Самарқанд Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантириш динамикасини белгилаб бермоқда
2022-11-09 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 9 ноябрь куни Самарқанд шаҳрида Туркий давлатлар ташкилоти саммити доирасида Ташкилотга аъзо давлатлар иқтисодиёт ва савдо вазирларининг кўп томонлама муносабатлар доирасидаги кенг кўламли йўналишларнинг бугунги ҳолатини муҳокама қилиш ва савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт ва логистика соҳасидаги ўзаро ҳамкорликни жадаллаштириш бўйича навбатдаги тадбирларни ишлаб чиқишга бағишланган 11-йиғилиши бўлиб ўтди.
Учрашувда Ташкилотга аъзо ва кузатувчи давлатларининг иқтисодий ривожланишини жадаллаштириш бўйича ўзаро ҳамкорликни кучайтиришнинг энг самарали йўлларини аниқлаш, жумладан, савдо, сармоя, транспорт соҳасидаги ташаббусларни амалга ошириш ва кўп томонлама муносабатларнинг бошқа механизмларини қўллашга доир фикр мулоҳазалар алмашилди.
Инвестициявий ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди. Йирик қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга ошириш учун мустаҳкам асос бўладиган Туркий давлатлар ташкилотининг Инвестиция жамғармасини ташкил этиш тўғрисидаги Битимни имзолашни тезлаштириш бўйича келишувга эришилди.
Учрашув иштирокчилари, шунингдек, кўп томонлама савдо алоқаларини ривожлантириш бўйича кейинги қадамларни, яъни Ташкилот доирасида ўзаро савдони ошириш бўйича умумий комплекс ёндашувларни амалга оширишни кўриб чиқдилар. Бўлажак биринчи Саммит доирасида имзоланиши режалаштирилган «Савдога кўмаклашиш стратегияси»ни амалга ошириш бўйича энг фаол чора-тадбирларни кўришга тайёрлик билдирилди.
Мулоқот чоғида кўп томонлама савдо-иқтисодий муносабатлар барқарорлигини таъминлаш чора-тадбирлари ҳам муҳокама қилинди. Иштирокчилар ушбу йўналишнинг устуворлигини ҳисобга олган ҳолда транспорт йўлаклари, божхона ва чегара ўтказиш пунктлари ва логистика марказларининг узлуксиз ишлашини таъминлаш бўйича аъзо давлатлар ва Ташкилот кузатувчиларининг ягона ёндашуви бўйича келишувларга эришдилар. ТДТ доирасида транспорт-логистика жиҳатидан ўзаро боғлиқлигини янада кенгайтириш ва ривожлантириш бўйича аниқ чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Алоҳида тартибда иқтисодиётга инновациялар ва рақамли технологияларни жорий этиш бўйича қўшма режалар кўриб чиқилди. Иқтисодиётнинг турли тармоқлари, ижтимоий соҳа ва ҳудудларни ривожлантиришда рақамлаштириш ва электрон ҳукумат тизимини жорий этиш даражасини ўрганиш ва баҳолаш бўйича келишувга эришилди, шунингдек, бу борадаги саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштиришнинг асосий мезонлари ва босқичлар белгилаб олинди.
Вазирлар суҳбатининг бир қисми Ташкилот доирасидаги 2022-2026 йилларга мўлжалланган Стратегияни муҳокама қилишга бағишланди. Сиёсий, савдо-иқтисодий, ижтимоий, маданий ва хавфсизлик соҳаларини ривожлантиришни қамраб олувчи дастурий ҳужжат ижросини таъминлаш бўйича аниқ чора-тадбирлар кўриш бўйича келишувга эришилди.
Тадбир якунида иштирокчилар ўзаро муносабатларни янада мустаҳкамлаш, қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга оширишни қўллаб-қувватлаш бўйича кенг қамровли амалий чора-тадбирлар кўришга ўзаро содиқлик билдирдилар.

Самарканд задаёт динамику развития торгово-экономических отношений в рамках Организации тюркских государств
9 ноября текущего года в г.Самарканде в рамках Саммита Организации тюркских государств состоялась 11-я встреча министров экономики и торговли государств Организации, посвящённая обсуждению текущего состояния широкого спектра направлений многостороннего сотрудничества и выработке дальнейших шагов по ускорению торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-логистического взаимодействия.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями с целью определить наиболее эффективные пути укрепления взаимодействия для ускорения экономического развития всех стран-участниц и наблюдателей Организации. В том числе, за счет реализации инициатив в сфере торговли, инвестиций, транспорта и использования других механизмов многосторонних взаимоотношений.
Были обсуждены перспективы инвестиционного сотрудничества. Достигнута договорённость об ускорении подписания Соглашения о создании Инвестиционного фонда Организации тюркских государств, что сформирует прочную основу для реализации крупных совместных проектов и инициатив.
Участниками встречи также рассмотрены дальнейшие шаги по развитию многосторонних торговых отношений, имея в виду реализацию единых комплексных подходов к увеличению взаимной торговли в рамках Организации. Выражена готовность принять самые активные меры по реализации «Стратегии содействия торговле», планируемой к подписанию в рамках предстоящего первого Саммита.
В ходе диалога были обсуждены меры по обеспечению стабильности многосторонних торгово-экономических отношений. Принимая во внимание приоритетность данного направления, участниками достигнуты договоренности о едином подходе государств-членов и наблюдателей Организации к обеспечению непрерывного функционирования транспортных коридоров, таможенно-пограничных пунктов пропуска и логистических центров, а также о выработке конкретных мер по дальнейшему расширению и развитию транспортно-логистической взаимосвязанности в рамках ОТГ.
В отдельном порядке рассмотрены совместные планы по внедрению инноваций и цифровых технологий в сферы экономики. Достигнута договорённость о проведении изучения и оценке уровня цифровизации и внедрения электронного правительства в различных отраслях экономики, социальной сфере и региональном развитии, а также определены основные критерии и шаги по координации усилий в этом направлении.
Часть беседы министров была посвящена обсуждению Стратегии на 2022-2026 годы в рамках Организации. Достигнута договорённость о принятии конкретных мер по обеспечению реализации программного документа, охватывающего развитие политической, торгово-экономической, социальной, культурной сфер и сферы безопасности.
По итогам мероприятия участниками была выражена взаимная приверженность принятию всесторонних практических мер по дальнейшему укреплению взаимоотношений и поддержке реализации совместных проектов и инициатив.