Туркий давлатлар ташкилоти доирасида Инвестиция жамғармасини ташкил этишга тайёргарлик кўрилмоқда
Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар айни пайтда Туркий инвестиция жамғармасини ташкил этиш масаласи устида фаол иш олиб бормоқда. Жорий йилнинг 10-11 январь кунлари Истанбул шаҳрида тегишли Битим лойиҳасини ишлаб чиқиш учун масъул бўлган Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Ўзбекистон экспертларининг навбатдаги учрашуви бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон томонидан Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги вакили иштирок этди.
Маълумот учун: Туркий инвестиция жамғармаси туркий давлатлар томонидан ташкил этилган биринчи ва асосий қўшма молия институтига айланади ва Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатларнинг иқтисодий салоҳиятини, улар ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлашга ҳизмат қилади, жамғарма маблағлари эса қўшма лойиҳаларни амалга оширишга йўналтирилади.
Жамғарма фаолияти: тадбиркорликни рағбатлантириш, янги иш ўринлари яратиш, Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши каби устувор йўналишларни ўз ичига олади.
Учрашув якунлари бўйича ҳар бир иштирокчи давлатда ҳужжат лойиҳасини келишиш бўйича ички тартиб-қоидаларни қисқа муддатларда якунлаш бўйича келишувга эришилди ва режалаштирилган қўшма тадбирлар доирасида Битимни имзолашга келишиб олинди.

Ведется подготовка к созданию Инвестиционного фонда в рамках Организации тюркских государств
Странами-участницами Организации тюркских государств в настоящее время активно прорабатывается вопрос учреждения совместного Инвестиционного фонда. 10-11 января текущего года в Стамбуле проведено очередное заседание экспертов из Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции и Узбекистана, ответственных за выработку соответствующего проекта Соглашения.
С узбекской стороны участие в мероприятии принял представитель Министерства инвестиций, промышленности и торговли.
Справочно: Тюркский инвестиционный фонд станет первым и основным совместным финансовым институтом, созданным тюркскими государствами, и будет нацелен на мобилизацию экономического потенциала стран-участниц Организации Тюркских Государств для укрепления торгово-экономического сотрудничества между ними и реализации совместных проектов.
Приоритетами Фонда обозначены: содействие предпринимательству, созданию рабочих мест, исследованиям и инновациям, социально-экономическому развитию государств-членов.
По итогам заседания достигнута договоренность о скорейшем завершении внутригосударственных процедур согласования проекта документа в каждой из стран-участниц, а также подтверждены намерения по его скорейшему подписанию в рамках намеченных совместных мероприятий.