Малдив Республикаси Ички ишлар вазири билан учрашув тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиқов мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Малдив Республикаси ички ишлар вазири Имрон Абдулла билан учрашув ўтказди.
Мулоқотда турли йўналишлардаги Ўзбекистон-Малдив ҳамкорлигининг бугунги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Хусусан, савдо, инвестиция ва туризм, айниқса, “зиёрат туризми” йўналишларидаги алоқаларни кенгайтириш имкониятлари борлиги таъкидланди.
Ўзбекистоннинг замонавий тараққиёти, мамлакатимизда кучли фуқаролик жамияти барпо этиш, аҳоли фаровонлигини ошириш ва иқтисодиётни либераллаштириш борасида эришилаётган натижаларга юксак баҳо берилди.
Малдив томони Ўзбекистоннинг ҳуқуқни муҳофаза қилиш, хориждаги ватандошларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, шунингдек, ўз фуқароларини зиддиятли ҳудудлардан қайтариш, уларни реабилитация ва жамиятга реинтеграция қилиш соҳасидаги тажрибасини тўлиқ ўрганиш ниятида эканлигини маълум қилди.
Икки томонлама кун тартибининг барча йўналишларида алоқаларни ривожлантириш бўйича самарали чора-тадбирлар кўриш юзасидан келишувга эришилди.

О встрече с главой МВД Мальдивской Республики
Заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков провел встречу с Министром внутренних дел Мальдивской Республики Имраном Абдуллой, находящимся в нашей стране с визитом.
Обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-мальдивского сотрудничества в различных направлениях. В частности, отмечено наличие возможностей для активизации связей в сферах торговли, инвестиций и туризма, особенно, «зиёрат-туризма».
Высокая оценка дана современному прогрессу Узбекистана, достигнутым в стране результатам в построении сильного гражданского общества, улучшении благосостояния населения и либерализации экономики.
Мальдивская сторона сообщила о намерении предметно изучить опыт Узбекистана в области правоохранительной деятельности, защите прав и свобод соотечественников за рубежом, а также возвращения своих граждан из зон конфликтов, их реабилитации и реинтеграции в общество.
Достигнута договоренность о принятии действенных мер по наращиванию контактов по всем направлениям двусторонней повестки дня.