Германиядан Самарқандга тўғридан-тўғри чартер рейслар йўлга қўйилиши мумкин
Бош вазир ўринбосари – Туризм ва маданий мерос вазири Азиз Абдуҳакимов Германия туристик ассоциацияси (DTV – Deutscher Tourismusverband) президенти Норберт Фиебиг бошчилигидаги делегация аъзоларини қабул қилди..
Делегация ташрифи Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Ўзбекистоннинг Германиядаги элчихонаси ва «Silk Road Samarkand» халқаро туристик маркази ҳамкорлигида ташкил этилди.
Маълумот учун, Германия туристик ассоциацияси (ДТВ) 1950 йил 10 августда Франкфурт-Майнда Германия сайёҳлик агентликлари уюшмаси сифатида ташкил этилган. ДТВ – Германиянинг туризм соҳасидаги етакчи ташкилоти бўлиб, туризм соҳасида мамлакатнинг 90 фоизини қамраб олувчи 10 мингдан зиёд аъзоларни ўз ичига олади, жумладан, туристик компаниялар, меҳмонхоналар, авиакомпания ва транспорт компаниялари унинг аъзоси ёки ҳамкори ҳисобланади.
Вазирликдаги учрашувда Ўзбекистоннинг туристик салоҳиятини Европада кенг тарғиб қилиш ва европалик сайёҳлар оқимини кўпайтириш мақсадида «Destination Forum» («ДТВ»га аъзо энг йирик ва салоҳиятли туристик ташкилотларнинг туристик форуми) лойиҳасини амалга ошириш масаласи муҳокама қилинди. Шунингдек, Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини катта тажрибага эга бўлган «ДТВ» ассоциациясининг маркетинг ресурсларидан фойдаланган ҳолда кенг тарғиб қилиш, Ўзбекистон дунёдаги энг хавфсиз давлатлардан бири эканлигини дунёга кўрсатиш, Германиядан Самарқанд шаҳрига тўғридан-тўғри чартер рейсларни йўлга қўйиш, биргаликда «Uzbekistan» туристик брендини Европага олиб чиқиш, юртимизга ДТВ таркибига кирувчи энг йирик ва энг салоҳиятли туристик ташкилотлар ҳамда туристик операторлар ташрифини ташкил этиш каби масалалар юзасидан музокаралар олиб борилди.
Учрашув якунида Туризм ва маданий мерос вазирлиги ҳамда ДТВ ўртасида туризм соҳасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга қаратилган барча масалаларни амалга ошириш мақсадида ўзаро медиа режа лойиҳаси ишлаб чиқиш, шунингдек, 2023 йилнинг апрель ойида «Destination Forum» лойиҳасини амалга ошириш юзасидан келишиб олинди.
Музокаралардан сўнг хорижий делегация аъзолари юртимизнинг Самарқанд, Хоразм, Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳрининг тарихий, маданий ва диққатга сазовор жойларига ташриф буюриб, янги барпо этилган туристик объектлар ва туристик инфраструктура билан яқиндан танишишди.

Обсуждены вопросы налаживания прямых чартерных рейсов из Германии в Самарканд
Заместитель Премьер-министра, министр туризма и культурного наследия Азиз Абдухакимов провел встречу с делегации во главе с президентом Немецкой Туристической ассоциации (DTV) Норбертом Фибигом.
Визит делегации организован Министерством туризма и культурного наследия, посольством Узбекистана в Германии и Международным туристическим центром “Silk Road Samarkand”.
Для информации, DTV была основана 10 августа 1950 года во Франкфурте-на-Майне как ассоциация немецких туристических агентств. Организация насчитывает более 10 000 членов, охватывающих 90% территории страны в сфере туризма, в том числе туристические компании, отели, авиакомпании и транспортные компании, которые являются ее членами или партнерами.
На встрече в министерстве обсуждались вопросы реализации проекта «Destination Forum» (туристский форум крупнейших и потенциальных туристских организаций-членов Ассоциации) с целью широкого продвижения туристского потенциала Узбекистана в Европе и увеличения потока европейских туристов, продвижения туристического потенциала Узбекистана с использованием маркетинговых ресурсов Ассоциации, налаживания прямых чартерных рейсов из Германии в Самарканд, совместного продвижения туристического бренда «Uzbekistan» в Европе, как безопасной страны, привлечения в Узбекистан крупнейших туроператоров, входящие в состав Ассоциации.
По итогам встречи была достигнута договоренность между Министерством туризма и культурного наследия и DTV о разработке совместного медиа-плана для реализации всех вопросов, направленных на дальнейшее укрепление и развитие сотрудничества в сфере туризма, а также о реализации проекта Destination Forum в апреле 2023 года.
После переговоров члены иностранной делегации посетили исторические и культурные достопримечательности Самаркандской, Хорезмской, Ташкентской областей и города Ташкент, а также ознакомились с новыми туристическими объектами и инфраструктурой.