Корея компаниялари билан қўшма лойиҳалар амалга оширилиши муҳокама қилинди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистонда қўшма инвестициявий лойиҳаларни амалга ошираётган Кореянинг 30 дан ортиқ компанияси раҳбарлари иштирокида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда манфаатдор вазирлик, идоралар, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, Ўзбекистоннинг Жанубий Кореядаги дипломатик ваколатхонаси вакиллари ҳам иштирок этди.
Мулоқотда энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги, қурилиш, геология, соғлиқни сақлаш, муҳандислик ва таълим соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Кореялик инвесторлар уларни қийнаб келаётган масалаларни айтиб, лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш бўйича конструктив таклифлар билан ўртоқлашдилар. Ўз навбатида вазирликлар, идоралар, маҳаллий ҳокимликлар вакиллари томонидан кўтарилган масалалар юзасидан атрофлича жавоблар берилди ва юзага келаётган муаммоларни бартараф этиш бўйича аниқ чоралар ишлаб чиқилди.

Обсужден ход реализации совместных проектов с корейскими компаниями
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялся «круглый-стол» с участием руководителей более 30 корейских компаний, реализующих совместные инвестиционные проекты на территории Узбекистана.
В мероприятии также приняли участие представители заинтересованных министерств, ведомств, органов местной власти, дипломатического представительства Узбекистана в Южной Корее.
В ходе диалога детально рассмотрен ход имплементации совместных проектов в области энергетики, транспорта, сельского хозяйства, строительства, геологии, здравоохранения, машиностроения и образования.
Инвесторы из Республики Корея озвучили возникающие в рамках своей деятельности вопросы и поделились конструктивными предложениями по ускорению реализации проектов. В свою очередь представителями министерств, ведомств, органов местной власти были даны подробные ответы и выработаны конкретные алгоритмы по устранению возникающих проблем.
По итогам встречи достигнута договоренность о разработке «Дорожной карты», включающей адресные меры поддержки реализации проектов, сроки и ответственных исполнителей, а также отражающей задачи по имплементации выдвинутых предложений.