Мулоқот чоғида ўзаро товар айирбошлашнинг ўсиш динамикаси таъкидланди. Унинг ҳажми 2022 йилда 15,7 фоизга ошиб, 4,4 миллиард долларни ташкил этди. ЕИнинг Ўзбекистон билан савдо ҳажми бўйича етакчи бешталигига Германия, Литва, Италия, Польша ва Франция киради. Ўсиш тенденциялари, бошқа жиҳатлар билан бир қаторда, Ўзбекистоннинг «GSP+» преференциялар тизимининг бенефициари мақомига эга бўлгани билан боғлиқ.  ЕИ бозорига етказилган экспорт ҳажмининг ўтган йилга нисбатан қарийб 50 га ошгани ва диверсификация қилингани айнан шу мақом берадиган имтиёзлар билан боғлиқ.
Европа томонига мамлакатимизнинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши жараёнида, хусусан, Иттифоқ томонидан молиялаштирилаётган «Ўзбекистоннинг ЖСТга кириш жараёнига кўмаклашиш» лойиҳасини амалга ошириш орқали кўрсатилаётган техник ва маслаҳат ёрдами учун миннатдорлик билдирилди.
Алоҳида тартибда икки томонлама молиявий ва техник ҳамкорликнинг асосий йўналишларини кенгайтириш имкониятлари кўриб чиқилди. Хусусан, ижросига 76 миллион евро ажратилган 2021-2024 йилларга мўлжалланган ЕИнинг Ўзбекистон бўйича янги кўп йиллик индикатив дастури кўриб чиқилди. Дастурнинг «яшил» иқтисодиётга ўтиш, самарали давлат бошқаруви, қишлоқ хўжалигини қўллаб-қувватлаш ва бошқа йўналишлари Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегиясига мувофиқлиги алоҳида таъкидланди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар устувор йўналишларда ҳамкорликни янада кенгайтириш ва кўп қиррали икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатдан ривожланишнинг янги босқичига олиб чиқиш ниятларини тасдиқладилар.

Обсуждены пути укрепления сотрудничества с ЕС
30 января текущего года министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов провёл встречу с Главой Делегации Европейского Союза в Республике Узбекистан Шарлоттой Адриан. На повестке дня - вопросы укрепления сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах, взаимодействия в рамках вступления Узбекистана в ВТО и другие, представляющие взаимный интерес.
В ходе переговоров была подчеркнута динамика роста взаимной торговли, объёмы которой в 2022 году увеличились на 15,7% достигнув 4,4 млрд долларов. В пятерку лидеров стран ЕС по объему товарооборота с Узбекистаном вошли Германия, Литва, Италия, Польша и Франция. Тенденции роста связаны в том числе с получением Узбекистаном статуса бенефициара Всеобщей системы преференций GSP+, благодаря чему удалось увеличить и диверсифицировать экспорт нашей страны на рынок ЕС за предыдущий год почти на 50%.
Европейской стороне выражена признательность за техническо-консультационную поддержку, оказываемую в процессе вступления нашей страны во Всемирную торговую организацию, в частности, посредством реализации проекта «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО» финансируемого Европейским Союзом.
В отдельном порядке рассмотрены возможности расширения ключевых направлений двустороннего финансово-технического сотрудничества. В частности, был рассмотрен ход реализации новой Многолетней индикативной программы ЕС для Узбекистана на 2021-2024 годы, в рамках которой было выделено 76 млн евро. Подчёркнуто соответствие программы Стратегии развития Нового Узбекистана, включая трансформацию к «зеленой» экономике, эффективное государственное управление, поддержку сельского хозяйства и другие направления.
По итогам встречи подтверждена приверженность сторон дальнейшему расширению взаимодействия в приоритетных направлениях и выводу многоплановых двусторонних отношений на качественно новый уровень развития.