Тошкент вилоятида инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ўрганилди
Жорий йилнинг 16 декабрь куни инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Олимхон Рустамов бошчилигидаги Ишчи гуруҳ аъзолари Тошкент вилоятининг Янгийўл туманида бўлиб, инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши билан танишди.
Ташриф давомида тумандаги Ишчи гуруҳ бир қатор ишлаб чиқариш объектларида бўлиб, лойиҳа ташаббускорлари билан суҳбатлар ўтказди ва муаммоли масалалар, корхоналар фаолиятини янада ривожлантириш бўйича таклифлар белгилаб олди.
Хусусан, гуруҳ аъзолари жинси матодан тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи FASHION JEANS GARMENT МЧЖ корхонасида бўлди. 2022 йил охирига қадар компания Европа мамлакатларига 1,2 миллион долларлик тайёр жинси маҳсулотларини экспорт қилишни режалаштирмоқда.
Йўналишдаги яна бир объект - гигиена воситаларига шиша идишлар ишлаб чиқарувчи Grand Hygienic Manufacturing бўлди. Инвестиция лойиҳасига 2 миллион доллар хорижий сармоя киритилди. Корхонада 40 та янги иш ўрни яратилди, унинг ишлаб чиқариш қуввати 1,2 миллион шиша гигиена воситаларини ташкил этмоқда.
Шу куни ALUKABEL PAYRAV МЧЖнинг 54,6 миллиард сўм хорижий инвестициялар ўзлаштирилган инвестиция лойиҳаси ҳам бўлиб ўтди. 60 янги иш ўрни яратилган корхонада йилига 1,68 минг тонна алюминий ва мис кабель ишлаб чиқарилмоқда.

Изучен ход реализации инвестпроектов в Ташкентской области
16 декабря текущего года члены Рабочей группы во главе с заместителем министра инвестиций и внешней торговли Олимхоном Рустамовым посетили Янгиюльский район Ташкентской области, где ознакомились с ходом реализации инвестиционных проектов.
В ходе визита был посещён ряд производственных объектов района, проведены беседы с инициаторами проектов, выявлены проблемные вопросы и предложения по дальнейшему развитию предприятий.
В частности, группа побывала на предприятии по производству готовой джинсовой продукции ООО FASHION JEANS GARMENT. По итогам 2022 года предприятие планирует экспорт готовой джинсовой продукции на сумму 1,2 млн долларов в страны Европы.
Очередной объект на маршруте - Grand Hygienic Manufacturing по производству флаконов для гигиенических средств. Стоимость инвестионного проекта - 2 млн долларов иностранных инвестиций. Благодаря запуску предприятия было создано 40 новых рабочих мест. Производственная мощность – 1,2 млн флаконов гигиенических средств.
В этот же день был также посещен инвестиционный проект ООО «АЛУКАБЕЛЬ ПАЙРАВ», в который вложены 54,6 млрд сумов иностранных ивестиций. Предприятие, на котором создано 60 новых рабочих мест производит 1,68 тыс. тонн алюминиевых и медных кабелей в год.
По итогам визита ответственным руководителям органов местной власти даны адресные поручения по оказанию мер поддержки инициаторов проектов с целью обеспечения бесперебойного производства и экспорта продукции.