Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Сунъий интеллект бўйича маслаҳат кенгашининг илк йиғилиши ўз ишини бошлади
2022-10-18 | Инновация
2022 йил 18 октябрь куни «InnoWeek.uz-2022» халқаро инновацион ғоялар ҳафталиги доирасида Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Сунъий интеллект бўйича маслаҳат Кенгашининг биринчи таркибини шакллантириш бўйича расмий маросим ва унинг йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирнинг биринчи куни сунъий интеллект технологияларини ривожлантиришнинг айрим йўналишлари бўйича маърузалар тингланди, етакчи соҳа мутахассислари билан таништирилди ва Кенгаш таркибига аъзо вакиллар қабул қилинди.
Тадбирни Кенгаш мажлисининг фахрий раиси, Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов очиб берди. Тадбирга Бирлашган Араб Амирликлари, Эрон, Хитой ва Ҳиндистон университетларининг халқаро шериклари, шунингдек, АҚШ, Европа Иттифоқи мамлакатлари, Россия ва Тожикистон экспертлари таклиф қилинди. Кун якунида маслаҳат кенгаши аъзолари томонидан унга кириш ҳужжатлари имзоланди.
Мажлиснинг иккинчи куни, яъни 19 октябрда Ўзбекистон Республикасида сунъий интеллектни ривожлантириш бўйича 2022–2024 йилларга мўлжалланган аниқ вазифалар, ташаббуслар ҳамда илмий-амалий, инновацион ва таълимга оид лойиҳалар бўйича Кенгашнинг дастури кўриб чиқилади. Кенгаш таркиби ва иш дастури Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги веб-сайтида эълон қилинади.
Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузурида сунъий интеллект бўйича маслаҳат кенгаши жорий йилнинг август ойида ташкил этилган бўлиб, кенгаш тузилишидан асосий мақсад сунъий интеллект бўйича экспертлар ҳамжамиятини шакллантириш ва ушбу соҳа ҳақида жамоатчилик тасаввурини ривожлантириш учун кенг шароитлар яратишдир. Кенгашнинг асосий вазифаларига Ўзбекистон Республикасида сунъий интеллект билан боғлиқ барча фаолият йўналишларини қўллаб-қувватлаш, индивидуал лойиҳалар ишлаб чиқиш, истиқболли ташаббусларни йўлга қўйиш ҳамда сунъий интеллектдан онгли ва инсон қадриятларига мос тарзда фойдаланиш киради.

The first meeting of the Advisory Council on Artificial Intelligence under the Ministry of Innovative Development has started its work
2022-10-18 | Innovation
On October 18, 2022, as part of the international innovative ideas week "InnoWeek.uz-2022," an official ceremony and meeting were held to establish the first composition of the Advisory Council on Artificial Intelligence under the Republic of Uzbekistan's Ministry of Innovative Development. On the first day of the event, there were speeches on different aspects of AI development, top industry experts were introduced, and Council representatives were welcomed.
The event was opened by the Honorary Chairman of the Council meeting, Minister of Innovative Development Ibrahim Abdurahmanov. International partners of the universities of the United Arab Emirates, Iran, China, and India, as well as experts from the USA, EU countries, Russia, and Tajikistan were invited to the event. At the end of the day, the members of the advisory council signed the documents granting access to it.
On the second day of the meeting, on October 19, will be considered the program of the Council on specific tasks, initiatives, and scientific-practical, innovative, and educational projects for the development of artificial intelligence in the Republic of Uzbekistan for 2022-2024 . The composition and work program of the Council will be published on the website of the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan.
The advisory council on artificial intelligence was established under the Ministry of Innovative Development in August of this year, and the main purpose of the structure of the council is to form a community of experts on artificial intelligence and create  conditions for the development of public perception of this field. The main tasks of the Council include supporting all areas  related to artificial intelligence in the Republic of Uzbekistan, developing individual projects, launching promising initiatives, and using artificial intelligence in a way that is consistent with human values.