Шартнома имзоланди: ОТП банк Ўзбекистоннинг «Ипотека-банк» банкини сотиб олади
Ўтган йилнинг сентябрь ойида имзоланган келишув меморандумидан сўнг Тошкент шаҳрида ОТП банки номидан «Ипотека-банк» банкини хусусийлаштириш бўйича олди-сотди шартномаси Бошқарув раиси ва Бош ижрочи директори Шандор Чанйи ва Бош директор ўринбосари Ласло Вольф, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги номидан Молия вазири Тимур Ишметов, Ўзбекистон Республикаси номидан Бош вазир ўринбосари – Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев томонидан имзоланди.
ОТП Банк Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигига тегишли 100 фоизлик акцияларни (акцияларнинг умумий пакетининг қарийб 97%) икки босқичда сотиб олади: акцияларнинг 75 фоизи ҳозир, қолган 25 фоизини – биринчи битим молиявий ёпилганидан уч йил ўтгач. Биринчи битимнинг молиявий ёпилиши 2023 йилнинг биринчи ярмида амалга оширилиши кутилмоқда. «Ипотека-банк» банкининг 8,5 фоизи бозор улуши ва 1,6 миллиондан ортиқ чакана мижозлари билан Ўзбекистондаги бешинчи йирик банк ҳисобланади.
ОТП Банк 2020 йил охиридан бошлаб Ўзбекистон ҳукумати билан Ўзбекистон банк секторини хусусийлаштиришда иштирок этиш имконияти тўғрисида музокаралар олиб борди. Ўтган йилнинг куз ойида бўлиб ўтган музокаралар натижасида томонлар «Ипотека-банк»ини потенциал сотиб олиш юзасидан келишув тўғрисида меморандум имзолади ва ҳозирда битим шартлари бўйича олди-сотди шартномаси имзоланди. Тошкент шаҳрида ОТП банки номидан «Ипотека-банк» банкини хусусийлаштириш бўйича олди-сотди шартномаси Бошқарув раиси ва Бош ижрочи директори Шандор Чанйи ва Бош директор ўринбосари Ласло Вольф, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги номидан Молия вазири Тимур Ишметов, Ўзбекистон Республикаси номидан Бош вазир ўринбосари – Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев томонидан имзоланди.
Бундан ташқари, ОТП Банк ва Халқаро Молия Корпорацияси (ХМК) келажакда Ипотека-банк билан ҳамкорлик қилишга келишиб олдилар. ХМК бир неча йил давомида Ипотека-банк трансформациясини молиялаштиришни қўллаб-қувватлади ва ХМК ОТП Банк билан янги кўпчилик акциядор сифатида қўллаб-қувватлаш ва ҳамкорликни давом эттириш ниятида эканлигини тасдиқлади.
«Биз Ўзбекистон банк секторини хусусийлаштиришдаги иштирокимизни ажойиб имконият деб биламиз. Бизнинг узоқ муддатли мақсадимиз ОТП гуруҳини Ўзбекистон банк бозорида асосий иштирокчига айлантиришдир. Ўзбекистонда бошланган ислоҳотлар ОТП Банк тарихида янги боб очиш учун ажойиб имконият яратмоқда. Сўнгги йилларда биз турли ўлчамдаги, операцион моделлар, рентабеллик коэффициентлари ва анъаналарининг кўплаб иштирокчиларидан Европа стандартлари бўйича сезиларли даражада самарали ишлайдиган халқаро компанияни муваффақиятли шакллантирдик. ОТП гуруҳ ҳозирда Европанинг 11 мамлакатида намойиш этилмоқда ва биз сотиб олиш жараёнида бой тажрибага эга бўлдик. Ўзбекистон битими қарийб 36 миллион аҳолиси бўлган бозорда кенгайишимизни давом эттирмоқда. Ушбу сотиб олиш биз учун ҳам янги ва қийин вазифадир. Ишончим комилки, инновацион маҳсулот ва хизматларимиз билан Ўзбекистон иқтисодиётини янада жадал ривожлантиришга ўз ҳиссамизни қўшишимиз ва ОТП Банк акциядорлари учун катта қиймат яратишимиз мумкин», - деди банк бошқаруви раиси ва бош ижрочи директори Шандор Чанйи шартнома имзолангандан сўнг Тошкентда.
Активлар ҳажми бўйича «Ипотека-банк» банки Ўзбекистондаги бешинчи йирик банк бўлиб, бозор улуши 8,5%, чакана мижозлари 1,6 миллиондан ортиқ, минтақавий марказлар вазифасини бажарувчи 39 та филиали, 193 та мижозларга хизмат кўрсатиш шохобчалари ва муҳим корпоратив мижозлари ҳисобланади. Маҳаллий банк секторининг жадал ўсишига мувофиқ, сўнгги уч йил ичида банк активлари кредит портфели бўйича йилига ўртача 20% ва депозит портфели бўйича 24% га ўсди. Банкнинг солиқдан кейинги фойдаси ҳам сўнгги йилларда доимий яхшиланишни кўрсатмоқда. Ипотека банки иккита кичик шўъба корхонага эга: ипотека Леасинг, молиявий лизинг ва Имкон Сугурта, суғурта хизматларини таклиф қилувчи шўба корхона.
«ОТП банк билан олди-сотди шартномасини имзолаш Ўзбекистоннинг стратегик ташаббусларига тўлиқ мос келади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 12 майдаги ПФ-5992-сонли Фармони билан тасдиқланган 2020-2025 йилларда Ўзбекистон банк тизимини ислоҳ қилиш стратегиясига мувофиқ йирик давлат банкларини стратегик инвесторлар томонидан босқичма-босқич хусусийлаштириш режалаштирилмоқда.
ОТП Банк каби йирик хорижий банкнинг маҳаллий бозорга келиши рақобатни кучайтириш, корпоратив бошқарув стандартларини такомиллаштириш ва банк хизматлари сифатини оширишга хизмат қилади», – деб таъкидлади Ўзбекистон Республикаси Молия вазири Тимур Ишметов.
«Бу Ипотека-банкнинг ўсиши ва ўзгариши йўлидаги муҳим босқичдир ва биз мижозларимиз ва ҳамкорларимиз учун бу натижадан жуда хурсандмиз», - деди Ипотека-банк бошқаруви раиси Элёр Иномжонов. - Ишончимиз комилки, ОТП Банк гуруҳи билан биргаликда Ипотека банки ходимларга карьера қуриш учун ажойиб шароитларни яратади ва мижозларимизга яхшироқ хизмат кўрсатиш учун янги ноёб истиқболлар, тажриба ва технологияларни олиб келади.
ОТП Гуруҳи Марказий ва Шарқий Европа минтақасидаги етакчи молиявий гуруҳлардан бири бўлиб, ўсиш кўрсаткичлари, ажойиб рентабеллик ва капитал ва ликвидлик бўйича барқарор мавқега эга. 11 мамлакатда 36000 га яқин ходим билан гуруҳ деярли 16 миллион мижозга универсал молиявий хизматларни тақдим этади. Минтақанинг банк секторидаги энг фаол консолидатор сифатида гуруҳ 2000 йилларнинг бошидан бери 23 та банкни муваффақиятли сотиб олди ва бирлаштирди. Банк ҳозирда Венгрия, Болгария, Сербия ва Черногорияда бозор етакчиси бўлиб, битим тузиш учун монополияга қарши органнинг зарур рухсатномаларини олганидан сўнг тез орада Словенияда бозор етакчиси бўлиши кутилмоқда. ОТП Гуруҳи штаб-квартираси Венгрияда жойлашган бўлиб, у турли хил ва шаффоф мулк тузилишига эга. Банк гуруҳи Будапешт фонд биржасида 1995 йилдан бери рўйхатга олинган.
Ўзбекистонда молия секторининг ривожланиши гуруҳ учун янада ўсиш учун муҳим имкониятлар очмоқда. Ўзбекистон банк бозори бизнес юритиш учун кўплаб янги имкониятларни таклиф этади, шу билан бирга сўнгги ислоҳотлар туфайли тобора очиқ бўлиб бораётган динамик иқтисодиёт шароитида мижозлар ва шунингдек мижозлар эҳтиёжларининг сезиларли ўсиши кутилмоқда.

2022-12-12 | Economics
After the memorandum of agreement signed in September last year, the purchase and sale contract on the privatisation of Ipoteka Bank was signed on behalf of OTP Bank by Chairman & CEO Sándor Csányi and Deputy CEO László Wolf and by Finance Minister Timur Ishmetov on behalf of the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan and Deputy Prime Minister and Minister of Investments and Foreign Trade Jamshid Khodjaev on behalf of the Republic of Uzbekistan in Tashkent.
OTP Bank will purchase 100% of the shares held by the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan (nearly 97% total shareholding) in two steps: 75% of the shares now and the remaining 25% three years after the financial closing of the first transaction. The financial closure of the first transaction is expected to take place in the first half of 2023. Ipoteka Bank is the fifth largest bank of Uzbekistan, with a market share of 8.5 percent and a retail clientele of more than 1.6 million.
OTP Bank had negotiated with the Uzbek government since the end of 2020 on possibilities to participate in the privatisation of the Uzbek banking sector. As a result of the negotiations, the parties signed a memorandum of agreement last autumn about the potential purchase of Ipoteka Bank and have today signed the purchase and sale contract on the terms of the transaction. The document was signed on behalf of OTP Bank by Chairman & CEO Sándor Csányi and Deputy CEO László Wolf and by Finance Minister Timur Ishmetov on behalf of the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan and Deputy Prime Minister and Minister of Investments and Foreign Trade Jamshid Khodjaev on behalf of the Republic of Uzbekistan in Tashkent.
Furthermore, OTP Bank and the International Finance Corporation (IFC) have agreed to cooperate on Ipoteka Bank in the future. IFC has been providing financing and transformation support to Ipoteka Bank for several years and IFC confirmed it is committed to continuing its support and cooperating with OTP Bank as the new majority shareholder.
“We see our participation in the privatization of the Uzbek banking sector as a wonderful opportunity. Our long-term goal is to make OTP Group a key player in the Uzbek banking market. The reforms commenced in Uzbekistan afford an excellent opportunity to open a new chapter in the history of OTP Bank. In recent years, we have successfully forged a seamlessly operating international company of a significant size by European standards, from numerous members of different sizes, operating models, profitability ratios and traditions. OTP Group is currently present in 11 European countries, and we have acquired a wealth of experience during our acquisitions. The Uzbek transaction continues our expansion in a market of nearly 36 million people. This acquisition is also a new and challenging task for us. I am confident that with our innovative products and services, we can contribute to the further dynamic development of the Uzbek economy and create significant value for OTP Bank's shareholders as well,” said Chairman & CEO Sándor Csányi in Tashkent after the signing of the contract.
In terms of assets, Ipoteka Bank is the fifth largest bank of Uzbekistan with a market share of 8.5%, a retail clientele of more than 1.6 million, 39 branches operating as regional centers, 193 customer service points and a substantial corporate clientele. In line with the dynamic growth of the local banking sector, the assets of the bank grew spectacularly over the past three years at an annual rate of 20% on average in the loan portfolio and 24% in the deposit portfolio. The bank’s profit after tax has also exhibited continuous improvement in recent years. Ipoteka Bank has two smaller subsidiaries: Ipoteka Leasing, which is engaged in financial leasing, and Imkon Sugurta, a subsidiary offering insurance service. Both subsidiaries are also part of the transaction. The financial closure of the transaction is expected to take place in the first half of 2023.
"Signing of the Sale and Purchase Agreement with OTP Bank fully corresponds to strategic initiatives of Uzbekistan. According to the Strategy of reforming the banking system of Uzbekistan for 2020-2025 years, approved by Presidential Decree ¹UP-5992 of May 12, 2020, it is planned to carry out step-by-step privatization of large state banks by strategic investors.
Arrival to the local market of such a large foreign bank as OTP Bank will contribute to strengthening of competition, improving standards of corporate governance and improving the quality of banking services," the Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan Timur Ishmetov noted after the signing ceremony.
“This is a significant milestone in Ipoteka-bank’s journey of growth and transformation, and we are extremely pleased with this outcome for our clients and partners,” said Elyor Inomjonov, Ipoteka-bank’s Executive Board Chairman.“We believe that together with the OTP Bank Group Ipoteka-bank will provide employees an excellent environment to build their careers and bring in new and unique perspectives, expertise, and technologies to better serve our clients.”
OTP Group is one of the leading financial groups in the Central and Eastern European region, with an exceptional growth track record, outstanding profitability and a stable capital and liquidity position. With nearly 36 000 employees in 11 countries, the Group provides universal financial services to nearly 16 million customers. As the most active consolidator in the banking sector of the region, the Group has successfully acquired and integrated 23 banks since the early 2000s. Currently, the Bank is a market leader in Hungary, Bulgaria, Serbia, and Montenegro, and is expected to become a market leader in Slovenia soon after obtaining the necessary competition authority permits to conclude the transaction. OTP Group is headquartered in Hungary and has a diversified and transparent ownership structure. The Banking Group has been listed on the Budapest Stock Exchange since 1995.
In Uzbekistan, the development of the financial sector opens up significant scope for further growth for the Group. The Uzbek banking market offers numerous new business opportunities, with both the clientele and customer needs expected to grow strongly in a dynamic economy that is becoming increasingly open thanks to recent reforms.