Зулайҳо Маҳкамова: Зўравонлик бирдан ошкор бўлади, тазйиқ эса йиллар давомида аёлни қийнаб келади
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари – Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси раиси Зулайҳо Маҳкамова Самарқанд вилояти оила ва хотин-қизлар бошқармасининг жорий йил ўн ойидаги фаолияти таҳлилига бағишланган йиғилишда яқинда вилоятнинг Ургут ва Самарқанд туманларида аёллар иштирокида содир бўлган нохуш ҳолатларга эътибор қаратди.
– Ургут туманида келиннинг қайнонасини ғишт билан уриб, унинг ўлимига сабабчи бўлиши, Самарқанд туманида эса аёлнинг қайнонаси билан келишмовчилик ортидан ўзи ва фарзандлари жонига суиқасд қилиши – бу жуда аянчли ҳолат. Тўғри, бу аёлларга қонуний чора кўрилади, улар қилмишига яраша жазо олади. Лекин улар нега бундай ҳолатга тушди, бу дабдурустдан содир бўлмайди-ку? Маҳаллалар фаоллари икки оила ҳам тинч эди, жанжал, келишмовчилик ҳақида эшитмаган эдик, дейишяпти. Назаримда, ундай эмас, бу оилалардаги келишмовчиликлар узоқ йиллар давом этиб келган, аммо атрофдагилар, маҳалла беэътибор бўлган.
Бу эътиборсизлик эса мана шундай оғир асорат қолдирди. Шунинг учун бугун қўмитанинг барча қуйи тизимлари вакилларидан, хотин-қизлар фаоллари ва маҳалладан ҳам талаб қиладиганимиз битта – ҳар бир хонадондаги вазиятдан бохабарлик. Шуни унутмайлик, зўравонлик бирдан ошкор бўлади, тазйиқ эса йиллар давомида оила аъзолари, хусусан, келинни қийнаб келади. Ва кутилмаганда нохуш ҳолатларнинг содир бўлишига олиб келади.
Бош вазир ўринбосари Ургут ва Самарқанд туманлари масъуллари, маҳаллалар фаоллари, шунингдек, нохуш ҳолатлар келиб чиққан оилалар вакиллари билан ҳам учрашди. Аҳоли учун сайёр қабул ўтказди.

Зулайхо Махкамова: насилие проявляется сразу, а притеснение мучает женщину годами
В ходе собрания, посвященного анализу десятимесячной деятельности Управления по делам женщин и семьи Самаркандской области, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – председатель Государственного комитета семьи и женщин Зулайхо Махкамова обратила внимание участников на негативные ситуации, произошедшие с участием женщин в Ургутском и Самаркандском районах Самаркандской области.
– Убийство свекрови невесткой в Ургутском районе, суицид молодой женщины с детьми из-за разногласий со свекровью в Самаркандском районе – все это очень прискорбные события, – сказала З. Махкамова. – Да, в отношении этих женщин будут приняты меры, они получат по заслугам. Но, почему они оказались в такой ситуации, это ведь не происходит случайно?! Активисты махаллей говорят о том, что эти две семьи жили в мире, что никто не знал о конфликтах. По-моему, это не так, конфликты в этих семьях продолжались в течении многих лет, но к этому были безразличны и окружающие, и жители махаллей.
Именно равнодушие привело к такому тяжелому результату. Поэтому у нас только одно требование ко всем представителям нижнего звена комитета, женским активистам в махаллях – быть осведомленными о ситуации в каждой семье. Давайте не забывать, что насилие проявляется сразу, а притеснение мучает членов семьи, в частности, женщину на протяжении многих лет. И вдруг, неожиданно приводит к печальным результатам.
Заместитель Премьер-министра встретилась с ответственными лицами, активистами махаллей Ургутского и Самаркандского районов, а также с членами семей, где произошли трагические события. Проведен выездной прием для населения.