Ўзбекистон Республикаси Президенти ЕХҲТ бош котиби билан ҳамкорликнинг устувор йўналишларини муҳокама қилди
2022-11-17 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 ноябрь куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) бош котиби Хельга Шмид билан музокара ўтказди.
ЕХҲТ билан ушбу ташкилот фаолиятининг учта – иқтисодий, сиёсий ва гуманитар йўналишларнинг барчасида ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Кейинги вақтда алоқалар фаоллашгани, очиқ ва конструктив мулоқот ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро ҳамкорликка 30 йил тўлган жорий йилнинг ўзида Ўзбекистонга ЕХҲТнинг амалдаги раиси Збигнев Рау ва ЕХҲТнинг Миллий озчиликлар масалалари бўйича Олий комиссари Қайрат Абдураҳмонов ташриф буюрди. Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бюроси, Парламент ассамблеяси ва ЕХҲТнинг ОАВ эркинлиги бўйича вакили билан самарали ҳамкорлик олиб борилмоқда.
Ёшлар ўртасида рақамли кўникмаларни ривожлантириш бўйича ҳамда 2026 йилгача қадар даврга мўлжалланган Террорчилик ва экстремизмга қарши курашиш стратегияси доирасида қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Суҳбат давомида ЕХҲТ тузилмаларининг эксперт кўмаги, айниқса Ўзбекистонда демократик ислоҳотларни давом эттириш ва фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш масалаларида муҳим ўрин тутиши таъкидланди.
Иқтисодиёт ва экология йўналишларидаги ҳамкорликни кучайтириш, “яшил” иқтисодиёт, рақамлаштириш, кичик бизнес ва экология соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш зарурлиги қайд этилди.
Минтақавий ва халқаро хавфсизликнинг долзарб муаммолари муҳокама қилинар экан, қўшни Афғонистондаги вазиятга алоҳида эътибор қаратилди. Афғон халқининг муҳим гуманитар эҳтиёжларини таъминлашга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олинди.

Президент Республики Узбекистан обсудил с генеральным секретарем ОБСЕ приоритеты сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 ноября провел переговоры с генеральным секретарем Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Хельгой Шмид.
Обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества с ОБСЕ во всех трех измерениях ее деятельности – экономическом, экологическом, политическом и гуманитарном.
С удовлетворением отмечены активизация контактов, развитие открытого и конструктивного диалога в последнее время.
Только в этот год – год 30-летия сотрудничества – Узбекистан посетили действующий председатель ОБСЕ Збигнев Рау и Верховный комиссар ОБСЕ по делам национальных меньшинств Кайрат Абдрахманов. Ведется плодотворное сотрудничество с Бюро по демократическим институтам и правам человека, Парламентской ассамблеей и представителем ОБСЕ по свободе СМИ.
Совместно осуществляются проекты по развитию цифровых навыков среди молодежи и в рамках Стратегии по борьбе с терроризмом и экстремизмом до 2026 года.
В ходе беседы отмечена важность экспертной поддержки структур ОБСЕ, особенно в вопросах продолжения демократических реформ и развития институтов гражданского общества в Узбекистане.
Подчеркнута необходимость усиления взаимодействия в экономическом и экологическом измерении, реализации совместных проектов в области «зеленой» экономики, цифровизации, малого бизнеса и экологии.
В контексте обсуждения актуальных проблем региональной и международной безопасности, особое внимание уделено ситуации в соседнем Афганистане. Достигнута договоренность о реализации совместных проектов, направленных на решение насущных гуманитарных нужд афганского народа.