Словения Бош вазири ўринбосари, Ташқи ишлар вазири билан учрашув тўғрисида
2022 йил 1 декабр куни Лодз шаҳрида бўлиб ўтаётган ЕХҲТ Вазирлар кенгашининг 29 мажлиси доирасида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Владимир Норов Словения Бош вазири ўринбосари, Ташқи ишлар вазири Таня Анна Фаён билан учрашди.
Мулоқотда ўзаро манфаатли барча йўналишларда давлатлараро ҳамкорликни, шунингдек, халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Бўлажак мулоқотлар жадвали ва ташкилий жиҳатлари, жумладан, Словения Ташқи ишлар вазирининг 2023 йилда Ўзбекистонга режалаштирилган ташрифи кўриб чиқилди.
Вазирлар кенг доирадаги масалаларни муҳокама қилиш имконини берувчи ТИВлараро сиёсий маслаҳатлашувлар амалиётини давом эттириш зарурлигини қайд этдилар.
Таъкидланганидек, савдо-иқтисодий ва инвестициявий соҳа икки томонлама ҳамкорликнинг устувор йўналиши ҳисобланади. Томонлар электроника, фармацевтика ва кимё, металлургия саноати соҳаларида инвестициявий алоқаларни кенгайтиришдан манфаатдор эканликларини билдирдилар.
Музокараларда, шунингдек, долзарб минтақавий масалалар, хусусан, Афғонистондаги мавжуд вазият муҳокама қилинди.
Словения томонига Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Афғонистон ҳукумати билан томонларнинг мажбуриятларини босқичма-босқич бажариш алгоритмини тайёрлаш ва келишиш учун юқори даражадаги халқаро музокаралар гуруҳини шакллантириш ташаббуси ҳақида маълумот берилди.

О встрече с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел Словении
1 декабря 2022 года на полях 29-го заседания СМИД ОБСЕ в г.Лодзи Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел Словении Таней Анной Файон.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по развитию межгосударственного сотрудничества во всех областях, представляющих обоюдный интерес, а также взаимодействия в рамках международных организаций.
Рассмотрены график и организационные аспекты предстоящих контактов, в том числе планируемого визита главы МИД Словении в Узбекистан в 2023 году.
Министры отметили необходимость продолжения практики межмидовских политических консультаций, позволяющих обсудить широкий круг вопросов.
Как констатировалось, торгово-экономическая и инвестиционная сфера является приоритетным направлением двустороннего сотрудничества. Выражена заинтересованность сторон в расширении инвестиционных связей в областях электроника, фармацевтической и химической, металлургической промышленности.
На переговорах также обсуждены актуальные региональные вопросы, в частности текущая ситуация в Афганистане.
Словенская сторона проинформирована об инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева о формировании Международной переговорной группы высокого уровня для подготовки и согласования с властями Афганистана алгоритма поэтапного выполнения обязательств сторон.