ЕТТБ Ўзбекистон энергия тизимини ривожлантириш учун 47,1 миллион доллар ажратди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) нинг биринчи витце-президенти Юрген Ригтеринк бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Унда "Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" (ЎзМЕТ) АЖ тизимига кирувчи янги электр узатиш линиясини қуриш лойиҳаси бўйича кредит ва лойиҳа шартномаси имзоланди.
Тадбир давомида қуйидагилар таъкидланганидек, сўнгги йилларда Ўзбекистон бир қатор халқаро молия институтлари билан инвестициявий ҳамкорликни сезиларли даражада кенгайтирди. Улар орасида Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) етакчи ўринлардан бирини эгаллайди. Бугунги кунга келиб, ЕТТБ Ўзбекистондаги 113 лойиҳага 3,6 миллиард евродан ортиқ сармоя киритди.
Банк томонидан "Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" АЖ Хоразм ва Бухоро вилоятларидаги Саримой ва Жонкелди аҳоли яшаш пунктлари ўртасида янги электр узатиш линиясини қуриш лойиҳасини молиялаштириш учун 47,1 миллион долларлик молиявий ёрдам берилаётгани мамлакат миллий электр тармоқларининг ўтказувчанлигини кенгайтириш ва ишончлилигини оширишга қаратилгани қайд этилди. Янги линия қурилаётган, умумий қуввати 1 ГВтли иккита шамол электр станциясини миллий тармоқ билан боғлайди. Лойиҳа Ўтиш даври иқтисодиётига эга мамлакатлар жамғармаси ва Аксиядорларнинг махсус жамғармаси томонидан қўллаб-қувватланмоқда.
Тармоқнинг ушбу кенгайиши қайта тикланадиган энергия манбаларини Ўзбекистон энергетика тизимига янада интеграциялашувига ёрдам беради. Бу, ўз навбатида, мавжуд электр узатиш линияларидаги юкламани мувозанатлашга ҳамда мамлакатнинг шимолий ва жануби-ғарбий қисмида электр таъминотидаги узилишлар муаммосини ҳал қилишга ёрдам беради. Лойиҳа электр таъминоти тизимининг қувватини яхшилайди ва тармоқдаги ёъқотишларни камайтиради. Бу, айниқса, Ўзбекистоннинг тобора барқарор энергия таъминотига муҳтож ривожланаётган саноати ва аҳолининг ўсиб бораётган эҳтиёжлари учун жуда муҳимдир.
ЕТТБ биринчи витце-президенти Юрген Ригтеринк таъкидлаганидек, “Ўзбекистон нафақат Марказий Осиёдаги энг кўп аҳолига эга давлат, балки барқарор инфратузилмавий ечимларга муҳтож бўлган минтақадаги энг тез ривожланаётган иқтисодиётдир. Бизнинг Банкимиз бундай лойиҳаларни молиялаштириш орқали ушбу ўсишни қўллаб-қувватлашга тайёр”.

ЕБРР выделил 47,1 млн долларов для развития энергосистемы Узбекистана
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с делегацией Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) во главе с первым вице-президентом ЕБРР Юргеном Ригтеринком (Jürgen Rigterink), в рамках которой было подписано кредитное и проектное соглашение по проекту строительства новой линии электропередачи, входящей в систему АО «Национальные электрические сети Узбекистана» (НЭСУ).
В ходе мероприятия отмечено, что в последние годы Узбекистан значительно расширил инвестиционное сотрудничество с рядом международных финансовых институтов, среди которых одно из ведущих мест занимает Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР). На сегодняшний день ЕБРР инвестировал более 3,6 млрд евро в 113 проектов в Узбекистане.
Было озвучено, что данная финансовая поддержка Банком АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в размере 47,1 млн долларов для финансирования проекта по строительству новой линии электропередачи между поселками Саримай и Джанкельды в Хорезмской и Бухарской областях, направлена на увеличение пропускной способности и повышение надежности национальных электрических сетей страны. Новая линия свяжет две ветряные электростанции, находящиеся в стадии разработки, общей установленной мощностью до 1 ГВт, с национальной сетью. Проект поддерживается Фондом стран с ранней переходной экономикой и Специальным фондом акционеров.
Это расширение сети будет способствовать дальнейшей интеграции возобновляемых источников энергии в энергосистему Узбекистана, что также поможет сбалансировать нагрузку на существующие линии электропередачи и решить проблему сбоев в энергоснабжении на севере и юго-западе страны. Проект позволит улучшить мощность системы электроснабжения и снизить потери в сети. Это особенно важно для развивающей промышленности Узбекистана и растущих потребностей населения, которым требуется все более устойчивое энергоснабжение.
Как отметил первый вице-президент ЕБРР Юрген Ригтеринк, «Узбекистан — это не только самое густонаселенное государство в Центральной Азии, но и самая быстрорастущая экономика в регионе, которая нуждается в устойчивых инфраструктурных решениях. Наш Банк готов поддержать этот рост, финансируя такие проекты».