Шартнома имзоланди: ОТП банк Ўзбекистоннинг «Ипотека-банк» банкини сотиб олади
Ўтган йилнинг сентябрь ойида имзоланган келишув меморандумидан сўнг Тошкент шаҳрида ОТП банки номидан «Ипотека-банк» банкини хусусийлаштириш бўйича олди-сотди шартномаси Бошқарув раиси ва Бош ижрочи директори Шандор Чанйи ва Бош директор ўринбосари Ласло Вольф, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги номидан Молия вазири Тимур Ишметов, Ўзбекистон Республикаси номидан Бош вазир ўринбосари – Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев томонидан имзоланди.
ОТП Банк Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигига тегишли 100 фоизлик акцияларни (акцияларнинг умумий пакетининг қарийб 97%) икки босқичда сотиб олади: акцияларнинг 75 фоизи ҳозир, қолган 25 фоизини – биринчи битим молиявий ёпилганидан уч йил ўтгач. Биринчи битимнинг молиявий ёпилиши 2023 йилнинг биринчи ярмида амалга оширилиши кутилмоқда. «Ипотека-банк» банкининг 8,5 фоизи бозор улуши ва 1,6 миллиондан ортиқ чакана мижозлари билан Ўзбекистондаги бешинчи йирик банк ҳисобланади.
ОТП Банк 2020 йил охиридан бошлаб Ўзбекистон ҳукумати билан Ўзбекистон банк секторини хусусийлаштиришда иштирок этиш имконияти тўғрисида музокаралар олиб борди. Ўтган йилнинг куз ойида бўлиб ўтган музокаралар натижасида томонлар «Ипотека-банк»ини потенциал сотиб олиш юзасидан келишув тўғрисида меморандум имзолади ва ҳозирда битим шартлари бўйича олди-сотди шартномаси имзоланди. Тошкент шаҳрида ОТП банки номидан «Ипотека-банк» банкини хусусийлаштириш бўйича олди-сотди шартномаси Бошқарув раиси ва Бош ижрочи директори Шандор Чанйи ва Бош директор ўринбосари Ласло Вольф, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги номидан Молия вазири Тимур Ишметов, Ўзбекистон Республикаси номидан Бош вазир ўринбосари – Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев томонидан имзоланди.
Бундан ташқари, ОТП Банк ва Халқаро Молия Корпорацияси (ХМК) келажакда Ипотека-банк билан ҳамкорлик қилишга келишиб олдилар. ХМК бир неча йил давомида Ипотека-банк трансформациясини молиялаштиришни қўллаб-қувватлади ва ХМК ОТП Банк билан янги кўпчилик акциядор сифатида қўллаб-қувватлаш ва ҳамкорликни давом эттириш ниятида эканлигини тасдиқлади.
«Биз Ўзбекистон банк секторини хусусийлаштиришдаги иштирокимизни ажойиб имконият деб биламиз. Бизнинг узоқ муддатли мақсадимиз ОТП гуруҳини Ўзбекистон банк бозорида асосий иштирокчига айлантиришдир. Ўзбекистонда бошланган ислоҳотлар ОТП Банк тарихида янги боб очиш учун ажойиб имконият яратмоқда. Сўнгги йилларда биз турли ўлчамдаги, операцион моделлар, рентабеллик коэффициентлари ва анъаналарининг кўплаб иштирокчиларидан Европа стандартлари бўйича сезиларли даражада самарали ишлайдиган халқаро компанияни муваффақиятли шакллантирдик. ОТП гуруҳ ҳозирда Европанинг 11 мамлакатида намойиш этилмоқда ва биз сотиб олиш жараёнида бой тажрибага эга бўлдик. Ўзбекистон битими қарийб 36 миллион аҳолиси бўлган бозорда кенгайишимизни давом эттирмоқда. Ушбу сотиб олиш биз учун ҳам янги ва қийин вазифадир. Ишончим комилки, инновацион маҳсулот ва хизматларимиз билан Ўзбекистон иқтисодиётини янада жадал ривожлантиришга ўз ҳиссамизни қўшишимиз ва ОТП Банк акциядорлари учун катта қиймат яратишимиз мумкин», - деди банк бошқаруви раиси ва бош ижрочи директори Шандор Чанйи шартнома имзолангандан сўнг Тошкентда.
Активлар ҳажми бўйича «Ипотека-банк» банки Ўзбекистондаги бешинчи йирик банк бўлиб, бозор улуши 8,5%, чакана мижозлари 1,6 миллиондан ортиқ, минтақавий марказлар вазифасини бажарувчи 39 та филиали, 193 та мижозларга хизмат кўрсатиш шохобчалари ва муҳим корпоратив мижозлари ҳисобланади. Маҳаллий банк секторининг жадал ўсишига мувофиқ, сўнгги уч йил ичида банк активлари кредит портфели бўйича йилига ўртача 20% ва депозит портфели бўйича 24% га ўсди. Банкнинг солиқдан кейинги фойдаси ҳам сўнгги йилларда доимий яхшиланишни кўрсатмоқда. Ипотека банки иккита кичик шўъба корхонага эга: ипотека Леасинг, молиявий лизинг ва Имкон Сугурта, суғурта хизматларини таклиф қилувчи шўба корхона.
«ОТП банк билан олди-сотди шартномасини имзолаш Ўзбекистоннинг стратегик ташаббусларига тўлиқ мос келади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 12 майдаги ПФ-5992-сонли Фармони билан тасдиқланган 2020-2025 йилларда Ўзбекистон банк тизимини ислоҳ қилиш стратегиясига мувофиқ йирик давлат банкларини стратегик инвесторлар томонидан босқичма-босқич хусусийлаштириш режалаштирилмоқда.
ОТП Банк каби йирик хорижий банкнинг маҳаллий бозорга келиши рақобатни кучайтириш, корпоратив бошқарув стандартларини такомиллаштириш ва банк хизматлари сифатини оширишга хизмат қилади», – деб таъкидлади Ўзбекистон Республикаси Молия вазири Тимур Ишметов.
«Бу Ипотека-банкнинг ўсиши ва ўзгариши йўлидаги муҳим босқичдир ва биз мижозларимиз ва ҳамкорларимиз учун бу натижадан жуда хурсандмиз», - деди Ипотека-банк бошқаруви раиси Элёр Иномжонов. - Ишончимиз комилки, ОТП Банк гуруҳи билан биргаликда Ипотека банки ходимларга карьера қуриш учун ажойиб шароитларни яратади ва мижозларимизга яхшироқ хизмат кўрсатиш учун янги ноёб истиқболлар, тажриба ва технологияларни олиб келади.
ОТП Гуруҳи Марказий ва Шарқий Европа минтақасидаги етакчи молиявий гуруҳлардан бири бўлиб, ўсиш кўрсаткичлари, ажойиб рентабеллик ва капитал ва ликвидлик бўйича барқарор мавқега эга. 11 мамлакатда 36000 га яқин ходим билан гуруҳ деярли 16 миллион мижозга универсал молиявий хизматларни тақдим этади. Минтақанинг банк секторидаги энг фаол консолидатор сифатида гуруҳ 2000 йилларнинг бошидан бери 23 та банкни муваффақиятли сотиб олди ва бирлаштирди. Банк ҳозирда Венгрия, Болгария, Сербия ва Черногорияда бозор етакчиси бўлиб, битим тузиш учун монополияга қарши органнинг зарур рухсатномаларини олганидан сўнг тез орада Словенияда бозор етакчиси бўлиши кутилмоқда. ОТП Гуруҳи штаб-квартираси Венгрияда жойлашган бўлиб, у турли хил ва шаффоф мулк тузилишига эга. Банк гуруҳи Будапешт фонд биржасида 1995 йилдан бери рўйхатга олинган.
Ўзбекистонда молия секторининг ривожланиши гуруҳ учун янада ўсиш учун муҳим имкониятлар очмоқда. Ўзбекистон банк бозори бизнес юритиш учун кўплаб янги имкониятларни таклиф этади, шу билан бирга сўнгги ислоҳотлар туфайли тобора очиқ бўлиб бораётган динамик иқтисодиёт шароитида мижозлар ва шунингдек мижозлар эҳтиёжларининг сезиларли ўсиши кутилмоқда.

Подписан контракт: ОТП Банк приобретает узбекский банк "Ипотека-банк»
После подписания меморандума о соглашении в сентябре прошлого года, был подписан от имени ОТП Банка договор купли-продажи о приватизации «Ипотека-банка» председателем правления и главным исполнительным директором Шандором Чаньи и заместителем главного исполнительного директора Ласло Вольфом, а также министром финансов Тимуром Ишметовым от имени Министерства финансов Республики Узбекистан и заместителем премьер-министра, министром инвестиций и внешней торговли Джамшидом Ходжаевым от имени Республики Узбекистан в Ташкенте.
OTP Bank приобретет 100% акций, принадлежащих Министерству финансов Республики Узбекистан (почти 97% общего пакета акций), в два этапа: 75% акций сейчас и оставшиеся 25% – через три года после финансового закрытия первой сделки. Ожидается, что финансовое закрытие первой сделки произойдет в первой половине 2023 года. Банк "Ипотека-банк" является пятым по величине банком Узбекистана с долей рынка 8,5% и розничной клиентурой более 1,6 миллиона человек.
OTP Bank с конца 2020 года вел переговоры с правительством Узбекистана о возможности участия в приватизации узбекского банковского сектора. В результате переговоров осенью прошлого года стороны подписали меморандум о договоренности о потенциальной покупке банка "Ипотека", а сегодня подписали договор купли-продажи об условиях сделки. От имени OTP Bank документ подписали в Ташкенте председатель правления и главный исполнительный директор Шандор Чаньи и заместитель главного исполнительного директора Ласло Вольф, от имени Министерства финансов Республики Узбекистан – министр финансов Тимур Ишметов, от имени Республики Узбекистан – заместитель премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Джамшид Ходжаев.
Кроме того, OTP Bank и Международная финансовая корпорация (МФК) договорились о сотрудничестве в отношении банка "Ипотека-банк" в будущем. МФК предоставляла финансирование и поддержку в трансформации банка "Ипотека-банк" в течение нескольких лет, и МФК подтвердила, что намерена продолжать свою поддержку и сотрудничество с OTP Bank в качестве нового мажоритарного акционера.
"Мы рассматриваем наше участие в приватизации банковского сектора Узбекистана как прекрасную возможность. Наша долгосрочная цель – сделать OTP Group ключевым игроком на банковском рынке Узбекистана. Начавшиеся в Узбекистане реформы предоставляют прекрасную возможность открыть новую главу в истории OTP Bank. За последние годы мы успешно сформировали из множества участников разных размеров, операционных моделей, коэффициентов прибыльности и традиций эффективно работающую международную компанию значительного по европейским меркам размера. В настоящее время OTP Group представлена в 11 европейских странах, и мы приобрели богатый опыт в ходе наших приобретений. Узбекская сделка продолжает нашу экспансию на рынке с населением около 36 миллионов человек. Это приобретение также является для нас новой и сложной задачей. Я уверен, что с нашими инновационными продуктами и услугами мы сможем внести вклад в дальнейшее динамичное развитие экономики Узбекистана и создать значительную стоимость для акционеров OTP Bank", - заявил председатель правления и главный исполнительный директор банка Шандор Чаньи в Ташкенте после подписания договора.
По размеру активов банк "Ипотека-банк" является пятым крупнейшим банком Узбекистана с долей рынка 8,5%, розничной клиентурой более 1,6 млн человек, 39 филиалами, действующими в качестве региональных центров, 193 пунктами обслуживания клиентов и значительной корпоративной клиентурой. В соответствии с динамичным ростом местного банковского сектора, активы банка за последние три года росли впечатляющими темпами в среднем на 20% в год по кредитному портфелю и на 24% по депозитному портфелю. Прибыль банка после уплаты налогов также демонстрирует постоянное улучшение в последние годы. Банк "Ипотека-банк" имеет две более мелкие дочерние компании: Ipoteka Leasing, занимающаяся финансовым лизингом, и Imkon Sugurta, дочерняя компания, предлагающая услуги страхования. Обе дочерние компании также являются частью сделки. Финансовое закрытие сделки ожидается в первой половине 2023 года.
"Подписание договора купли-продажи с ОТП Банком полностью соответствует стратегическим инициативам Узбекистана. Согласно Стратегии реформирования банковской системы Узбекистана на 2020-2025 годы, утвержденной Указом Президента №УП-5992 от 12 мая 2020 года, планируется осуществить поэтапную приватизацию крупных государственных банков стратегическими инвесторами.
Приход на местный рынок такого крупного иностранного банка, как OTP Bank, будет способствовать усилению конкуренции, совершенствованию стандартов корпоративного управления и повышению качества банковских услуг", – отметил министр финансов Республики Узбекистан Тимур Ишметов.
"Это значительная веха на пути роста и трансформации Ипотека-банка, и мы чрезвычайно рады этому результату для наших клиентов и партнеров", – сказал председатель правления Ипотека-банка Элёр Иномжонов. Мы уверены, что вместе с группой OTP Bank Ипотека-банк обеспечит сотрудникам отличные условия для построения карьеры и привнесет новые уникальные перспективы, экспертизу и технологии для лучшего обслуживания наших клиентов"."
OTP Group – одна из ведущих финансовых групп в регионе Центральной и Восточной Европы с исключительными показателями роста, выдающейся рентабельностью и стабильной позицией по капиталу и ликвидности. С почти 36 000 сотрудников в 11 странах, Группа предоставляет универсальные финансовые услуги почти 16 миллионам клиентов. Будучи самым активным консолидатором в банковском секторе региона, Группа успешно приобрела и интегрировала 23 банка с начала 2000-х годов. В настоящее время банк является лидером рынка в Венгрии, Болгарии, Сербии и Черногории и, как ожидается, вскоре станет лидером рынка в Словении после получения необходимых разрешений антимонопольного органа для заключения сделки. Штаб-квартира OTP Group находится в Венгрии, она имеет диверсифицированную и прозрачную структуру собственности. Банковская группа котируется на Будапештской фондовой бирже с 1995 года.
В Узбекистане развитие финансового сектора открывает перед Группой значительные возможности для дальнейшего роста. Узбекский банковский рынок предлагает множество новых возможностей для ведения бизнеса, при этом ожидается значительный рост как клиентуры, так и потребностей клиентов в условиях динамичной экономики, которая становится все более открытой благодаря недавним реформам.