Мамлакат экспорт салоҳиятини ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасида Бош вазир ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев раислигида тадбиркорлар ва экспортёрларни қўллаб-қувватлаш бўйича олиб борилаётган ишлар ва мамлакат экспорт салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш чора-тадбирларини амалга ошириш масалалари муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда тегишли вазирлик ва идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари, маҳаллий ҳокимликлар раҳбарлари иштирок этди.
Ҳудудлар ва тармоқлар кесимида ишлаб чиқарувчилар ва экспортёрларни қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилаётган ишлар натижалари кўриб чиқилди. Таҳлиллар шуни кўрсатдики, жорий йилнинг январ-ноябр ойларида 13 миллиард долларлик маҳсулот ва хизматлар экспорт қилинди. Шу билан бирга, экспортёр корхоналарни айланма маблағларини тўлдириш учун зарур кредитлар ажратиш, илгари тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларини қайтариш, коммунал хизматларга улаш ва энергия ресурслари билан узлуксиз таъминлаш бўйича масъул раҳбарларнинг фаолияти етарли даражада эмаслиги қайд этилди.
Ҳудудлар ва тармоқларнинг мавжуд экспорт салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш мақсадида экспортёрларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш доирасида амалга ошириладиган чора-тадбирлар юзасидан корхоналарга бириктирилган масъул раҳбарларнинг ҳисоботлари танқидий руҳда тингланди. Экспортга етказиб бериш ҳажмини ошириш мақсадида кундалик мониторингни амалга ошириш, тадбиркорлар билан фаол ҳамкорлик қилиш ва уларни ўз вақтида ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича аниқ вазифалар белгиланди.
Йиғилиш якунларига кўра, муҳокама этилган масалалар доирасида тегишли раҳбарларга қўшимча мақсадли топшириқлар берилди. Уларнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига юкланди.

Обсуждены перспективы развития экспортного потенциала страны
В Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Жамшида Ходжаева в формате ВКС прошло совещание, посвящённое обсуждению текущих мероприятий по поддержке предпринимателей и экспортёров и реализации мер по полноценному задействованию экспортного потенциала страны.
В совещании приняли участие руководители соответствующих министерств и ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти.
В разрезе регионов и отраслей рассмотрены результаты проведённой работы по поддержке производителей и экспортёров. Анализ показал, что в период с января по декабрь этого года экспортировано товаров и услуг на сумму 13 млрд долларов. При этом отмечена недостаточно эффективная работа ответственных руководителей по предоставлению предприятиям-экспортёрам необходимых кредитов на пополнение оборотных средств, возврату ранее уплаченных сумм НДС, подключению к инженерным коммуникациям и бесперебойному обеспечению энергоресурсами.
В критическом ключе заслушаны доклады закреплённых за конкретными предприятиями ответственных руководителей по предстоящим мерам в рамках всесторонней поддержки экспортёров с целью полноценного задействования имеющегося экспортного потенциала регионов и отраслей промышленности. Поставлены конкретные задачи по осуществлению ежедневного мониторинга, активного взаимодействия с предпринимателями и оказанию своевременной всесторонней поддержки для повышения объёмов экспортных поставок.
По итогам совещания соответствующим руководителям  даны дополнительные адресные поручения в рамках обсужденных вопросов с возложением контроля за надлежащим их исполнением на Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан.