EBRD билан ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 27 сентябр куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев ЕТТБ витсе-президенти Юрген Ригтеринк бошчилигидаги Европа тикланиш ва тараққиёт банки делегатсияси делегациясинини қабул қилди.
Учрашувда, шунингдек, YeTTB Бош котиби Когучи Казухико, Марказий Осиё ва Мўғулистон бўйича YeTTB бошқарувчи директори Жужанна Харгитай ва YeTTBнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбарияти иштирок этди.
Суҳбат давомида мазкур молия муассасаси ва Ўзбекистон ўртасида устувор ёъналишлардаги ҳамкорликни чуқурлаштиришнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Хусусан, сўнгги икки йил ичида YeTTB  томонидан киритилган маблағлар бўйича минтақа давлатлари орасида Ўзбекистон биринчи ўринда ва 2021 йилда YeTTB томонидан амалга оширилган инвестициялар йўналишларининг бешлигида эканлиги таъкидланди. Томонлар, шунингдек, YeTTBнинг 2018-2023 йилларга мўлжалланган Мамлакатлар стратегиясининг Янги Ўзбекистонни 2022-2026 йиллар мўлжалланган тараққиёт стратегияси билан мувофиқлигини мамнуният билан қайд этдилар. Стратегияда хусусий секторни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш, минтақавий ва халқаро ҳамкорлик ва интеграцияни кенгайтириш, экологик тоза энергия ва ресурс ечимларини илгари суриш каби йўналишлар акс этган.
Инвестициявий ҳамкорлик масалалари ҳам кўриб чиқилди. Хусусан, 2018 йилдан то ҳозирги кунгача YeTTB  Ўзбекистонда энергетика, сув таъминоти ва қаттиқ чиқиндиларни қайта ишлаш ёъналишларини ривожлантириш соҳаларида 13 та лойиҳани амалга оширмоқда. Бундан ташқари, ишлаб чиқилаётган янги инвестиция лойиҳалари портфели умумий қиймати 924 миллион долларлик ортиқ 8 та лойиҳадан иборат. Томонлар жорий ва янги лойиҳа ташаббусларини жадал ривожлантириш бўйича кейинги ҳамкорлик форматини белгилаб олдилар.
Ўзбекистонда давлат корхоналарини хусусийлаштириш ва капитал бозорини ривожлантириш каби устувор иқтисодий ва таркибий ислоҳотларни YeTTB томонидан қўллаб-қувватлаш истиқболлари муҳокама қилинди. Мавзу бўйича олиб борилган музокарада Банк раҳбарияти мамлакатда амалга оширилаётган таркибий ўзгаришларнинг изчиллиги ва ўз вақтидалигини юқори баҳолаб, уларни рўёбга чиқариш борасида ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга тайёрлигини билдирди.
Томонлар, шунингдек, халқаро тадбирларни, жумладан, 2023 йилда Самарқандда бўлиб ўтадиган YeTTB Бошқарувчилар Кенгашининг йиллик йиғилишини юқори ташкилий даражада ўтказишга тайёргарлик масалаларини ҳам кўриб чиқдилар. Тадбирларни энг юқори ташкилий ва мазмун жиҳатидан юксак даражада ўтказиш мақсадида YeTTB техник миссияси билан яқин ҳамкорликни давом эттириш бўйича келишувга эришилди.
Учрашув якунида музокаралар давомида кўриб чиқилган қўшма дастур ва ташаббусларни илгари суриш бўйича навбатдаги тадбирлар белгиланди.

Обсуждены перспективы расширения сотрудничества с ЕБРР
27 сентября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития во главе с вице-президентом ЕБРР Юргеном Ригтеринком.
Во встрече также приняли участие Генеральный секретарь ЕБРР Когучи Казухико, управляющий директор ЕБРР по Центральной Азии и Монголии Жужанна Харгитай и руководство Представительства ЕБРР в Узбекистане.
В ходе беседы были обсуждены текущее состояние и перспективы углубления сотрудничества финансового учреждения и Узбекистана в приоритетных направлениях.
В частности, отмечено, что Узбекистан за последние два года стал крупнейшим получателем средств ЕБРР в регионе и 5-м по величине направлением инвестиций ЕБРР в 2021 году. Стороны также с удовлетворением отметили соответствие текущей страновой стратегии ЕБРР на 2018–2023 годы Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022 — 2026 годы. Речь идет о таких направлениях, как поддержка развития частного сектора, расширение регионального и международного сотрудничества и интеграции, а также продвижение экологически чистых энергетических и ресурсных решений.
Рассмотрен ход инвестиционного сотрудничества: с 2018 года по настоящее время ЕБРР реализует 13 проектов в Узбекистане в сферах развития сектора энергетики, водоснабжения и утилизации твердых отходов. Кроме того, портфель прорабатываемых инвестиционных проектов состоит из 8 проектов на сумму более 924 млн долларов. Стороны обозначили формат дальнейшего взаимодействия по ускоренному продвижению текущих и новых проектных инициатив.
Обсуждены перспективы поддержки ЕБРР таких приоритетных экономических и структурных реформ в Узбекистане, как приватизация государственных предприятий и развитие рынка капитала. Раскрывая тему руководство банка высоко оценило последовательность и своевременность осуществляемых в стране структурных преобразований, выразив готовность укреплять взаимодействие в рамках их реализации.
Стороны также рассмотрели вопросы подготовки на высоком организационном уровне международных мероприятий, в том числе Ежегодного совещания Совета управляющих ЕБРР в Самарканде в 2023 году. Достигнута договорённость продолжить тесное взаимодействие с технической миссией ЕБРР, с целью проведения мероприятий на самом высоком организационном и содержательном уровне.
По итогам встречи были определены дальнейшие действия по продвижению совместных программ и инициатив, рассмотренных в ходе переговоров.