Словакия Элчиси билан учрашув тўғрисида
2022 йилнинг 9 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Владимир Норов Словакия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ян Борини мамлакатимиздаги дипломатик миссияси якунлаётгани муносабати билан қабул қилди.
Вазир Словакиянинг Тошкентдаги дипломатик миссиясига беш йилдан буён раҳбарлик қилиб келаётган Элчининг икки томонлама муносабатларни изчил ривожлантиришга қўшган шахсий ҳиссасини юқори баҳолади.
Ўзбекистон ва Словакия ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Иқтисодий дипломатияни фаоллаштириш устувор аҳамият касб этиши таъкидланди. Товар айирбошлашнинг ҳозирги даражаси икки давлатнинг мавжуд иқтисодий имкониятлари, инсон ва ишлаб чиқариш ресурсларига мос келмайди. Шу нуқтаи назардан, ушбу йўналишда мулоқотни институционаллаштириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Олий Мажлиси палаталари ва Словакия Миллий кенгаши ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш юзасидан фикр алмашилди.
Томонлар «Ўзбекистон – Словакия – Европа Иттифоқи» ва «Вишеград гуруҳи + Марказий Осиё» форматларида ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдор эканликларини қайд этди. Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасида кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни тезроқ имзолаш зарурлиги таъкидланди.
Ж.Бори, ўз навбатида, Словакиянинг Ўзбекистондаги дипломатик миссияси раҳбари сифатидаги фаолиятида ҳар томонлама ёрдам бергани учун миннатдорлик билдирди.

О встрече с Послом Словакии
9 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Словацкой Республики Яна Бори в связи с завершением его дипломатической миссии в нашей стране.
Министр высоко оценил личный вклад Посла, пять лет возглавляющего дипломатическое представительство Словакии в г.Ташкенте, в поступательное развитие двусторонних отношений.
Обсуждены актуальные вопросы сотрудничества между Узбекистаном и Словакией в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркивалось, что приоритетное значение имеет активизации экономической дипломатии. Нынешний уровень товарооборота не соответствует имеющимся экономическим возможностям, человеческим и производственным ресурсам двух стран. В данном контексте рассмотрены предложения по институционализации диалога в этом направлении.
Состоялся обмен мнениями по укреплению связей между палатами Олий Мажлиса Узбекистана и Национальным Советом Словакии.
Стороны выступали за расширение взаимодействия в форматах «Узбекистан-Словакия-ЕС» и «Вышеградская группа + Центральная Азия». Выражена необходимость скорейшего подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС.
Я.Бори, со своей стороны, поблагодарил за всемерное содействие в его работе в качестве главы дипмиссии Словакии в Узбекистане.