Владимир Норов ЕХҲТ ҳамкорларини Термиздаги Халқаро транспорт ва логистика марказидан фойдаланишга таклиф қилди
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Владимир Норов ЕХҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгаши йиғилишида сўзлаган нутқида Марказий Осиё минтақасининг барқарор ривожланиши ва хавфсизлиги истиқболлари қўшни Афғонистонда тинчликни таъминлаш билан узвий боғлиқлигини таъкидлади.
“Халқаро ҳамжамиятнинг устувор вазифалари Афғонистондаги инсоний ҳалокатининг олдини олиш, мамлакат иқтисодиётини тиклаш ва минтақавий савдо-иқтисодий алоқаларга интеграция қилиш, бу мамлакатда муҳим инфратузилма ва ижтимоий лойиҳаларни амалга оширишдан иборат бўлиши керак, – деди В.Норов.
Ўзбекистон ТИВ раҳбари йиғилиш иштирокчилари эътиборини Ўзбекистон томонидан Афғонистонни ижтимоий-иқтисодий тиклаш ва гуманитар ёрдам кўрсатиш борасида амалга оширилаётган саъй-ҳаракатларга қаратди. Стратегик муҳим лойиҳа “Термиз – Мозори Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўл лойиҳасини амалга оширилиши Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш, Афғонистонни иқтисодий ҳамкорликка жалб этиш ва уни бу икки минтақани боғлайдиган кўприкка айлантириш учун катта имкониятлар очади.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Президентининг БМТ шафелигида халқаро музокаралар гуруҳини тузиш ташаббусини амалга ошириш Афғонистон ҳукумати томонидан ўз мажбуриятларини босқичма-босқич бажариш алгоритмини ишлаб чиқиш ва келишиш учун муҳим платформа яратади.
Владимир Норов ЕХҲТ ҳамкорларини узоқ қийин вазиятдаги афғон халқига гуманитар ёрдам кўрсатиш учун Термиз шаҳридаги Халқаро транспорт ва логистика хабидан фойдаланишга, шунингдек, Афғонистон иқтисодиёти учун мутахассислар тайёрлаш учун Термиз шаҳрида Таълим кластерини ташкил этишни қўллаб-қувватлашга таклиф қилди.

Владимир Норов предложил партнерам по ОБСЕ воспользоваться Международным транспортно-логистическим хабом в Термезе
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов, выступая на заседании СМИД ОБСЕ, констатировал, что перспективы устойчивого развития и безопасности региона Центральной Азии неразрывно связаны с обеспечением мира в соседнем Афганистане.
«Приоритетными задачами международного сообщества должны стать предотвращение гуманитарной катастрофы, восстановление экономики и интеграция Афганистана в региональные торгово-экономические связи, осуществление в этой стране значимых инфраструктурных и социальных проектов», сказал В.Норов.
Руководитель внешнеполитического ведомства Узбекистана обратил внимание участников на предпринимаемые Узбекистаном усилия по социально-экономическому восстановлению и оказанию гуманитарной помощи Афганистану. Реализация стратегически важного проекта – создания железнодорожного коридора Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар откроет широкие возможности для усиления взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией, вовлечения Афганистана в экономическое взаимодействие и превращения его в мост, соединяющий эти два региона.
Отмечалось, что реализация инициативы Президента Узбекистана о создании под эгидой ООН международной переговорной группы позволит создать крайне необходимую площадку для выработки и согласования с афганскими властями алгоритма поэтапного выполнения ими установленных мировым сообществом обязательств.
Владимир Норов предложил партнерам по ОБСЕ воспользоваться Международным транспортно-логистическим хабом в Термезе для оказания гуманитарной помощи многострадальному афганскому народу, а также поддержать создание в г.Термезе Образовательного кластера по подготовке специалистов для афганской экономики.