Корея Эксимбанки делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Корея Эксимбанкининг EDCF  Жамғармаси бош директори Хва Жун Со билан учрашув бўлиб ўтди.
Музокаралар чоғида Жамғарма томонидан қўллаб-қувватланган умумий қиймати 500 миллион доллардан ортиқ бўлган соғлиқни сақлаш ва фармацевтика соҳасида ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга ошириш жараёни муҳокама қилинди. Миллий онкология маркази ва Катталар учун кўп тармоқли тиббиёт клиникаси қурилиши ҳамда «Toshkent Pharma Park» кластери ҳудудида фармацевтика университетини ташкил этиш (1-босқич) лойиҳалари шулар жумласидандир.
Шу билан бирга, «Тиббиёт университетини ташкил этиш» ва «Toshkent Pharma Park» инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерининг илмий-ўқув қисмларини яратиш» (II-босқич) лойиҳаларини амалга ошириш тўғрисида аҳдлашув баённомасини имзолашни тезлаштириш масаласи кўриб чиқилди.
Томонлар, шунингдек, қарз битимларини имзолашдан олдинги тартиботларни соддалаштириш имкониятларини муҳокама қилдилар ва ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналишларини, жумладан, минтақавий автомобиль ва темир йўл коммуникацияларини ривожлантириш ҳамда соғлиқни сақлаш соҳасини рақамлаштиришни белгилаб олдилар.
Учрашув якунлари бўйича томонлар муҳокама қилинган ташаббусларни, шунингдек, 2023-2024 йилларда ҳаётга татбиқ этишга режалаштирилган янги лойиҳаларни сифатли ва ўз вақтида амалга ошириш мақсадида фаол ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

Состоялась встреча с делегацией Эксимбанка Кореи
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с генеральным директором Фонда EDCF Эксимбанка Кореи Хва Жун Со.
В ходе переговоров обсужден ход реализации совместных социально значимых проектов в области здравоохранения и фармацевтики на сумму более 500 млн долларов, осуществляемых при поддержке Фонда. В их числе проекты строительства Национального онкологического центра и Многопрофильной медицинской клиники для взрослых и создание фармацевтического университета на территории кластера «Ташкент Фарма Парк» (1 этап).
Вместе с тем, отдельно рассмотрен вопрос ускорения подписания Протокола о намерениях по реализации проектов «Создание медицинского университета» и «Создание научно-исследовательских и образовательных компонентов инновационного научно - производственного фармацевтического кластера «Ташкент Фарма Парк» (2-этап).
Также стороны обсудили возможность упрощения процедур, предшествующих подписанию заемных соглашений, и обозначили новые перспективные сферы сотрудничества, в числе которых развитие региональных автомобильных и железнодорожных сообщений и цифровизация сектора здравоохранения.
По итогам встречи стороны договорились продолжить активное взаимодействие с целью качественной и своевременной реализации обсужденных инициатив, а также новых проектов, запланированных к реализации в 2023-2024 гг.