2022-11-17 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 15 ноябрь куни Молия вазирлигида Халқаро Валюта Жамғармаси (ХВЖ) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Унда Молия вазири Тимур Ишметов, вазир ўринбосари Ахадбек Хайдаров ва вазирлик департаменти вакиллари иштирок этди.
Шунингдек, ХВЖ томонидан жамғарманинг Ўзбекистондаги миссияси раҳбари Рон ван Руден, ХВЖнинг республикамиздаги доимий вакили Кевин Росс ва катта иқтисодчи Кристин Ричмонд иштирок этди.
Маълумот учун: 2022 йил 7-15 ноябрь кунлари Рон ван Руден бошчилигидаги ХВЖ миссияси Ўзбекистон давлат органлари вакиллари билан учрашув ўтказиб, ҳозирги иқтисодий вазият, сиёсатнинг истиқболлари ва устувор йўналишларини муҳокама қилди.
Учрашувда ХВЖ вакилларининг ташрифи якунлари бўйича тайёрланган ва сўнгги йилларда амалга оширилаётган таркибий ислоҳотларга юксак баҳо берилган ҳисобот кўриб чиқилди. Рон ван Руденнинг таъкидлашича, Ўзбекистон иқтисодиёти янги қийинчиликларга қарамай юқори кўрсаткичларни намойиш этишда давом этмоқда. Пул ўтказмалари икки баравар кўпайди, бу эса давом этаётган буджетни қўллаб-қувватлаш ва барқарор савдо билан биргаликда иқтисодий фаоллик ва ўсишга ёрдам берди. Натижада, 2022 йилда Ўзбекистон иқтисодиёти қарийб 6 фоизга ўсиши кутилмоқда.
Хусусий сектор ўсишни тезлаштириш учун ноқулай омилларга қарамай, таркибий бозор ислоҳотлари давом этмоқда. Бу эришилган таъсирчан тараққиётни ҳисобга олган ҳолда, давлатнинг иқтисодиётдаги катта ролининг пасайишига ва ишбилармонлик муҳитининг янада яхшиланишига олиб келади.
Кейинги йил учун жаҳон иқтисодиётининг ўсиш суръатлари пасайиши прогноз қилинаётган вазифалар ҳам кўриб чиқилди. Инфляцияни янада жиловлаш, пул-кредит ва буджет сиёсатининг тегишли чораларини кўриш, давлат корхоналари ва банкларини хусусийлаштиришни давом эттириш, рақобатни кучайтириш ва бизнес учун тенг шароитлар яратиш, давлат хизматларини рақамлаштиришни кенгайтириш, савдо интеграцияси ва минтақавий ҳамкорликни кучайтириш зарурлиги таъкидланди. Амалга оширилаётган ислоҳотларнинг чуқурлашиши Ўзбекистонни 2030 йилга келиб даромад даражаси ўртача даражадан юқори бўлган мамлакатга айлантириш бўйича мақсадга эришиш масалалари ўрганиб чиқилди.

Встреча с представителями миссии МВФ
15 ноября этого года в Министерстве финансов состоялась встреча с представителями Международного валютного фонда.
В ней приняли участие министр финансов Тимур Ишметов, заместитель министра Ахадбек Хайдаров и представители департаментов министерства.
Сторону МВФ представляли глава миссии фонда по Узбекистану Рон ван Руден, постоянный представитель МВФ в нашей республике Кевин Росс и старший экономист Кристин Ричмонд.
Для справки: С 7 по 15 ноября 2022 года миссия Международного валютного фонда во главе с Роном ван Руденом провела встречи с представителями государственных органов Узбекистана для обсуждения нынешней экономической ситуации, перспектив и приоритетов политики.
На встрече был рассмотрен отчет, подготовленный по итогам визита представителей МВФ и в котором дана высокая оценка структурным реформам, проводимым в последние годы. Рон ван Руден отметил, что экономика Узбекистана продолжала демонстрировать высокие показатели, несмотря на новые трудности. Денежные переводы выросли более чем в два раза, что в сочетании с продолжающейся бюджетной поддержкой и устойчивой торговлей содействовало экономической активности и росту. В результате, по прогнозам, в 2022 году экономика Узбекистана вырастет почти на 6%.
Структурные рыночные реформы продолжаются несмотря на неблагоприятные факторы, чтобы ведущую роль в ускорении роста играл частный сектор. Это, с учетом уже достигнутого впечатляющего прогресса, повлечет за собой сокращение все еще большой роли государства в экономике и дальнейшее улучшение деловой среды.
Рассмотрены также задачи на будущий год, когда прогнозируется замедление темпов роста мировой экономики. Подчеркнута необходимость дальнейшего сдерживания инфляции, принятия соответствующих мер денежно-кредитной и бюджетной политики, продолжения приватизации государственных предприятий и банков, усиления конкуренции и создания равных условий для бизнеса, расширения цифровизации государственных услуг, усиления торговой интеграции и регионального сотрудничества. Отмечалось, что углубление ведущихся реформ позволит добиться цели превратить Узбекистан к 2030 году в страну с уровнем дохода выше среднего.