Тоғ-кон саноатидаги лойиҳалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев кўмир ва уран ишлаб чиқаришни кенгайтиришга қаратилган лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимиз иқтисодиёти ва аҳоли ўсиши билан энергия қувватларига талаб ошиб бормоқда. Бу эҳтиёжни таъминлаш учун барча манбалар қатори кўмир қазиб олиш ҳажми ҳам кенгайтирилмоқда. Охирги беш йилда бу кўрсаткич йилига 4 миллион тоннадан 5 миллион 300 минг тоннага оширилди.
Ҳисоб-китобларга кўра, юртимиз ҳудудида қарийб 2 миллиард тонна кўмир захиралари мавжуд. Давлатимиз раҳбари бу салоҳиятдан самарали фойдаланиб, кўмир қазиб олиш ҳажмини изчил ошириш вазифасини қўйган эди.
Тақдимотда шу борада қилинаётган ишлар ҳақида ахборот берилди.
Хусусан, жорий йилда “Шарғункўмир” акциядорлик жамиятини модернизация қилиш лойиҳаси якунланади. Бунинг эвазига юртимизда юқори сифатли кўмир қазиб олиш қуввати 900 минг тоннагача ошади.
Президентимиз “Шарғун” ва “Бойсун” конларини ўзлаштириш орқали юқори сифатли кўмир ишлаб чиқаришни янада кенгайтириш имконияти борлигини кўрсатиб ўтди. Бу конларга инвесторларни жалб қилиб, янги лойиҳаларни амалга ошириш зарурлигини таъкидлади.
Юртимиз тоғ-кон саноати ривожида яна бир муҳим манба бу – уран. 2022 йил 14 июлда “Навоийуран” давлат корхонасида уран қазиб олиш ҳамда қайта ишлаш ҳажмини ошириш бўйича Президент қарори қабул қилинган эди. Хусусан, уни қазиб чиқаришни 2030 йилгача 2 баробарга ошириб, 7,1 минг тоннага етказиш чоралари белгиланган.
Йиғилишда ушбу чора-тадбирлар ижросига алоҳида эътибор қаратилди.
Франциянинг “Orano Mining” компанияси билан биргаликда амалга оширилаётган лойиҳалар бўйича маълумот берилди. Президент ушбу ҳамкорлик доирасида уран қазиб олиш ва қайта ишлаш самарадорлигини ошириш, қўшимча янги конларни аниқлаш бўйича лойиҳаларни жадаллаштириш юзасидан кўрсатмалар берди.

Mining industry projects considered
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of projects to expand coal and uranium production.
As the economy and population in the country grow, the demand for energy increases. To meet this need, coal mining is also expanding along with all energy resources. Over the past five years, the production of this raw material has increased from 4 million tons to 5 million 300 thousand tons per year.
According to estimates, the coal reserves in Uzbekistan are about 2 billion tons. The Head of the state set the task of effectively using this potential and consistently increasing production volumes.
During the presentation, the responsible persons reported on the ongoing work in this direction.
In particular, the modernization project of the Shargunkumir JSC will be completed this year. This will make it possible to produce up to 900,000 tons more high-quality coal in the country.
The President noted the possibility of further expanding high-quality coal production through the development of the Shargun and Baysun deposits. The need for attracting investors to the development of deposits and the implementation of new projects was emphasized.
Uranium mining is an important branch of the mining industry in the country. On July 14, 2022, a Presidential Resolution was adopted to increase the volume of uranium mining and processing at the Navoiuran State Enterprise. Measures have been identified to double its production to 7.1 thousand tons by 2030.
At the meeting, the main attention was paid to the implementation of these measures.
Information was provided on projects implemented jointly with the French company Orano Mining. The President gave instructions on accelerating cooperation projects to improve the efficiency of uranium mining and processing, exploration of new uranium deposits within the framework of this collaboration.