Сингапурнинг ишбилармон доиралари ва етакчи университетлари қўшма лойиҳаларни амалга оширишга тайёр
Ўзбекистон ҳукумат делегациясининг ушбу мамлакатга ташрифи доирасида Цингапур ишбилармон доиралари ва етакчи олий ўқув юртлари раҳбарлари билан учрашувлар давом этмоқда. Жумладан, жорий йилнинг 12 январь куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Франклин Темплетон компанияси раҳбари Манраж Секхон билан музокаралар ўтказди.
Кун тартибида Ўзбекистон иқтисодиётига йирик инвесторларни жалб этиш имконини берувчи ўрта ва узоқ муддатли чора-тадбирларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Virtus Health Singapore компанияси бош директори Тимати Кван давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида Тошкент, Самарқанд ва Фарғона вилоятларида аёллар репродуктив саломатлиги марказларини ташкил этиш истиқболларини муҳокама қилди.
Шу куни Нанянг политехника университети бош директори Генри Хан билан учрашувлар бўлиб ўтди. Томонлар соғлиқни сақлаш соҳасининг кадрлар тайёрлаш масаласида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича келишувларни муҳокама қилдилар. 2022 йил декабрь ойи охирида университетда соғлиқни сақлашни бошқариш йўналиши бўйича малака ошириш курсларини 23 нафар ўзбекистонлик мутахассис тамомлади. 2023 йил 1 мартдан бошлаб «тиббиёт инжиниринги» ва «ахборот технологиялари» каби йўналишлар бўйича янги курслар туркумини йўлга қўйиш режалаштирилган.
Li Kuan Yu номидаги давлат сиёсати мактаби директори ўринбосари Наней Юлиати билан учрашувда Ўзбекистон давлат хизматчиларининг тайёрлаш ва малакасини ошириш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Музокаралар аниқ инвестиция ҳолатларини тақдим этиш, қўшма режаларни батафсил кўриб чиқиш имконини берди ҳамда томонларнинг кенг кўламдаги ҳамкорликни кенгайтиришга бўлган интилишларини намоён этди.

Деловые круги и ведущие вузы Сингапура готовы к реализации совместных проектов
Встречи с деловыми кругами и главами ведущих вузов Сингапура в рамках визита делегации Узбекистана в эту страну продолжаются. Так, 12 января текущего года министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов провел переговоры с руководителем компании Franklin Templeton Манражем Сехоном.
На повестке дня - детальное согласование вопросов среднесрочных и долгосрочных мер, реализация которых позволит привлечь крупных инвесторов в экономику Узбекистана.
С генеральным директором компании Virtus Health Singapore Тимати Кваном обсуждены перспективы создания на принципах государственно-частного партнёрства центров женского репродуктивного здоровья в Ташкенте, Самаркандской и Ферганской областях.
В тот же день состоялись встречи с генеральным директором Наньянского политехнического университета Генри Хэнгом. Стороны обсудили договоренности о расширении сотрудничества в сфере подготовки кадров в сфере здравоохранения. В конце декабря 2022 года курсы повышения квалификации в области управления здравоохранением при вузе прошли 23 узбекских специалиста. С 1 марта 2023 года запланирован запуск новой серии курсов по таким направлениям, как «медицинская инженерия» и «информационные технологии».
Перспективы развития сотрудничества в области подготовки и повышения квалификации государственных служащих Узбекистана обсуждены на встрече с заместителем директора Школы государственной политики имени «Ли Куан Ю» Нанеик Юлиати.
Проведенные переговоры позволили презентовать конкретные инвестиционные кейсы, детализировать совместные планы и продемонстрировали взаимное стремление сторон к наращиванию взаимодействия по широкому спектру направлений.