Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг йиғилиши тўғрисида
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси раислигида Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Ташқи ишлар вазирлари Кенгашининг 26-йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Озарбайжон, Эрон, Қозоғистон, Қирғизистон, Покистон, Тожикистон, Туркия, Туркманистон, Ўзбекистон ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари, ИҲТ Бош котиби Хусрав Нозирий, шунингдек, Ташкилотнинг ихтисослаштирилган агентликлари, минтақавий институтлари ва аффинланган органлари вакиллари иштирок этдилар.
Йиғилиш очилишида сўзлаган нутқида, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири в.б. Бахтиёр Саидов 2022 йили ИҲТ бўйича ҳамкорлар билан биргаликда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташаббусларини ҳаётга татбиқ этиш доирасида ва Ўзбекистон раислиги концепциясига мувофиқ муҳим тизимли ишлар амалга оширилганини таъкидлади.
2022 йил Ўзбекистон Раҳбарининг ташаббуси билан «ИҲТда ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш йили» деб эълон қилиниши Ташкилот доирасидаги ҳамкорликка янгича суръат бахш этди. Ташқи ишлар вазирлари кенгаши Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида ҳамкорлик қилиш бўйича юқори даражадаги Мулоқот платформаси яратилишини маъқуллади. Бу эса Президентиминзнинг яна бир ташаббуси амалга ошганидан далолатдир. Тузилма фаолиятини такомиллаштириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқишнинг янги механизми ишга туширилди. ИҲТ самарадорлигини оширишга қаратилган Юқори даражадаги қўмита ташкил этилди.
Раислик жараёнида турли йўналишларда қатор муҳим тадбирлар, жумладан, ИҲТни ислоҳ қилиш жараёнини муҳокама қилиш юзасидан «ақлий ҳужум», қайта тикланувчи энергетика, қишлоқ хўжалиги, туризм ва бошқалар бўйича учрашув ва йиғилишлар ўтказилди. Қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорлик тўғрисида Тошкент декларацияси ва Туризм соҳасида ҳамкорлик тўғрисида Самарқанд декларацияси қабул қилинди. Кўҳна Шаҳрисабз шаҳри 2024 йилда ИҲТнинг сайёҳлик пойтахти этиб белгиланди.
Б.Саидов Ўзбекистон томонининг анъанавий ва янги йўналишларда давлатлараро ва минтақалараро мулоқотни жадал ривожлантиришга тайёрлигини тасдиқлади.
ИҲТ бош котиби Хусрав Нозирийнинг таъкидлашича, Ташкилот Ўзбекистоннинг 2022 йилда ИҲТни янада ривожлантириш, минтақада ўзаро тараққиёт ва фаровонлик кун тартибини таъминлашга қаратилган раислигини юксак қадрлайди. ИҲТ фаолиятида республиканинг ўрни ортиб бораётгани, бу Ташкилотнинг ўсиши ва ривожланишига ижобий ҳисса қўшаётгани қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг минтақавий интеграцияни таъминлаш учун ҳамкорликни кенгайтириш орқали муштарак тараққиёт кун тартибини бойитиш бўйича ташаббусларини амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди. Ўзбекистоннинг барча таклифлари жуда долзарб бўлгани сабабли, барча аъзо давлатлар томонидан қўллаб-қувватлангани эътироф этилди.
Тошкент учрашуви доирасида савдо-иқтисодий алоқаларни янада жадаллаштириш, транзит-транспорт имкониятларини кенгайтириш, иқтисодий ўсишнинг янги нуқталарини топиш, минтақавий туризмни фаоллаштириш масалалари юзасидан фикр алмашилди. Энергетика, ижтимоий фаровонлик ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳаларида кооперацияни ҳар томонлама илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Давр талабидан келиб чиққан ҳолда, Ташкилот фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.
Тадбир иштирокчилари Ўзбекистон томонига ИТҲда фаол ва самарали раислик ҳамда Ташқи ишлар вазирлари кенгаши йиғилишини ташкилий ва мазмуний жиҳатдан юқори даражасида ўтказгани учун миннатдорлик билдирдилар.
Мазкур тадбир билан ИҲТда Ўзбекистон Республикаси раислигининг якунланди. Ташкилотга раислик Озарбайжон Республикасига ўтди.

О заседании Совета министров иностранных дел Организации экономического сотрудничества
24 января 2023 года в г.Ташкенте под председательством Республики Узбекистан состоялось 26-е заседание Совета министров иностранных дел (СМИД) Организации экономического сотрудничества (ОЭС).
В мероприятии приняли участие главы внешнеполитических ведомств Азербайджана Джейхун Байрамов, Ирана - Хосейн Амир Абдоллахиян, Казахстана - Мухтар Тлеуберди, Кыргызстана - Жээнбек Кулубаев, Пакистана - Билавал Бхутто-Зардари, Таджикистана - Сироджиддин Мухриддин, Турции - Мевлют Чавушоглу, Туркменистана - Рашид Мередов, Узбекистана - Бахтиёр Саидов, Генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири, а также руководители специализированных агентств, региональных институтов и аффилированных органов ОЭС. Открывая заседание, И.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов отметил, что в 2022г. совместно с партнерами по ОЭС проделана значительная работа в рамках реализации инициатив Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и в соответствии с Концепцией председательствования Узбекистана.
Объявление 2022 года по инициативе Лидера Узбекистана «Годом укрепления взаимосвязанности в ОЭС» придало новый мощный импульс сотрудничеству в рамках Организации. Совет министров иностранных дел утвердил создание Диалоговой платформы высокого уровня по сотрудничеству в области охраны окружающей среды, что стало практической реализацией инициативы Руководителя нашей страны. Запущен новый механизм выработки рекомендаций по совершенствованию деятельности Организации. Учрежден Комитет высокого уровня, призванный повысить эффективность ОЭС.
В ходе председательства проведена серия значимых мероприятий в различных направлениях, в том числе «мозговой штурм» для обсуждения процесса реформ ОЭС, встречи и совещания по возобновляемой энергетике, сельскому хозяйству, туризму и др. Приняты Ташкентская декларация о сотрудничестве в сфере сельского хозяйства и Самаркандская декларация о сотрудничестве в сфере туризма. Древний город Шахрисабз избран туристической столицей ОЭС в 2024 году.
Б.Саидов подтвердил готовность узбекской стороны к активному продвижению межгосударственной и межрегиональной кооперации в традиционных и новых направлениях.
Генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири заявил, что Организация высоко ценит ключевую роль и превосходное руководство Узбекистана во время его председательства в 2022 году для дальнейшего развития ОЭС и ее повестки дня взаимного прогресса и процветания в регионе. Отмечена возрастающая роль республики в деятельности ОЭС, которая весьма позитивно способствовала росту и развитию Организации.
Подчеркнута важность реализации инициатив Президента Республики Узбекистан по обогащению повестки дня совместного развития за счет расширения сотрудничества для обеспечения большей региональной интеграции. Все предложения Узбекистана были признаны очень актуальными и поддержаны всеми государствами-членами.
На полях ташкентской встречи состоялся конструктивный обмен мнениями по вопросам дальнейшего наращивания торгово-экономических связей, расширения транзитно-транспортных возможностей, поиска новых «точек» экономического роста, активизацию регионального туризма. Отмечена важность всестороннего продвижения кооперации в сферах энергетики, социального благосостояния и защиты окружающей среды.
Обсуждены предложения по совершенствованию деятельности Организации с учетом современных требований.
Участники мероприятия выразили признательность узбекской стороне за активное и эффективное председательство, а также проведение заседания СМИД на высоком организационном и содержательном уровне.
26-е заседание ознаменовало собой завершение председательства Республики Узбекистан в ОЭС. Председательство в Организации перешло к Азербайджанской Республике.