БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббусини бир овоздан қўллаб-қувватлади
2022-12-16 | Сиёсат
БМТ Бош Ассамблеяси «Барқарор ривожланиш мақсадларига (БРМ) эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини ошириш тўғрисида»ги резолюцияни бир овоздан маъқуллади.
Резолюцияни қабул қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг 2020 йилдаги 75-сессиясида таклиф этилган.
Резолюцияда парламентларнинг COVID-19 пандемиясидан инклюзив, барқарор ва узоқ муддатли тикланишни қўллаб-қувватлаш ва ҳеч ким ортда қолмаслигини таъминлаш учун барқарор ривожланиш бўйича ҳаракатларни жадаллаштириш учун бирлик, бирдамлик ва кўп томонлама ҳамкорликка қайтадан киришишдаги муҳим роли таъкидланган.
Бош Ассамблея давлатларни БРМни кузатиш ва кўриб чиқиш жараёнларида, айниқса ихтиёрий миллий шарҳларни тайёрлашда парламентларни қўллаб-қувватлаш ва жалб этишга ҳамда уларга миллий мулкчилик ва жавобгарликни таъминлаш ва мустаҳкамлашда ёрдам беришга чақиради.
Гендер тенглигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда, бу эса қонун чиқарувчи органлар ва парламент жараёнларида аёлларнинг тўлиқ, тенг ва мазмунли иштирокини рағбатлантириш орқали БРМга эришиш йўлидаги тараққиётни жадаллаштиришга қаратилган саъй-ҳаракатларнинг марказий элементи бўлиши керак.
2030 йилгача бўлган кун тартибини муваффақиятли амалга оширишда ёшларнинг муҳим ўрни ва ҳиссаси эътироф этилиб, парламент жараёнларида ёшларнинг тўлиқ, тенг ва мазмунли иштирокини таъминлаш зарур.
Ҳужжатга барча Марказий Осиё давлатлари, Австрия, Жазоир, Бангладеш, Баҳрайн, Бельгия, Германия, Миср, Испания, Индонезия, Италия, Қатар, Хитой, Колумбия, Корея Республикаси, Малайзия, Нидерландия, Норвегия, Покистон, Португалия, Сингапур, Финляндия, Франция, Швеция, Япония ва бошқалар каби дунёнинг барча қитъаларидан 80 та мамлакат ҳаммуаллифлик қилган.
Резолюция БМТ тузилмалари ва бошқа халқаро ташкилотлар томонидан илиқ кутиб олинди. Ҳужжат парламент аъзолари учун ўзига хос қўлланма бўлиб, уларнинг саъй-ҳаракатларини БРМни жадал амалга оширишга сафарбар этиши алоҳида таъкидланди.
Парламентлараро иттифоқ ушбу ҳужжатни 2023 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессияси Олий ҳафталиги доирасида бўлиб ўтадиган БРМ саммитига тайёргарлик кўришдаги муҳим қадам, деб ҳисоблайди.

The UN General Assembly supports the initiative of the President of Uzbekistan
On December 14, the UN General Assembly unanimously approved a Resolution on enhancing the role of parliaments in accelerating the achievement of the Sustainable Development Goals.
The adoption of the resolution was proposed by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev during the 75th session of the UN General Assembly in 2020.
The resolution highlights the important role of parliaments in re-committing to unity, solidarity and multilateral cooperation to support an inclusive, resilient and lasting recovery from the COVID-19 pandemic and accelerate action for sustainable development while leaving no one behind.
The General Assembly calls on states to support and engage parliaments in SDG follow-up and review processes, especially in the preparation of voluntary national reviews, and to assist them in securing and strengthening national ownership and accountability.
The main attention is paid to ensuring gender equality, which should be a central element of efforts to accelerate progress toward achieving the SDGs by promoting the full, equal and meaningful participation of women in legislative bodies and parliamentary processes.
The important role and contribution of youth in the successful implementation of the 2030 Agenda, and the need for ensuring the full, equal and meaningful participation of youth in parliamentary processes is recognized.
The document was co-authored by 80 states from all continents of the world, including all countries of Central Asia, as well as Austria, Algeria, Bangladesh, Bahrain, Belgium, Germany, Egypt, Spain, Indonesia, Italy, Qatar, China, Colombia, Republic of Korea, Malaysia, Netherlands, Norway, Pakistan, Portugal, Russia, Singapore, Finland, France, Sweden, Japan, and others.
The resolution was warmly welcomed by UN structures and other international organizations. It is emphasized that the resolution will become a unique guide for parliamentarians, mobilizing their efforts in the accelerated implementation of the SDGs.
The Inter-Parliamentary Union considers this document an important step in preparing for the SDG Summit, which will be held in September 2023 as part of the High Level General Debate of the 78th session of the UN General Assembly.