“Марказий Осиё – Корея Республикаси” 15-ҳамкорлик форумида иштирок этиш учун Сеул шаҳрида бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Владимир Норов “Tʻway Air” авиакомпанияси катта витсе-президенти Ким Хюнг Йи билан учрашди.
“Марказий Осиё – Корея Республикаси” 15-ҳамкорлик форумида иштирок этиш учун Сеул шаҳрида бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Владимир Норов “Tʻway Air” авиакомпанияси катта витце-президенти Ким Хюнг Йи билан учрашди. Мулоқотда икки давлат фуқароларининг ўзаро сайёҳлик ва хизмат сафарларига ортиб бораётган талабини қондириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасида авиақатновларни ошириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Корея томонига Ўзбекистонда туризм соҳаси миллий иқтисодиётнинг стратегик тармоқларидан бири сифатида қаралиши айтиб ўтилди. Таъкидланганидек, мамлакатимизда қисқа вақт ичида хорижлик сайёҳлар келиши ва сайёҳлик инфратузилмаси объектлари сони сезиларли даражада ошди. Шунингдек, қадимий Самарқанднинг улкан туристик салоҳияти, жумладан, янги қад ростлаган халқаро аеропорт ҳамда замонавий меҳмонхоналар мажмуасига эга “Буюк ипак йўли” халқаро сайёҳлик маркази имкониятларига ҳам эътибор қаратилди. “Самарқанд” халқаро аеропортида “очиқ осмон” тартиби жорий этилган бўлиб, бу халқаро ҳуқуқ нормаларига мувофиқ хорижий авиакомпаниялар учун рейслар ва парвозлар йўналишларида чекловлар олиб ташланганидан далолат бериши таъкидланди.
Икки давлат ўртасидаги ижтимоий-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги муносабатларни янада ривожлантиришга хизмат қилиши мумкин бўлган Тошкент ва Самарқанд шаҳарларига “Tʻway Air” авиакомпаниясининг парвозларини йўлга қўйиш масаласини ўрганиш бўйича келишувга эришилди.

Встреча с руководством авиакомпании «T'way Air»
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов, находящийся в г.Сеуле для участия в 15-м Форуме по сотрудничеству «Центральная Азия – Республика Корея», встретился со старшим вице-президентом авиакомпании «T'way Air» Ким Хюнг Йи.
На встрече обсуждены возможности увеличения авиаперелётов между Республикой Узбекистан и Республикой Корея в целях удовлетворения растущего спроса на взаимные туристические и деловые поездки граждан двух стран.
Корейской стороне доведено, что туристический сектор Узбекистана был определен Руководством страны как один из стратегических отраслей национальной экономики. Отмечено, что благодаря усилиям правительства за короткое время значительно увеличилось число иностранных туристов в Узбекистане и количество объектов туристической инфраструктуры. Также обращено внимание на огромный туристический потенциал древнего города Самарканда, включая возможности вновь созданного международного туристического центра «Великий шёлковый путь» с комплексом современных гостиниц и международным аэропортом. Подчеркнуто, что в международном аэропорту Самарканда введен режим «открытого неба», означающий снятие для иностранных авиакомпаний ограничений на осуществление рейсов и направлений перелетов в соответствии с международным правом.
Достигнута договорённость об изучении вопроса запуска авиарейсов компании «T'way Air» в города Ташкент и Самарканд, что может внести вклад в дальнейшее развитие отношений между двумя странами в социально-экономической и культурно-гуманитарной сферах.