Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Сунъий интеллект бўйича маслаҳат кенгашининг илк йиғилиши ўз ишини бошлади
2022-10-18 | Инновация
2022 йил 18 октябрь куни «InnoWeek.uz-2022» халқаро инновацион ғоялар ҳафталиги доирасида Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Сунъий интеллект бўйича маслаҳат Кенгашининг биринчи таркибини шакллантириш бўйича расмий маросим ва унинг йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирнинг биринчи куни сунъий интеллект технологияларини ривожлантиришнинг айрим йўналишлари бўйича маърузалар тингланди, етакчи соҳа мутахассислари билан таништирилди ва Кенгаш таркибига аъзо вакиллар қабул қилинди.
Тадбирни Кенгаш мажлисининг фахрий раиси, Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов очиб берди. Тадбирга Бирлашган Араб Амирликлари, Эрон, Хитой ва Ҳиндистон университетларининг халқаро шериклари, шунингдек, АҚШ, Европа Иттифоқи мамлакатлари, Россия ва Тожикистон экспертлари таклиф қилинди. Кун якунида маслаҳат кенгаши аъзолари томонидан унга кириш ҳужжатлари имзоланди.
Мажлиснинг иккинчи куни, яъни 19 октябрда Ўзбекистон Республикасида сунъий интеллектни ривожлантириш бўйича 2022–2024 йилларга мўлжалланган аниқ вазифалар, ташаббуслар ҳамда илмий-амалий, инновацион ва таълимга оид лойиҳалар бўйича Кенгашнинг дастури кўриб чиқилади. Кенгаш таркиби ва иш дастури Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги веб-сайтида эълон қилинади.
Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузурида сунъий интеллект бўйича маслаҳат кенгаши жорий йилнинг август ойида ташкил этилган бўлиб, кенгаш тузилишидан асосий мақсад сунъий интеллект бўйича экспертлар ҳамжамиятини шакллантириш ва ушбу соҳа ҳақида жамоатчилик тасаввурини ривожлантириш учун кенг шароитлар яратишдир. Кенгашнинг асосий вазифаларига Ўзбекистон Республикасида сунъий интеллект билан боғлиқ барча фаолият йўналишларини қўллаб-қувватлаш, индивидуал лойиҳалар ишлаб чиқиш, истиқболли ташаббусларни йўлга қўйиш ҳамда сунъий интеллектдан онгли ва инсон қадриятларига мос тарзда фойдаланиш киради.

Состоялось первое заседание Консультативного совета по искусственному интеллекту при Министерстве инновационного развития
2022-10-18 | Инновация
18 октября 2022 года в рамках Международной недели инновационных идей «InnoWeek.Uz-2022» состоялась официальная церемония формирования первого состава Консультативного совета по искусственному интеллекту при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан и его программное заседание. Первый день посвящен знакомству и принятию в состав Совета ведущих экспертов и специалистов отрасли.
Заседание открыл почётный председатель Совета - министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов. Приглашены к участию международные партнеры из университетов Объединенных Арабских Эмиратов, Ирана, Китая и Индии, а также эксперты из США, стран ЕС, России и Таджикистана. В конце первого дня работы состоялось подписание членами Консультативного совета документов по вхождению в него.
Итогом второго дня заседания должна стать Программа работы Совета на 2022-2024, с перечнем конкретных направлений работы, инициатив, научно-практических, инновационных, образовательных и бизнес проектов по развитии искусственного интеллекта в Республике Узбекистан. Состав Совета и Программа работы будут опубликованы на сайте Министерства инновационного развития Республики Узбекистан.
Консультативный совет по искусственному интеллекту (Совета по ИИ) был учрежден в августе текущего года при Министерстве инновационного развития Узбекистана с целью создания условий для формирования сообщества экспертов и развития общественного диалога по этой теме. В задачи Совета входит поддержка направлений деятельности, связанных с ИИ в РУз, развитие отдельных проектов, проработка перспективных инициатив и установление международных контактов, для интеграции в мировое сообщество, которое работает над осознанным и этичным использованием искусственного интеллекта. Комплексный подход к вопросам этики, использования человеческого потенциала, гибкости адаптации технологий и развития общей ИТ-инфраструктуры страны призван повлиять на общее экономическое и социальное развитие Республики Узбекистан, и как следствие — на повышение рейтинга Узбекистана в мире.