Эрон Элчиси билан учрашув тўғрисида
2023 йил 18 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири в.б. Бахтиёр Саидов Эрон Ислом Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ҳамид Найрободий билан музокаралар ўтказди.
Ўзбекистон-Эрон муносабатлари сўнгги йилларда мутлақо янги суръатларда ривожланаётгани мамнуният билан қайд этилди. Эрон Президенти Иброҳим Раисийнинг Ўзбекистонга расмий ташрифи (2022 йил центабр) давомида эришилган келишувларни тўлиқ амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Икки томонлама даражадаги ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги режалаштирилган мулоқотлар жадвали юзасидан фикр алмашилди.
Афғонистон масаласида Ўзбекистон ва Эроннинг позициялари яқинлиги қайд этилди.
Томонларнинг савдо-иқтисодий йўналишдаги қўшма лойиҳаларни илгари суришга тайёрлиги тасдиқланди.
Транспорт соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, жумладан, икки мамлакат манфаатларини ҳисобга олган ҳолда янги халқаро транспорт йўлакларини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

О встрече с Послом Ирана
18 января 2023 года и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел переговоры с Чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Иран в нашей стране Хамидом Найрабади.
С удовлетворением отмечено, что за последние годы узбекско-иранские отношения обрели новую динамику развития. Подчеркнута важность комплексной реализации договоренностей, достигнутых по итогам официального визита Президента ИРИ Ибрахима Раиси в Узбекистан в сентябре 2022 года.
Состоялся обмен мнениями по графику запланированных контактов на двустороннем уровне и в рамках региональных организаций.
Констатирована близость позиций Узбекистана и Ирана по афганской тематике.
Подтверждена готовность сторон к продвижению совместных проектов в торгово-экономическом направлении.
Особое внимание на встрече уделено вопросам расширения взаимодействия в сфере транспорта, в том числе посредством развития новых международных транспортных коридоров с учетом интересов двух стран.