ЕТТБ Ўзбекистон билан ҳамкорликни ривожлантирмоқчи
Жорий йилнинг 15 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг (ЕТТБ) Марказий Осиё бўйича бошқарувчи директори Жужанна Харгитайни қабул қилди.
Учрашув давомида Банк вакиллари томонидан Ўзбекистондаги ижтимоий-иқтисодий ўзгаришларнинг самарадорлиги юқори баҳоланди ва энергетика, инфратузилмани ривожлантириш, ирригация ва бошқа соҳалардаги модернизация жараёнларини молиявий ва техник қўллаб-қувватлашни давом эттириш нияти билдирилди.
ЕТТБ уй-жой коммунал хўжалиги, энергетика ва сув таъминотини яхшилашга қаратилган ислоҳотларни амалга оширишда кенг иштирок этатётгини ҳам мамнуният билан таъкидланди. 2018 йилдан ҳозирги кунга қадар ЕТТБ ушбу соҳаларни қўллаб-қувватлаш учун Ўзбекистонда 14 та лойиҳа бўйича битимларни имзолади. Бундан ташқари, Банкнинг янги инвестиция портфели қиймати 724 миллион доллардан ошадиган 7 лойиҳадан иборат.
Келгуси тадбирларни юқори ташкилий даражада ва мазмун жиҳатидан бойитилган тарзда тайёрлаш ва ўтказиш доирасида ушбу мақсадда ташкил этилган ишчи гуруҳлар ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни фаоллаштиришга келишилди.
Суҳбат давомида Банкнинг "Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларидаги 118 та насос станцияларини модернизация қилиш" лойиҳасини молиялаштириш, қиймати 200 миллион доллар бўлган Ўзбекистоннинг ирригация секторининг институционал тузилишини мустаҳкамлаш бўйича ислоҳотларни амалга оширишга қизиқиши билдирилди. Ушбу лойиҳани биргаликда амалга ошириш бўйича Ўзаро англашув меморандумини имзолаш тўғрисида келишувга эришилди.
Учрашув якунида томонлар жорий лойиҳаларни сифатли амалга ошириш ва стратегик шерикликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш доирасида ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга содиқлигини билдирдилар.

ЕБРР намерен развивать сотрудничество с Узбекистаном
15 ноября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев принял управляющего директора Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по Центральной Азии Жужанну Харгитай и главу представительства ЕБРР в Узбекистане Алкиса Дракиноса.
В ходе встречи представителями Банка была дана высокая оценка эффективности социально-экономических преобразований в Узбекистане и выражено намерение продолжать финансовую и техническую поддержку процессов модернизации в сферах энергетики, инфраструктурном развитии, ирригации и других областях.
Было озвучено широкое участие ЕБРР осуществлении реформ, направленных на улучшение жилищно-коммунального хозяйства, энергетики и водоснабжения. С 2018 года по настоящее время ЕБРР подписал соглашения по 14 проектам в Узбекистане для поддержки данных секторов. Кроме того, портфель новых инвестиционных проектов состоит из 7 – на сумму более 724 млн долларов.
Достигнута договорённость активизировать взаимодействие между сформированными рабочими группами в рамках подготовки и проведения предстоящих мероприятий на высоком организационном и содержательном уровнях.
В ходе беседы была выражена заинтересованность Банка в содействии реформам по укреплению институциональной структуры ирригационного сектора Узбекистана, имея в виду финансирование проекта «Модернизация 118 насосных станций в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях», стоимостью 200 миллионов долларов. Достигнута договоренность о подписании Меморандума о взаимопонимании по совместной реализации данного проекта.
По итогам встречи сторонами выражена приверженность углублению дальнейшего сотрудничества в рамках качественной реализации текущих проектов и выработке новых направлений стратегического партнерства.