«Очиқ мулоқот»дан буён бажарилган ишлар ва келгуси вазифалар муҳокама қилинди
Бу ерда кардиожарроҳлик, трансплантология, нейро-қон томир жарроҳлиги ва реанимация бўлимлари фаолият юритади. Уларда йилига 3 минг нафаргача беморга юқори технологияли тиббий ёрдам кўрсатилади.
Шу ерда соғлиқни сақлаш тизимида амалга оширилаётган ишлар ва келгусидаги устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Маълумки, жорий йил 18 март куни давлатимиз раҳбари тиббиёт ходимлари билан “очиқ мулоқот” ўтказган эди. Бугунги йиғилиш ўша мулоқотнинг мантиқий давоми бўлди.
Президентимиз сўзининг аввалида соҳада қилинган ишлар ва уларнинг моҳиятига тўхталиб ўтди. Жумладан, жорий йилда янги 106 та оилавий шифокор пункти ва поликлиника, мингта маҳалла тиббиёт пункти ташкил этилган. Бу орқали 3,5 миллион аҳолига бирламчи тиббий хизмат яқинлаштирилган.
Илғор хорижий тажрибалар асосида, аҳолининг кафолатланган бепул тиббий хизматга бўлган эҳтиёж баланси ишлаб чиқилди. “Тиббиёт бригадалари”га қўшимча 3 минг 600 та педиатрия ҳамшираси ва доя штатлари ажратилди.
Оилавий шифокорлар томонидан бепул тарқатиладиган дорилар 45 турдан 70 турга етказилди. Бунга ажратилаётган маблағлар ҳажми эса ўтган йилга нисбатан 3 баравар оширилди.
Шунингдек, 820 та бирламчи тиббиёт муассасасига ташхис ускуналари етказиб берилди.
Оилавий поликлиникаларда 19 мингдан зиёд кундузги шифо ўринлари ташкил этилди. Бунинг натижасида 740 минг аҳолига шифохонага бормасдан, маҳалланинг ўзида даволаниш имконияти яратилди.
Шунингдек, 10 миллиондан зиёд 40 ёшдан ошган аҳолининг 70 фоизи кардиологик ва қандли диабет касаллигини эрта босқичда аниқлаш бўйича скрининг текширувидан ўтказилди.
Юқори технологик операцияга муҳтож 16 минг бемордан 3 минг 200 нафари вилоят ва туманларнинг ўзида даволанди.
Мамлакатимизда илк бор ордер тизими орқали 29 та хусусий шифохона билан шартнома имзоланди.
Тиббиёт ходимлари ойлиги 30 фоизгача оширилди. Шунингдек, шифокорларга иш самарадорлиги ва натижасига қараб табақалаштирилган рағбатлантириш ва устама тўловлари жорий этилди.
Умуман, жорий йилда тиббиётга 28 триллион сўм ажратилаяпти. Бу ўтган йилга нисбатан 1,3 баравар кўпдир.
Йиғилишда ҳудудлардаги долзарб масалалар муҳокама қилинди. Хусусан, 272 та маҳаллада тиббиёт пункти йўқлиги кўрсатиб ўтилди.
“Қишлоқ шифокори” дастури доирасида олис ҳудудлар рўйхати 297 тага етказилди.
Бу дастур асосида 191 нафар шифокор иш бошлади. Масалан, Мўйноққа Фарғона, Самарқанд ва Хоразмдан шифокорлар ишга борган. Лекин, узоқ қишлоқларда яна 171 та бўш ўрнини тўлдириш зарур.
Хавф гуруҳига кирувчи 40 ёшдан ошган аҳолини скринингдан ўтказиш айрим ҳудудларда суст бажарилган.
Бирламчи бўғиндаги долзарб муаммолардан яна бири бу – оналик ва болаликни муҳофаза қилиш масаласи. Юртимизда 2010 йилгача йиллик туғилиш 600 минг атрофида бўлган бўлса, ўтган йили бу кўрсаткич 950 мингдан ошган. Шу боис туғруқ ўринлари сонини кўпайтириш зарурлиги таъкидланди.
Шу йил 16 июнда «Аҳолига тез тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини такомиллаштириш тўғрисида» Президент қарори қабул қилинган эди. Бу орқали тез тиббий ёрдамда чақирувга етиб бориш вақти 3 баробарга, харажатлар 25 фоизга қисқариши режа қилинган. Андижон, Жиззах, Самарқанд ва Сурхондарёда бу янги тизим ишга туширилмоқда.
Лекин қолган вилоятларда қурилиш ишлари бошланмаган.
Республика эндокринология, кардиология ва хирургия марказларининг ҳудудлардаги иши қониқарли эмаслиги қайд этилди. Шу боис, 23 та ихтисослашган марказ, вилоят ва вазирлик ўртасида уч томонлама шартнома тузиш таклифи илгари сурилди. Бунда марказлар ҳудудларда касалликларни эрта аниқлаш, юқори технологик даволаш ва уларни камайтириш бўйича, вилоят ҳокимлари шифохоноларини юқори технологик ускуналар билан жиҳозлаш бўйича, вазирлик эса ҳудудларда яхши натижа қилган шифокор ва марказ раҳбарларини рағбатлантириш бўйича мажбурият олади.
Тиббиёт муассасаларини замонавий ускуналар билан жиҳозлаш борасидаги сусткашликлар ҳам қайд этилди.
Йиғилишда шу каби камчиликларни бартараф этиш бўйича ҳокимлар ва соҳа мутасаддиларининг ахбороти эшитилди.
Ихтисослашган марказлар раҳбарлари ва шифокорлар касалликларнинг олдини олиш, даволаш сифатини ошириш бўйича таклифлар билдирди.
Булардан келиб чиқиб, Президентимиз мутасаддиларга қатор топшириқлар берди.
Жумладан, Соғлиқни сақлаш вазирлигига тиббиёт муассасалари моддий-техник базасини яхшилаш бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқиш топширилди.
Бу йил 300 та маҳаллада тиббиёт пунктлари, келгуси йил 140 та оилавий шифокор пункти ва поликлиникалар ташкил этиб, уларни жиҳозлаш вазифаси қўйилди.
Туғруқ ўринларини босқичма-босқич кўпайтириш, мавжудларининг шароитини яхшилаш, туғма нуқсонларнинг олдини олиш, оналарни фойдали дори воситалари билан таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ихтисослашган марказларда янги юқори технологик даволаш усуллари жорий этилиши, 640 та тез ёрдам машинаси харид қилиниши айтилди.
Вазирлар Маҳкамасига ҳамшираларни ўқитиш ва малакасини ошириш, меҳнатини рағбатлантириш, уларнинг турмуш шароитларини яхшилаш масалаларини қамраб олган қарор лойиҳасини тайёрлашга топшириқ берилди.

Обсуждены принятые после открытого диалога меры и задачи на перспективу
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел новый хирургический комплекс, построенный в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи.
Здесь работают отделения кардиохирургии, трансплантологии, нейро-сосудистой хирургии и реанимации. Они способны оказывать высокотехнологичную медицинскую помощь почти 3 тысячам пациентов в год.
Здесь состоялась видеоселекторное совещание, посвященное работе, проводимой в системе здравоохранения, и приоритетам на перспективу.
Как известно, 18 марта текущего года глава государства провел открытый диалог с медицинскими работниками. Сегодняшнее совещание стало логическим продолжением этого диалога.
В начале своего выступления Президент коснулся проделанной работы в сфере. В частности, в текущем году открыто 106 новых семейных врачебных пунктов и поликлиник, 1 тысяча махаллинских врачебных пунктов. Благодаря этому первичная медико-санитарная помощь приближена к 3,5 миллионам человек.
На основе передового зарубежного опыта разработан баланс потребности населения в гарантированных бесплатных медицинских услугах. Медицинским бригадам выделено дополнительно 3,6 тысячи штатов медсестер и акушерок.
Перечень лекарств, бесплатно предоставляемых семейными врачами, увеличился с 45 до 70 наименований. Сумма выделенных на это средств увеличилась в 3 раза по сравнению с прошлым годом.
Также, 820 первичных медицинских учреждений обеспечены диагностическим оборудованием.
В семейных поликлиниках организовано более 19 тысяч дневных стационаров. В результате 740 тысяч жителей получили возможность получать лечение в самой махалле.
Кроме того, 70 процентов населения старше 40 лет прошли скрининг на раннее выявление болезней сердца и диабета.
Из 16 тысяч больных, нуждающихся в высокотехнологичной хирургической помощи, 3,2 тысячи прошли лечение в областях и районах.
Впервые в стране по ордерной системе заключены договоры с 29 частными клиниками.
До 30 процентов повышена заработная плата медицинского персонала. Также были введены дифференцированные премии и надбавки врачам в зависимости от эффективности работы и результатов.
В целом на медицину в этом году выделено 28 триллионов сумов. Это в 1,3 раза больше, чем в прошлом году.
На совещании обсуждены актуальные вопросы в регионах. В частности, указано, что в 272 махаллях нет медицинских пунктов.
В рамках программы «Сельский врач» список отдаленных районов расширен до 297.
На основе этой программы начал работать 191 врач. Например, на работу в Муйнак отправились врачи из Ферганы, Самарканда и Хорезма. Однако необходимо заполнить еще 171 вакансию в отдаленных селах.
Скрининг населения старше 40 лет, находящегося в группе риска, в некоторых районах проводится медленно.
Еще одной актуальной проблемой первичного звена является вопрос охраны материнства и детства. До 2010 года ежегодная рождаемость в нашей стране составляла около 600 тысяч, а в прошлом году эта цифра превысила 950 тысяч. В связи с этим подчеркнута необходимость увеличения количества койко-мест в родильных отделениях.
16 июня текущего года принято постановление Президента «О совершенствовании системы оказания населению экстренной медицинской помощи». За счет этого планируется сократить время до прибытия скорой помощи в 3 раза, а затраты - на 25 процентов.
Эта новая система запускается в Андижане, Джизаке, Самарканде и Сурхандарье. Однако в остальных регионах строительные работы не начались.
Отмечено, что работа республиканских центров эндокринологии, кардиологии и хирургии в регионах неудовлетворительна. Поэтому выдвинуто предложение заключить трехстороннее соглашение между 23 специализированными центрами, областями и министерством. При этом центры возьмут на себя задачи по раннему выявлению заболеваний в регионах, высокотехнологичному лечению и профилактике, хокимы областей - по оснащению больниц высокотехнологичным оборудованием, а министерство – по стимулированию врачей и руководителей центров, показавших высокие результаты в регионах.
Также отмечены задержки в оснащении медицинских учреждений современным оборудованием.
На совещании заслушана информация хокимов и должностных лиц сферы о том, как устранить указанные недостатки.
Руководители специализированных центров и врачи внесли предложения по улучшению качества лечения и профилактики заболеваний.
Исходя из этого, Президент поставил перед ответственными лицами ряд задач.
В частности, Министерству здравоохранения поручено разработать трехлетнюю программу улучшения материально-технической базы медицинских учреждений.
Дано указание организовать в этом году медицинские пункты в 300 махаллях, а в следующем году - открыть и оснастить 140 семейных врачебных пунктов и поликлиник.
Поручено принять меры по поэтапному увеличению количества коек в родильных домах, улучшению условий в роддомах, профилактике врожденных пороков, обеспечению матерей лекарствами.
Отмечалось, что в специализированных центрах будут внедрены новые высокотехнологичные методы лечения, будет закуплено 640 машин скорой помощи.
Кабинету Министров поручено подготовить проект постановления, охватывающий вопросы обучения и повышения квалификации медицинских сестер, поощрения их труда, улучшения жилищных условий.