Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги 2022 йил 11 ноябр куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган Туркий давлатлар ташкилоти саммитини ёритиш учун хорижий оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитация қилиш бошланганини маълум қилади.
Саммитни ёритишда иштирок этишни истаган чет эл ОАВ вакиллари Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига қуйидаги ҳужжатларни топширишлари шарт:
1) ОАВ раҳбариятининг Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири номига ўз мухбирини (мухбирларини) аккредитация қилиш тўғрисидаги мурожаатномаси;
2) ОАВ ҳақида маълумот;
3) таржимайи ҳол (резюме / CВ);
4) паспорт нусхаси;
5) фотосурат (томонларн нисбати 3х4, максимал ўлчамлари 600х800 пиксел, минимал - 240х320 пиксел, юз тўлиқ кўринган, оқ фонда);
6) COVID-19 га қарши эмлаш сертификати;
7) тўлдирилган суровнома
Хорижий ОАВ вакилларининг аризалари 2022-йил 4-ноябр Тошкент вақти билан соат 18:00 га қадар Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ваколатхоналари орқали ёки тўғридан-тўғри Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг  press@mfa.uz узелектрон манзили орқали қабул қилинади.
Белгиланган муддатдан кейин юборилган мурожаатлар, шунингдек зарур маълумотларсиз ва тўлдирилган сўровномасиз аризалар кўриб чиқиш учун қабул қилинмайди.
Қўшимча саволлар юзасидан Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Матбуот хизматига  press@mfa.uz электрон почтаси орқали мурожаат қилиш мумкин.

О начале аккредитации представителей зарубежных СМИ для освещения саммита Организации тюркских государств
2022-10-03 | Политика
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан сообщает о начале аккредитации представителей зарубежных средств массовой информации для освещения саммита Организации тюркских государств, проводимого 11 ноября 2022 года в г.Самарканде.
Представителям иностранных СМИ, желающим принять участие в освещении саммита ОТГ, необходимо представить в МИД Республики Узбекистан нижеследующие документы:
1) письмо-обращение руководства заинтересованного СМИ на имя Министра иностранных дел Республики Узбекистан касательно аккредитации своего корреспондента;
3) биографические данные (резюме / CV);
4) копия паспорта;
5) фотография (соотношение сторон 3х4, максимальное разрешение 600х800 пикс., минимальное - 240х320 пикс., в анфас, на белом фоне);
6) сертификат о вакцинации от COVID-19.
7) заполненная анкета.
Заявки зарубежных СМИ принимаются до 18:00ч. (время ташкентское) 4 ноября 2022 года через дипломатические миссии Республики Узбекистан за рубежом либо непосредственно в МИД Республики Узбекистан, в том числе через специальную электронную почту ots-pess@mfa.uz.
Обращения, полученные после указанного срока, а также заявки без необходимых сведений и заполненной анкеты, к рассмотрению не принимаются.
При этом, сам факт подачи зарубежными СМИ заявки на участие в освещении саммита ОТГ, без получения подтверждения со стороны МИД Республики Узбекистан об их аккредитации, не является основанием для приезда в Узбекистан и занятия журналистской деятельностью.
При возникновении дополнительных вопросов просим обращаться в Пресс-службу МИД Республики Узбекистан: press@mfa.uz.