АҚШ Давлат котиби билан учрашув тўғрисида
2022 йил 12 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Владимир Норов бошчилигидаги делегация Америка Қўшма Штатлари давлат котиби Энтони Блинкен билан музокаралар олиб борди.
АҚШ Давлат департаменти раҳбари дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллигини нишонлаётган жорий йилда Стратегик шериклик мулоқотнинг иккинчи йиғилишини ўтказилиши алоҳида аҳамиятга эга эканлигини таъкидлади. Мазкур механизм нафақат икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари бўйича фикр алмашиш, балки мулоқотнинг устувор йўнаишларини белгилаб олишга имкон беради.
Э.Блинкен Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларни ижобий баҳолаб, Америка томони уларни амалга ошириш жараёнида ҳар томонлама ёрдам беришга тайёрлигини билдирди. АҚШ Давлат департаменти раҳбари республиканинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, шу жумладан диний эркинликларни таъминлаш, одам савдосига қарши курашиш ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш борасида эришган ютуқларини алоҳида таъкидлади.
Давлат котиби Ўзбекистон томонидан Марказий Осиёда ўзаро ишонч ва англашув муҳитини мустаҳкамлаш йўлида олиб борилаётган минтақавий сиёсатга юксак баҳо берди. Айниқса, Э.Блинкен Ўзбекистоннинг Қирғизистон билан давлат чегарасини демаркация қилиш тўғрисидаги битимга эришганини олқишлади. «Менимча, бу минтақадаги ва ундан ташқаридаги кўпчиликка бундай масалаларни ҳал қилишда дипломатия имкониятларининг аҳамияти тўғрисида кучли сигнал юборади», деди Давлат департаменти раҳбари.
Савдо, инвестициялар, фан ва таълим, транспорт ва логистика соҳасида ҳамкорликни ривожлантиришдан томонларнинг манфаатдорлиги таъкидланди.
Икки томонлама даражада, «C5+1» минтақавий формати ва халқаро ташкилотлар доирасидаги режалаштирилган тадбирлар жадвали юзасидан фикр алмашилди.

О встрече с Госсекретарем США
12 декабря 2022 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Владимиром Норовым провела переговоры с Государственным секретарем Соединенных Штатов Америки Энтони Блинкеном.
Глава Госдепартамента США отметил особую значимость проведения в год празднования 30-летия установления дипломатических отношений второго заседания Диалога стратегического партнерства, который, с его слов, позволит не только сверить часы по наиболее актуальным вопросам двустороннего сотрудничества, но и определить дальнейшие взаимные приоритеты.
Э.Блинкен положительно оценил проводимые в Узбекистане реформы и заверил о всяческой поддержке в процессе их реализации. Глава Госдепартамента отдельно подчеркнул прогресс республики в сфере защиты прав человека, в т.ч. по обеспечению религиозной свободы, противодействию торговле людьми и искоренению принудительного труда.
Госсекретарь высоко оценил продвигаемую Узбекистаном региональную политику, способствующую укреплению атмосферы доверия и взаимопонимания в Центральной Азии. В данном контексте Э.Блинкен приветствовал достижение Узбекистаном соглашения о демаркации госграницы с Кыргызстаном. «Я думаю, что это посылает мощный сигнал многим в регионе и за его пределами о важности возможностей дипломатии для решения подобных вопросов», - подчеркнул глава Госдепартамента.
Подчеркнута заинтересованность сторон в наращивании партнерства в сфере торговли, инвестиций, науки и образования, транспорта и логистики.
Состоялся обмен мнениями по графику мероприятий как на двусторонней основе, так и в рамках регионального формата «С5+1» и международных организаций.