Ўзбекистон-Сингапур бизнес-форуми бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 16 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг давлат ташрифи арафасида Сингапурда икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги ишбилармонлик алоқаларини ҳар томонлама мустаҳкамлашга қаратилган Ўзбекистон-Сингапур бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов, Сингапур савдо ва саноат вазири Ган Ким Ёнг, Сингапур бизнес федерацияси раиси Лим Минг Ян, тегишли вазирлик ва идоралар, тармоқ бирлашмалари раҳбарлари, шунингдек, икки мамлакатнинг етакчи корпорация, холдинг ва компанияларининг 200 дан ортиқ вакиллари иштирок этди.
Лазиз Кудратов қутлов сўзида Ўзбекистон ва Сингапур ўртасидаги муносабатларда янги саҳифа очиб бериши кутилаётган олий даражадаги ташриф муҳимлигини таъкидлади.
– «Биз бўлиб ўтадиган тадбирнинг барча имкониятларидан унумли фойдаланиб, унинг кун тартибини аниқ келишувлар билан бойитишга бел боғлаганмиз», – дейди Лазиз Кудратов.
Форум давомида иштирокчиларга мамлакатимизда амалга оширилаётган инвестиция жозибадорлигини ошириш, инвесторлар ҳимоясини кучайтириш ва ташқи савдони либераллаштиришга қаратилган ислоҳотлар ҳақида маълумотлар берилди. Қабул қилинган дастурлар натижадорлиги туфайли хорижий ҳамкорларнинг Ўзбекистонга қизиқиши ортиб, ишончи мустаҳкамланаётгани таъкидланди.
Иштирокчилар эътибори икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокида янги инвестиция лойиҳалари ишлаб чиқилиб, амалга оширилаётганлигига, савдо-саноат кооперацияси ривожланаётганлигига, умуман олганда, тадбиркорлар ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни чуқурлаштиришнинг ижобий динамикасига қаратилди.
Кейинги йилларда Сингапурнинг Ўзбекистонга киритган инвестицияларининг ҳажми 700 миллион доллардан ошди, Сингапур капитали иштирокидаги корхоналар сони 4, икки давлат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми эса 2 баробар ошди. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини оширишнинг энг истиқболли чоралари сифатида минтақалараро транспорт-логистика лойиҳаларини амалга ошириш, мавжуд транспорт йўлаклари ва инфратузилмаларидан фаол фойдаланиш йўналишлари белгиланди.
Ўз навбатида, Сингапуртомони Ўзбекистон билан кенг кўламли соҳаларда шерикликни мустаҳкамлаш ва кенгайтиришда давом этиш нияти қатъий эканини тасдиқлади. Кимё, тўқимачилик, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги саноати, таълим, соғлиқни сақлаш, логистика, шунингдек, IT-сектори ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор соҳалари сифатида белгиланди.
Форум дастури Сингапурнинг йирик бизнес вакиллари иштирокидаги ялпи мажлис билан давом этди. Унда Индорама Гроуп директори Пракаш Кежривал, Сингапур менежментни ривожлантириш институти президенти Эрик Куан ва PSA International бош директори Ван Чи Фо икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари билан Ўзбекистонда самарали бизнес юритишнинг амалий жиҳатлари, транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилди.
Тадбир дастури доирасида Б2Б музокаралари ҳамда мамлакатимиз инвестициявий салоҳияти тўғрисида ва Ўзбекистон иқтисодиётининг турли тармоқлари кесимидаги аниқ лойиҳалар тақдимотлари ўтказилди.
Бизнес-форум якунлари бўйича савдо, инвестициялар ва молия йўналишларида, кимё, энергетика ва тўқимачилик саноати, саноат зоналарини ривожлантириш, инфратузилмавий лойиҳаларини амалга ошириш ва озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, шунингдек, қурилиш, таълим, соғлиқни сақлаш ва фармацевтика соҳаларида 22 та шартнома ва битимлар имзоланди.

Состоялся Узбекско-Сингапурский бизнес-форум
16 января текущего года в Сингапуре накануне государственного визита Президента Республики Узбекистан состоялся Узбекско-Сингапурский бизнес-форум, направленный на всестороннее укрепление деловых связей между предпринимателями двух стран.
В мероприятии приняли участие министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов, министр торговли и промышленности Сингапура Ган Ким Йонг, председатель Федерации бизнеса Сингапура Лим Мин Янь, руководители профильных министерств и ведомств, отраслевых объединений, а также более 200 представителей ведущих корпораций, холдингов и компаний двух стран.
Выступая с приветственным словом, Лазиз Кудратов отметил важность предстоящих мероприятий на высшем уровне, которые позволят открыть новую страницу во взаимоотношениях Узбекистана и Сингапура.
«Мы полны решимости использовать все преимущества мероприятия и обогатить его прочными и конкретными практическими соглашениями», – отметил Лазиз Кудратов.
В ходе форума участникам была представлена информация о проводимых в нашей стране реформах, направленных, в том числе, на улучшение инвестиционной привлекательности, усиление защиты инвесторов и либерализацию внешней торговли. Отмечалось, что благодаря результативности принятых программ растет интерес зарубежных партнеров, укрепляется их доверие.
Внимание участников акцентировано на позитивной динамике углубления взаимодействия между деловыми кругами двух стран, результатом которого стала разработка и реализация новых инвестиционных проектов, развитие торговли и промышленной кооперации.
За последние годы объем сингапурских инвестиций в Узбекистан превысил 700 млн долларов, количество предприятий с сингапурским капиталом увеличилось в 4 раза, а товарооборот между двумя странами – в два раза. Наиболее перспективными мерами по увеличению объёмов взаимной торговли названы реализация межрегиональных транспортно-логистических проектов, активное использование имеющихся транспортных коридоров и инфраструктуры.
В свою очередь, сингапурская сторона подтвердила твёрдость намерений по оказанию поддержки в укреплении и наращивании партнерства с Узбекистаном по широкому спектру направлений. Драйверами дальнейшего роста взаимодействия определены химическая, текстильная, фармацевтическая, сельскохозяйственная промышленности, образование, здравоохранение, логистика, а также IT-сфера.
Программа форума продолжилась пленарным заседанием с участием руководителей крупного бизнеса Сингапура, в ходе которого директор «Indorama Group» Пракаш Кежривал, президент Института развития менеджмента Сингапура Эрик Куан, генеральный директор «PSA International» Ван Чи Фо обсудили с представителями деловых кругов двух стран практические аспекты эффективного ведения бизнеса в Узбекистане, перспективы сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
В рамках программы мероприятия также были проведены «B2B» переговоры и презентации инвестиционного потенциала нашей страны, конкретные кейсы проектов в разрезе различных отраслей экономики Узбекистана.
По итогам бизнес-форума было подписано 22 соглашения и контракта в торгово-инвестиционном и финансовом направлениях, химической, энергетической и текстильной промышленностях, сферах развития индустриальных зон, реализации инфраструктурных проектов и производства продовольственных товаров, а также в строительстве, образовании, здравоохранении и фармацевтике.