Яшил ҳудудларни кенгайтириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси ижросини самарали ташкил этиш, ўрмон хўжалигида бошқарувни мақбуллаштиришга оид таклифлар тақдимоти билан танишди.
Дарахтзорлар ҳаво тозалигини таъминлайдиган, юртга кўрк бағишлайдиган бойликдир. Бундай ҳудудларни кўпайтириш мақсадида ўтган йили давлатимиз раҳбари ташаббуси билан “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси эълон қилинган эди. Унинг доирасида ҳар йили 200 миллион туп дарахт ва бута кўчатларини экиш белгиланди. Юртимиздаги яшил майдонларни ҳозирги 8 фоиздан 30 фоизга ошириш режалаштирилди.
Ўтган қисқа вақтда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда 535 гектар дарахтзор, 638 гектар “яшил жамоат парклари” ташкил этилди. Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасида “Яшил ҳудуд” давлат унитар корхонаси тузилиб, зарур техникалар билан таъминланди.
Юртимиздаги экологик вазият ва бажарилган ишлар таҳлили бу ҳаракатни янада кенгайтириш зарурлигини кўрсатмоқда. Хусусан, aтмосфера ҳавоси турли кимёвий моддалар ва оғир металлар билан ифлосланган. Кўчатлар экиш ва парваришлаш жараёнларида ҳокимликлар билан Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасининг вазифалари аниқ тақсимланмаган.
Шу боис ушбу тадбирларга Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасини ягона масъул ташкилот этиб белгилаш таклиф этилмоқда. “Яшил боғлар” ва “яшил жамоат парклари”ни барпо этиш, дарахтларни парваришлаш ва уларни 3 йил давомида сақлаш “Яшил ҳудуд” корхонаси томонидан амалга оширилиши белгиланмоқда.
Шунингдек, дарахтлар экиладиган ер майдонларини аниқлаш ва лойиҳалаштириш, кўчатхоналарни кўпайтириш, сув тежовчи технологияларни жорий қилиш, ўрмон хўжаликлари учун махсус техникалар сотиб олиш чоралари назарда тутилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев бу ишларнинг мамлакатимиз экологияси ва халқимиз саломатлигидаги аҳамиятини таъкидлаб, чора-тадбирларни янада такомиллаштириш вазифасини қўйди.

Обсуждены предложения по расширению зеленых зон
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по эффективной организации реализации общенационального проекта «Яшил макон», оптимизации управления лесным хозяйством.
В прошлом году в целях увеличения площади зеленых насаждений по инициативе главы нашего государства стартовал национальный проект «Яшил макон». Принято решение высаживать в рамках проекта 200 миллионов деревьев и кустарников ежегодно. Поставлена цель увеличить площадь зеленых зон с нынешних 8 до 30 процентов.
За прошедшее короткое время в Республике Каракалпакстан и областях создано 535 гектаров лесонасаждений и 638 гектаров общественных парков. При Государственном комитете лесного хозяйства создано и обеспечено необходимым оборудованием государственное унитарное предприятие «Яшил худуд».
Анализ экологической ситуации в нашей стране и проделанной работы указывают на необходимость дальнейшего расширения этого движения. В частности, растет загрязненность атмосферного воздуха различными химическими веществами и тяжелыми металлами. Нет четкого разграничения задач Госкомитета лесного хозяйства и хокимиятов по посадке и уходу за саженцами.
В связи с этим предлагается определить Государственный комитет лесного хозяйства единственной ответственной организацией за данную деятельность. Созданием садов и общественных парков, уходом за деревьями и их содержанием в течение 3 лет будет предложено поручить предприятию «Яшил худуд».
Также предусмотрены мероприятия по определению и проектированию земельных участков под посадку деревьев, увеличение количества питомников, внедрение водосберегающих технологий, закупка специальной техники для лесного хозяйства.
Президент Шавкат Мирзиёев, подчеркнув важность этих работ для экологии страны и здоровья нашего народа, поручил доработать и масштабировать предлагаемые меры.