БМТ Бош Ассамблеясининг 77-сессиясида иштирок этиш учун АҚШга ташриф буюрган Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири Владимир Норов Қўшма Штатларнинг етакчи банклари, фондлари, IT-компаниялари, нуфузли олий ўқув юртлари ва тиббиёт муассасаларида фаолият юритаётган юқори малакали ватандошларимиз билан учрашув ўтказди.
Хусусан, мулоқотда "Oppenheimer" банкининг бошқарувчи директори Фарҳод Иногамбаев, "Missed.com" va "Jafton.com" IT-компаниялар асосчиси Бобир Акилханов, "Credit Exim" холдинг компанияси директори Дилмуров Асқаров, "New York Life Insurance " суғурта компанияси ходими Дилшод Раҳмонов, "Ernst & Young" компанияси маслаҳатчиси Камол Мавлонов, "44 Oak Capital" девелоперлик компанияси асосчиси Фарҳод Мурадов, "Rx2go" логистика компанияси муассиси Эркин Саттаров, Сиракуза университети докторанти Миржахон Турдиев, Гарвард университети докторанти, "Dana Farber" саратонни даволаш институти ходими Нилуфар Қаҳҳорова, "Amazon" компаниясининг бизнес-таҳлил бўйича муҳандиси Шаҳло Хожаева, ""Betaworks Ventures" жамғармаси инвестори Зафар Мирзалиев, шунингдек, "Betaworks Ventures" кофе тармоғининг таъсисчиси Парвиз Муҳамадқулов иштирок этдилар.
Учрашув давомида Ўзбекистон ҳукуматининг хорижда фаолият юритаётган ватандошларни қўллаб-қувватлаш бўйича асосий устувор йўналишлари, улар учун Ўзбекистонда инвестиция, таълим, ижтимоий-гуманитар ва бошқа лойиҳаларни амалга ошириш учун яратилган шарт-шароитлар ва имтиёзлар ҳақидаги маълумотлар ватандошлар эътиборига ҳавола этилди.
Диаспорамиз аъзолари Ўзбекистон эмитентларига, шу жумладан банклар ва хусусий компанияларга техник ёрдам кўрсатишни давом эттиришга, шунингдек, Вашингтондаги институтсионал инвесторлар билан Ўзбекистон молия сектори вакиллари учун учрашувлар ташкил этишга тайёрлигини билдирди.
Таълим йўналиши бўйича АҚШ университетларида ўзбекистонлик ўқитувчи ва талабалари учун амалиётларну ташкил этиш бўйича келишувларга эришилди. Ўзбекистон ва АҚШ тиббиёт муассасалари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш, клиник тренинглар ўтказиш, даволаш протоколларини биргаликда такомиллаштириш йўллари муҳокама қилинди.
Ўзбекистонлик ёшларни IT-мутахассислик бўйича ўқитиш, таълимда Американинг илғор тажрибасини, янги методологиялар ва амалиёт дастурларини жорий этишга ҳамда стартапларни ишга туширишга алоҳида эътибор қаратилди. Учрашув давомида Ўзбекистон Президентининг Фармони билан "Келажак бунёдкори" медали билан тақдирланган "Amazon" компаниясининг бизнес-таҳлил боъйича муҳандиси Шаҳло Хожаевага ушбу юксак мукофотни топшириш маросими бўлиб ўтди. Ш.Хожаева Ўзбекистон Президентига чуқур миннатдорлик билдириб, ушбу юксак мукофот ҳукуматнинг хориждаги ватандошларга бўлган муносабатининг тўлиқ ўзгаришидан далолат беришини таъкидлади. Ушбу эътироф уни янги ташаббусларга илҳомлантириб, Ўзбекистон манфаатларини илгари суриш йўлида янада кўпроқ ва фаол ишлашга ундайди.

Глава МИД Узбекистана встретился с высококвалифицированными соотечественниками в США
Министр иностранных дел Узбекистана Владимир Норов, посетивший США для участия в 77-сессии Генеральной Ассамблеи ООН, провел встречу с высококвалифицированными узбекскими соотечественниками, работающими в ведущих американских банках, хедж-фондах, IT-компаниях, авторитетных вузах и медицинских учреждениях Соединенных Штатов.
Среди гостей в частности были управляющий директор банка «Oppenheimer» Фарход Иногамбаев, основатель IT-компаний «Missed.com» и «Jafton.com» Бобир Акилханов, директор холдинговой фирмы «Credit Exim» Дилмуров Аскаров, сотрудник страховой компании «New York Life Insurance» Дилшод Рахмонов, консультант компании «Ernst & Young» Камол Мавлонов, основатель девелоперской компании «44 Oak Capital» Фарход Мурадов, основатель логистической компании «Rx2Go» Эркин Саттаров, научный сотрудник Университета Сиракузы Миржахон Турдиев, докторант Гарварда, сотрудник онкологического института «Dana Farber» Нилюфар Кахорова, инженер по бизнес-аналитике компании «Amazon» Шахло Ходжаева, инвестор фонда «Betaworks Ventures» Зафар Мирзалиев, а также основатель сети кофейных «Poetica Coffee» Парвиз Мухамадкулов. В ходе встречи до соотечественников доведены основные приоритеты Правительства по поддержке сограждан, работающих за рубежом, создаваемые для них условия и льготы для реализации инвестиционных, образовательных, социально-гуманитарных и других проектов в Узбекистане.
Члены нашей диаспоры выразил готовность продолжить оказывать техническое содействие эмитентам из Узбекистана, в т.ч. банкам и частным компаниям, а также организовывать встречи с институциональными инвесторами в Вашингтоне для представителей финансового сектора Узбекистана.
По линии образования достигнуты договоренности по организации стажировок узбекских преподавателей и студентов в университетах США. Обговорены пути укрепления контактов медучреждений Узбекистана и США, проведения клинических тренингов, совместное совершенствование протоколов лечения и др.
Отдельное внимание отведено содействию подготовке узбекской молодежи IT-специальностям, внедрению американского подхода в обучении, новых методологий и программ стажировки, а также запуска стартапов. В ходе встречи организована также торжественная церемония вручения медали «Келажак бунёдкори» инженеру по бизнес-аналитике компании «Amazon» Ш.Ходжаевой, награжденной этой медалью недавним Указом Президента Узбекистана. Ш.Ходжаева выразила глубокую признательность Президенту Узбекистана, подчеркнув, что данная высокая награда является ярким отражением полного изменения отношения Правительства к соотечественникам за рубежом. Это признание вдохновляет ее на новые начинания и она готова еще больше и активнее работать для продвижения интересов Узбекистана.