05:07:04 (GMT+5)    14.03.2025
Жорий йилнинг 14 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси ўз фаолиятини Андижон вилоятида давом эттирди.
Ташриф доирасида Ҳукумат комиссияси аъзолари енгил саноат коллежи негизида ташкил этилган кўп тармоқли ишлаб чиқариш мажмуаси, “Elegant Shoes And” МЧЖ чарм-поябзал маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳаси, электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган “Andijon viloyat HAB” махсус индустриал зонаси каби лойиҳалар билан танишди. Шунингдек, “Асака узум ва боғлари” масъулияти чекланган жамиятига қарашли 600 гектар токзор, “НИЛ ГРАНИТ” масъулияти чекланган жамиятига қарашли ип-калава ва пахта матолари ишлаб чиқариш корхонаси, “Xantex Oil” МЧЖга қарашли ўсимлик мойи ишлаб чиқариш корхоналарига ҳам ташриф буюришди.
Мазкур корхоналар вилоят иқтисодий тараққиётининг локомотивларидан ҳисобланади. Масалан, Ҳукумат комиссияси аъзолари ҳам ташриф буюрган “Сайёра фаввораси” МЧЖда 1000 нафар фуқаро иш билан таъминланиб, йилига 8 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинмоқда, “Асакатекстил” МЧЖда 2400 киши ишлайди ва у МДҲ давлатлари, Туркия ва Хитой республикларига йилига 8,7 млн маҳсулот экспорт қилади. “Сабо ҳамкор” мас’улияти чекланган жамияти иссиқхоналарида 600 та янги иш ўрни яратилиб, йиллик экспорт салоҳияти 7 миллион долларни ташкил этади.
Шу куни Андижон шаҳрида Ҳукумат комиссияси раҳбариятининг ишлаб чиқарувчилар ва экспорт қилувчи корхоналар билан учрашуви ташкил этилди. Унда вилоятнинг 100 нафардан ортиқ тадбиркорлари иштирок этиб, ўз фаолиятида дуч келаётган 135 муаммони билдирди. Асосан, инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари ва экспорт қилувчиларни тижорат банклари томонидан молиявий қўллаб-қувватлаш, ер участкалари, бўш бино ва иншоотлар ажратиш, маҳаллий маҳсулотларни ташқи бозорга чиқариш, турли сертификат ва рухсатномалар олиш, муҳандислик-техник тармоқларга улаш билан боғлиқ масалалар атрофлича кўриб чиқилиб, 50та масала ечими жойида ишлаб чиқилди ва масъул раҳбарларга ижронинг аниқ муддатлари кўрсатилган тегишли мақсадли кўрсатмалар берилди.
Йиғилиш якунлари бўйича вазирлик, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарларига вилоят ишбилармонларини тизимли равишда қўллаб-қувватлаш борасидаги ишларни фаоллаштириш топширилди.

Правительственная комиссия изучила реализацию проектов в Андижанской области
14 октября этого года Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжaeва и в составе глав министерств, ведомств и коммерческих банков продолжила выездную работу уже в Андижанской области.
В ходе визита члены Правительственной комиссии посетили ряд крупных производственных объектов, таких, как проект по производству кожевенно-обувной продукции ООО “Elegant shoes And”, многопрофильный производственный комплекс, созданный на базе колледжа легкой-промышленности, специальную промышленную зону «ХАБ Андижанской области», специализирующуюся на производстве электротехнической продукции. Также был посещён виноградник площадью 600 гектаров ООО "Asaka uzum va bog'lari", предприятие по производства пряжи, и хлопчатобумажной ткани ООО “NIL GRANIT” и производство растительного масла ООО “Khantex Oil”.
Эти предприятия – одни из локомотивов экономического развития области. Например, ООО “Сайёра фаввораси”, где также побывали члены Правительственной комиссии, обеспечило работой 1000 человек и экспортирует продукцию на 8 млн долларов в год, на предприятии ООО “Асакатекстиль” работает 2400 человек, внося свой вклад в производство экспортируемой в страны СНГ, Турцию и Китай продукции на 8,7 млн долларов в год. На теплицах ООО «Сабо хамкор» создано 600 новых рабочих мест, а годовой экспортный потенциал составляет 7 млн долларов.
В этот же день в г.Андижане организована встреча руководства Правительственной комиссии с производителями и экспортёрами. В ней приняли участие более 100 предпринимателей региона, озвучивших 135 проблем, с которыми они столкнулись в своей деятельности. После детального рассмотрения вопросов, касающихся в основном, финансовой поддержки инициаторов инвестиционных проектов и экспортеров, выделения земельных участков, пустующих зданий и сооружений, доступа отечественной продукции на внешние рынки, получения различного рода сертификатов и разрешений, подключения к инженерно-коммуникационным сетям, по 50 обращениям были выработаны механизмы решения, а ответственным руководителям даны соответствующие адресные поручения с указанием чётких сроков исполнения.
По итогам встречи руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти было поручено активизировать работу по системной поддержке предпринимателей региона.