«Очиқ мулоқот»дан буён бажарилган ишлар ва келгуси вазифалар муҳокама қилинди
Бу ерда кардиожарроҳлик, трансплантология, нейро-қон томир жарроҳлиги ва реанимация бўлимлари фаолият юритади. Уларда йилига 3 минг нафаргача беморга юқори технологияли тиббий ёрдам кўрсатилади.
Шу ерда соғлиқни сақлаш тизимида амалга оширилаётган ишлар ва келгусидаги устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Маълумки, жорий йил 18 март куни давлатимиз раҳбари тиббиёт ходимлари билан “очиқ мулоқот” ўтказган эди. Бугунги йиғилиш ўша мулоқотнинг мантиқий давоми бўлди.
Президентимиз сўзининг аввалида соҳада қилинган ишлар ва уларнинг моҳиятига тўхталиб ўтди. Жумладан, жорий йилда янги 106 та оилавий шифокор пункти ва поликлиника, мингта маҳалла тиббиёт пункти ташкил этилган. Бу орқали 3,5 миллион аҳолига бирламчи тиббий хизмат яқинлаштирилган.
Илғор хорижий тажрибалар асосида, аҳолининг кафолатланган бепул тиббий хизматга бўлган эҳтиёж баланси ишлаб чиқилди. “Тиббиёт бригадалари”га қўшимча 3 минг 600 та педиатрия ҳамшираси ва доя штатлари ажратилди.
Оилавий шифокорлар томонидан бепул тарқатиладиган дорилар 45 турдан 70 турга етказилди. Бунга ажратилаётган маблағлар ҳажми эса ўтган йилга нисбатан 3 баравар оширилди.
Шунингдек, 820 та бирламчи тиббиёт муассасасига ташхис ускуналари етказиб берилди.
Оилавий поликлиникаларда 19 мингдан зиёд кундузги шифо ўринлари ташкил этилди. Бунинг натижасида 740 минг аҳолига шифохонага бормасдан, маҳалланинг ўзида даволаниш имконияти яратилди.
Шунингдек, 10 миллиондан зиёд 40 ёшдан ошган аҳолининг 70 фоизи кардиологик ва қандли диабет касаллигини эрта босқичда аниқлаш бўйича скрининг текширувидан ўтказилди.
Юқори технологик операцияга муҳтож 16 минг бемордан 3 минг 200 нафари вилоят ва туманларнинг ўзида даволанди.
Мамлакатимизда илк бор ордер тизими орқали 29 та хусусий шифохона билан шартнома имзоланди.
Тиббиёт ходимлари ойлиги 30 фоизгача оширилди. Шунингдек, шифокорларга иш самарадорлиги ва натижасига қараб табақалаштирилган рағбатлантириш ва устама тўловлари жорий этилди.
Умуман, жорий йилда тиббиётга 28 триллион сўм ажратилаяпти. Бу ўтган йилга нисбатан 1,3 баравар кўпдир.
Йиғилишда ҳудудлардаги долзарб масалалар муҳокама қилинди. Хусусан, 272 та маҳаллада тиббиёт пункти йўқлиги кўрсатиб ўтилди.
“Қишлоқ шифокори” дастури доирасида олис ҳудудлар рўйхати 297 тага етказилди.
Бу дастур асосида 191 нафар шифокор иш бошлади. Масалан, Мўйноққа Фарғона, Самарқанд ва Хоразмдан шифокорлар ишга борган. Лекин, узоқ қишлоқларда яна 171 та бўш ўрнини тўлдириш зарур.
Хавф гуруҳига кирувчи 40 ёшдан ошган аҳолини скринингдан ўтказиш айрим ҳудудларда суст бажарилган.
Бирламчи бўғиндаги долзарб муаммолардан яна бири бу – оналик ва болаликни муҳофаза қилиш масаласи. Юртимизда 2010 йилгача йиллик туғилиш 600 минг атрофида бўлган бўлса, ўтган йили бу кўрсаткич 950 мингдан ошган. Шу боис туғруқ ўринлари сонини кўпайтириш зарурлиги таъкидланди.
Шу йил 16 июнда «Аҳолига тез тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини такомиллаштириш тўғрисида» Президент қарори қабул қилинган эди. Бу орқали тез тиббий ёрдамда чақирувга етиб бориш вақти 3 баробарга, харажатлар 25 фоизга қисқариши режа қилинган. Андижон, Жиззах, Самарқанд ва Сурхондарёда бу янги тизим ишга туширилмоқда.
Лекин қолган вилоятларда қурилиш ишлари бошланмаган.
Республика эндокринология, кардиология ва хирургия марказларининг ҳудудлардаги иши қониқарли эмаслиги қайд этилди. Шу боис, 23 та ихтисослашган марказ, вилоят ва вазирлик ўртасида уч томонлама шартнома тузиш таклифи илгари сурилди. Бунда марказлар ҳудудларда касалликларни эрта аниқлаш, юқори технологик даволаш ва уларни камайтириш бўйича, вилоят ҳокимлари шифохоноларини юқори технологик ускуналар билан жиҳозлаш бўйича, вазирлик эса ҳудудларда яхши натижа қилган шифокор ва марказ раҳбарларини рағбатлантириш бўйича мажбурият олади.
Тиббиёт муассасаларини замонавий ускуналар билан жиҳозлаш борасидаги сусткашликлар ҳам қайд этилди.
Йиғилишда шу каби камчиликларни бартараф этиш бўйича ҳокимлар ва соҳа мутасаддиларининг ахбороти эшитилди.
Ихтисослашган марказлар раҳбарлари ва шифокорлар касалликларнинг олдини олиш, даволаш сифатини ошириш бўйича таклифлар билдирди.
Булардан келиб чиқиб, Президентимиз мутасаддиларга қатор топшириқлар берди.
Жумладан, Соғлиқни сақлаш вазирлигига тиббиёт муассасалари моддий-техник базасини яхшилаш бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқиш топширилди.
Бу йил 300 та маҳаллада тиббиёт пунктлари, келгуси йил 140 та оилавий шифокор пункти ва поликлиникалар ташкил этиб, уларни жиҳозлаш вазифаси қўйилди.
Туғруқ ўринларини босқичма-босқич кўпайтириш, мавжудларининг шароитини яхшилаш, туғма нуқсонларнинг олдини олиш, оналарни фойдали дори воситалари билан таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ихтисослашган марказларда янги юқори технологик даволаш усуллари жорий этилиши, 640 та тез ёрдам машинаси харид қилиниши айтилди.
Вазирлар Маҳкамасига ҳамшираларни ўқитиш ва малакасини ошириш, меҳнатини рағбатлантириш, уларнинг турмуш шароитларини яхшилаш масалаларини қамраб олган қарор лойиҳасини тайёрлашга топшириқ берилди.

Measures taken after the open dialogue and tasks for the future discussed
President Shavkat Mirziyoyev inspected a new surgical complex built at the Republican Scientific Center for Emergency Medical Care. There are cardiac surgery, transplantation, neurovascular surgery, and resuscitation departments. They can provide high-tech medical care to almost 3,000 patients a year.
A meeting was held here on the work carried out in the healthcare system and priorities for the future.
As is known, on March 18 this year, the Head of the state held an open dialogue with medical workers. Today’s meeting has become a logical continuation of this dialogue.
The President touched upon the activities carried out in the sphere. In particular, 106 new family medical centers, polyclinics, and 1,000 mahalla medical centers have been opened this year. This brings primary healthcare closer to 3.5 million people.
Based on advanced foreign experience, a balance of the population’s need for guaranteed free medical services has been developed. An additional 3,600 nurses and obstetricians have been allocated to medical teams.
The list of medicines provided free of charge by family doctors has increased from 45 to 70 items. The number of funds allocated for this increased 3 times compared to last year.
820 primary medical institutions are provided with diagnostic equipment.
More than 19,000 day hospitals have been organized in family polyclinics. As a result, 740,000 residents got the opportunity to receive treatment in the mahalla itself.
In addition, 70 percent of the population over 40 years of age have been screened for early detection of heart disease and diabetes.
3.2 thousand out of the 16 thousand patients in need of high-tech surgical care were treated in the regions and districts.
For the first time in the country, contracts have been concluded with 29 private clinics under the order system.
The salaries of medical personnel have been raised to 30 percent. Differentiated bonuses and allowances for doctors were also introduced, depending on their performance and results.
In general, 28 trillion UZS have been allocated for medicine this year. This is 1.3 times more than last year.
Current issues in the regions were discussed at the meeting. In particular, it was noted that there are no medical centers in 272 mahallas.
As part of the “Rural Doctor” program, the list of remote areas has been expanded to 297.
191 doctors started working based on this program. For example, doctors from Fergana, Samarkand and Khorezm went to work in Muynak. However, there are still 171 vacancies to be filled in remote villages.
Screening of the at-risk population over 40 is slow in some districts.
Another urgent problem of the primary link is the issue of the protection of motherhood and childhood. Until 2010, the annual birth rate in Uzbekistan was about 600 thousand, and last year this figure exceeded 950 thousand. In this regard, the need to increase the number of beds in maternity wards was emphasized.
On June 16 this year, the Presidential Resolution “On improving the system of providing emergency medical care to the population” was adopted. Due to this, it is planned to reduce the time until the arrival of an ambulance by 3 times, and costs – by 25 percent.
This new system is being launched in Andijan, Jizzakh, Samarkand, and Surkhandarya. However, construction work has not started in other regions.
It was noted that the work of the republican centers of endocrinology, cardiology, and surgery in the regions is unsatisfactory. Therefore, a proposal was put forward to conclude a tripartite agreement between 23 specialized centers, regions, and the ministry. At the same time, the centers will take on the tasks of early detection of diseases in the regions, high-tech treatment and prevention, regional hokims – to equip hospitals with high-tech equipment, and the ministry – to stimulate doctors and heads of centers who have shown good results in the regions.
There were also delays in equipping medical institutions with modern equipment.
At the meeting, the information of hokims and officials of the sphere on eliminating these shortcomings was heard.
Heads of specialized centers and doctors made proposals to improve the quality of treatment and prevention of diseases.
Based on this, the President set several tasks for the responsible persons.
In particular, the Ministry of Health was instructed to develop a three-year program to improve medical institutions' material and technical base.
Instructions were given to organize medical centers in 300 mahallas this year, and next year to open and equip 140 family medical centers and polyclinics.
It was instructed to take measures to gradually increase the number of beds in maternity hospitals, improve conditions in maternity hospitals, prevent birth defects, and provide mothers with medicines.
It was noted that new high-tech methods of treatment will be introduced in specialized centers, and 640 ambulances will be purchased.
The Cabinet of Ministers was instructed to prepare a draft resolution covering the issues of training and advanced training of nurses, encouraging their work, and improving living conditions