Япония ташқи ишлар вазирининг парламентар ўринбосари билан учрашув
2023 йил 11 январь куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири в.б. Бахтиёр Саидов мамлакатимизга ташриф билан келган Япония ташқи ишлар вазирининг парламентар ўринбосари Ёсикава Юуми билан учрашув ўтказди.
Мулоқотда аввал эришилган келишувларни амалга ошириш, шунингдек, турли даражаларда режалаштирилган тадбирлар жадвали юзасидан фикр алмашилди.
Парламентлараро алоқаларни фаоллаштириш муҳимлиги таъкидланди. Япония парламентининг Ўзбекистон билан «Дўстлик лигаси» мамлакатлар ўртасидаги стратегик шерикликни мустаҳкамлашга салмоқли ҳисса қўшгани қайд этилди.
«Марказий Осиё+Япония» мулоқоти доирасида транспорт, логистика, қайта тикланадиган энергия, сувдан самарали фойдаланиш ва экология соҳаларидаги қўшма лойиҳаларни илгари суриш бўйича ҳамкорликни кенгайтиришдан томонлар манфаатдор экани маълум қилинди.
Ўзбекистон ва Япониянинг халқаро институтлар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашга содиқлиги тасдиқланди.
Таълим, кадрлар тайёрлаш ва малакасини ошириш соҳаларида ҳамкорлик учун катта салоҳият мавжудлиги таъкидланди.

Встреча с парламентским заместителем министра иностранных дел Японии
11 января 2023 года и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел встречу с парламентским заместителем министра иностранных дел Японии Ёсикава Юуми, прибывшей в нашу страну с визитом.
Состоялся обмен мнениями о ходе реализации ранее достигнутых договоренностей, а также графике запланированных мероприятий на различных уровнях.
Подчеркнута важность активизации межпарламентских связей. Отмечен значимый вклад Японской парламентской Лиги дружбы с Узбекистаном в укрепление стратегического партнерства между странами.
Сообщено о заинтересованности сторон в наращивании взаимодействия в рамках Диалога «Центральная Азия+Япония» для продвижения совместных проектов в сферах транспорта, логистики, возобновляемой энергетики, эффективного водопользования и экологии.
Подтверждена приверженность Узбекистана и Японии к оказанию взаимной поддержки в рамках международных институтов.
Указано на наличие значительного потенциала кооперации в сферах образования, подготовки и повышения квалификации кадров.