Ўзбекистонни янги IТ аутсорсинг хабига айлантиришда хорижий давлатлардаги элчиларимиз билан ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилди
2022-12-22 | Технологиялар
Бугун, 22 декабрь куни Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркида (IТ Парк) Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги раҳбариятининг Ўзбекистоннинг хорижий давлатлардаги элчилари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Унда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов иштирок этди.
Учрашувдан асосий мақсад – халқаро майдонда Ўзбекистоннинг IТ салоҳиятида эришилган ютуқлар ва юқори салоҳиятга эгалиги тўғрисида потенциал инвесторларни бохабар қилиш ва ҳамкорлик ўрнатишдан иборат.
Учрашувда Ўзбекистонни янги IТ аутсорсинг хабига айлантиришда хорижий давлатлардаги элчиларимиз билан ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилди.
Учрашув чоғида Ўзбекистоннинг хорижий давлатлардаги элчилари IТ Парк фаолияти ва IТ-компаниялар ҳамда хорижий инвесторлар учун яратилган шароитлар билан бевосита танишди.
Шунингдек, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири томонидан масофавий хизматлар экспорти, жорий этилаётган янги технологиялар, сунъий интеллект технологиялари ва уни янада ривожлантириш ҳақида маълумотлар берилди.
Учрашувда таъкидлаганидек, бугун Ўзбекистонда IТ тадбиркорликни ривожлантириш учун барча шароитлар яратилган. Замонавий норматив-ҳуқуқий база барпо этилган, қатор солиқ ва божхона имтиёзлар тақдим этилган, республика бўйлаб замонавий инфратузилмага эга IТ парклар ташкил этилмоқда. Юртимизда малакали IТ кадрларнинг етарли равишда мавжудлиги ҳам муҳим афзалликларидан биридир.
Учрашув давомида жорий йил охирига қадар IТ-экспорти ҳажмини 100 млн долларга етказиш мақсад қилингани айтиб ўтилди.
Хусусан, 2019 йилда IТ Парк резидентлари томонидан ишлаб чиқарилган IТ маҳсулот ва хизматларнинг экспорти 6,2 миллион долларни ташкил қилган бўлса, 2020 йилда мазкур кўрсаткич 16,4 миллион долларгача ўсди. 2021 йилда эса 46 млн долларни ташкил этди.
Жорий йилда резидент компаниялар сони 1073 тага ва хорижий компаниялар сони эса 157 тага етди.
Шу маънода АКТ вазири Ш. Шерматов Ўзбекистоннинг хорижий давлатлардаги элчилари билан чет элдаги катта компанияларнинг юртимизда ваколатхоналарини очишга кўмаклашиш халқаро IТ майдонда юртимизни танитиш, Ўзбекистон халқаро IТ хабга айлантириш масалаларини муҳокама қилди.
Шунингдек, Ўзбекистон IТ бозорига хорижий инвесториларни жалб қилиш, IТ Парк резидентлари хорижий IТ компаниялар билан ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Обсуждены перспективы сотрудничества в превращении Узбекистана в новый IT-аутсорсинг хаб с нашими послами в зарубежных странах.
2022-12-22 | Технологии
Сегодня, 22 декабря, в технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT Park) состоялась встреча руководства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций с послами Узбекистана в зарубежных странах.
В нем принял участие министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов.
Основная цель встречи – информирование потенциальных инвесторов о достижениях и высоком потенциале Узбекистана на международной арене и налаживание сотрудничества.
На встрече с нашими послами в зарубежных странах обсуждались перспективы сотрудничества в превращении Узбекистана в новый IT-аутсорсинг хаб.
В ходе встречи послы Узбекистана в зарубежных странах непосредственно ознакомились с деятельностью IT-парка и условиями, созданными для IT-компаний и иностранных инвесторов.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций также проинформировал об экспорте удаленных услуг, внедряемых новых технологиях, технологиях искусственного интеллекта и его дальнейшем развитии.
На встрече было отмечено, что сегодня в Узбекистане созданы все условия для развития IT-предпринимательства. Создана современная нормативно-правовая база, предоставлен ряд налоговых и таможенных льгот, по всей республике создаются IT-парки с современной инфраструктурой. Достаточное наличие квалифицированного IT-персонала в нашей стране также является одним из важных преимуществ.
В ходе встречи было отмечено, что к концу текущего года планируется довести объем экспорта IT до 100 миллионов долларов.
В частности, если в 2019 году экспорт товаров и услуг, произведенных резидентами IT Park, составил 6,2 миллиона долларов, то в 2020 году этот показатель вырос до 16,4 миллиона долларов. А в 2021 году он составил 46 миллионов долларов.
В этом году количество компаний-резидентов достигло 1073, а количество иностранных компаний-157.
Министр ИКТ Ш. Шерматов обсудил с послами Узбекистана в зарубежных странах вопросы о содействии открытию представительств крупных зарубежных компаний в нашей стране, продвижения нашей страны на международной IT-арене, превращения Узбекистана в международный IT-хаб.
Также было уделено особое внимание вопросам привлечения иностранных инвесторов на IT-рынок Узбекистана, расширения сотрудничества резидентов IT-парка с зарубежными IT-компаниями.