Маълум қилганимиздек, бугун Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинган кун муносабати билан “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси бўлиб ўтди. “Бир ватанда, бир вақтда, бир масофага, бир мақсадда – бирга югурамиз!” шоири остида ташкил этилган мазкур лойиҳа бир вақтда Республикамизнинг 15 та шаҳрида ўтказилди. Пойтахтимиздаги “Ҳумо арена” комплексининг олдида бўлиб ўтган тадбир кўтаринки руҳда ташкил қилинди.
Пойганинг тантанали очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги хавфсизлик кенгаши котиби, Ўзбекистон триатлон федерацияси раиси Виктор Маҳмудов, Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Олий ва ўрта-махсус таълим вазири Абдуқодир Тошқулов, Мудофаа вазирининг биринчи ўринбосари – Қуролли кучлар Бош штаби бошлиғи, генерал-майор Шуҳрат Халмуҳамедов, Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов иштирок этишди. Унда сўз олган расмийлар Президентимиз томонидан оммавий спорт ва соғлом турмуш тарзи тарғиботига катта аҳамият қаратилаётгани, бунинг натижасида музаффар атлетларимиз халқаро майдонда юртимиз байроғини кўкларга кўтариб келишаётгани, бу каби тадбирлар ёшларимизни ватанпарварлик руҳида тарбиялашга катта ҳисса қўшишини таъкидладилар.
Шундан сўнг юзлаб ҳамюртларимиз 3 км масофага ўтган пойга стартида саф тортишди. Қайд этиш жоиз, унда имконияти чекланган юртдошларимиз ҳам қатнашишди. Муросасиз баҳслар якунида ғолиб ва совриндорлар рўйхати қуйидагича кўриниш олди:

"Янги нафас" объединил сотни сторонников здорового образа жизни
Как мы сообщали ранее, сегодня в честь Дня принятия Государственного флага Республики Узбекистан состоялся массовый забег "Янги нафас". Этот проект, организованный под дивизом "На одной Родине, в одно время, на одну дистанцию, с одной целью – будем вместе бегать!" был проведён одновременно в 15 городах Республики. Столичный спортивный комплекс “Хумо Арена”, где также прошёл забег, стал Центральной площадью для равнения других регионов республики для единовременного старта мероприятия.
В торжественной церемонии открытия соревнований приняли участие Секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, председатель Федерации триатлона страны Виктор Махмудов, министр Развития спорта Адхам Икрамов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, министр Высшего и среднего специального образования Абдукодир Тошкулов, первый заместитель министра Обороны – начальник Генерального штаба Вооруженных сил генерал-майор Шухрат Халмухамедов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов. Выступившие на ней официальные лица отметили, что Президент уделяет большое внимание пропаганде массового спорта и здорового образа жизни, в результате атлеты высоко поднимают флаг нашей страны на международной арене, что подобные мероприятия вносят большой вклад в воспитание молодёжи в духе патриотизма.
После этого сотни наших соотечественников состязались в забеге на дистанцию 3 км. Стоит отметить, что в нём приняли участие и любители спорта с ограниченными возможностями. По итогам соревнований медалей удостоились: