Ўзбекистон ва САП: кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш йўлида
23 декабрь куни Саудия Арабистони Подшоҳлиги делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев ва Саудия Арабистони Подшоҳлиги инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳ ўртасида тор доирадаги музокаралар бўлиб ўтди.
Учрашувда икки томонлама савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистоннинг турли ҳудудларида муқобил энергия соҳасида қатор йирик лойиҳаларни амалга ошираётган АCWА Поwэр компаниясининг ижобий тажрибаси қайд этилди. Компания ҳозирги кунда амалга оширилаётган лойиҳалар ҳамда келгусидаги инвестиция ташаббусларини ҳаётга татбиқ этишда ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга ўзаро тайёрлик билдирилди.
Сабиc, Сауди Телеcом, Др. Сулаиман Ал Ҳабиб Гроуп, Жамжоом Пҳарма, Ал Ражҳи Интернатионал ва Ажлан & Брос Ҳолдинг Гроуп, Ал Ҳокаир Гроуп каби компаниялар ва Саудия Арабистони Миллий банки билан кимё, телекоммуникация, тиббиёт, фармацевтика соҳалари ва банк сектори, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш, чакана савдо тармоқларини ташкил этиш йўналишларида бир қатор лойиҳаларни маромига етказиб, фойдаланишга топширишни тезлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди. Томонлар ҳар икки давлат ҳукуматлари томонидан қўллаб-қувватлаш чораларини кўрган ҳолда лойиҳаларни амалга оширишни ҳар томонлама фаоллаштириш зарурлигига келишиб олдилар.
Икки давлат ишбилармон доиралари иштирокида бўлиб ўтган бизнес-форум ҳамда унинг давомида имзоланган бир қатор истиқболли битим ва шартномалар юзасидан фикр алмашилди. Эришилган келишувларни ўз вақтида ва тўлиқ амалга ошириш бўйича аниқ амалий чора-тадбирлар кўришга келишилди.
Мулоқот давомида минтақавий аҳамиятга молик инфратузилма лойиҳаларини молиялаштириш, Саудия Арабистони Давлат инвестиция жамғармаси ва Ўзбекистон Тўғридан-тўғри инвестициялар жамғармаси ўртасида Ўзаро англашув меморандумини имзолашни тезлаштириш, 2023 йил февраль ойида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон-Саудия Арабистони Ишбилармонлар кенгашининг 5-йиғилиши ҳамда «Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган маҳсулотлар кўргазмаси»ни ташкил этиш чора-тадбирлари ҳам кўриб чиқилди.
Учрашув якунлари бўйича унинг иштирокчилари сармоявий, савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга ўзаро содиқлигини тасдиқладилар ҳамда муҳокама қилинган барча лойиҳа ва ташаббусларни ўз вақтида ва тўлиқ амалга ошириш учун ўзаро ҳамкорлик форматини келишиб олдилар.

Узбекистан и КСА: расширяя границы многопланового партнёрства
23 декабря в рамках визита делегации Королевства Саудовской Аравии в Узбекистан в г.Ташкенте в узком формате состоялись переговоры заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра инвестиций и внешней торговли Жамшида Ходжаева с министром инвестиций Королевства Саудовской Аравии Халидом аль-Фалихом.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Был отмечен положительный опыт компании ACWA Power, реализующей в различных регионах Узбекистана ряд крупных проектов в сфере альтернативной энергетики. Выражена взаимная готовность к оказанию всесторонней поддержки компании как в рамках осуществляемых проектов, так и в ходе дальнейшей имплементации инвестиционных инициатив.
Обсуждены перспективы ускорения завершения ряда проектов в химической, телекоммуникационной отраслях, медицинской, фармацевтической и банковской сферах, производстве сельскохозяйственной продукции и в области организации сетей розничной торговли с такими компаниями, как Sabiс, Saudi Telecom, Dr. Sulaiman Al Habib Group, Jamjoom Pharma, Al Rajhi International и Ajlan & Bros Holding Group, Al Hokair Group и Национальным банком Саудовской Аравии. Стороны пришли к единому мнению о необходимости всесторонней активизации реализации проектов с оказанием необходимых мер поддержки со стороны правительств обеих стран.
Состоялся обмен мнениями по прошедшему бизнес-форуму с участием деловых кругов двух государств и подписанным перспективным соглашениям и контрактам. Высоко оценив результаты мероприятия, стороны договорились принять конкретные практические меры по своевременному и полноценному претворению в жизнь достигнутых договоренностей.
В ходе беседы также рассмотрены меры по финансированию инфраструктурных проектов регионального значения, ускорению подписания Меморандума о взаимопонимании между Государственным инвестиционным фондом Саудовской Аравии и Фондом прямых инвестиций Узбекистана, организации 5-го заседания Узбекско-саудовского Делового совета и «Выставки товаров, произведенных в Узбекистане» в г.Ташкенте в феврале 2023 года.
По итогам встречи участники встречи подтвердили взаимную приверженность дальнейшему укреплению инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества и согласовали формат взаимодействия в целях своевременной и полноценной реализации всех обсужденных проектов и инициатив.