Ўзбекистон Президенти Россия билан фаол парламентлараро ҳамкорликнинг муҳим аҳамиятини қайд этди
8 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев парламентлар аёл раҳбарларининг халқаро саммитида иштирок этиш учун Тошкент шаҳрида бўлиб турган Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раисининг ўринбосари Галина Кареловани қабул қилди.
Россия парламенти раҳбарининг ўринбосари Ўзбекистон етакчисига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Россия Президенти Владимир Путин ва Федерация Кенгаши Раиси Валентина Матвиенконинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларида кейинги йилларда юксак даражага эришилганини, кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини алоҳида мамнуният билан қайд этди.
Олий даражадаги келишувларни амалга ошириш ва амалий ҳамкорликни кенгайтиришга икки мамлакат парламентларининг яқин ва самарали алоқалари фаол ҳисса қўшмоқда.
Бундай сермаҳсул мулоқотларни, шу жумладан кўп томонлама тузилмалар - Парламентлараро иттифоқ ва МДҲ Парламентлараро ассамблеяси доирасида давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана отметил важность активного узбекско-российского межпарламентского взаимодействия
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 сентября принял заместителя Председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Галину Карелову, пребывающую в городе Ташкенте для участия в мероприятиях международного саммита женщин-руководителей парламентов.
Заместитель руководителя российского парламента выразила глубокую признательность лидеру Узбекистана за теплый прием и передала приветствия и наилучшие пожелания Президента России Владимира Путина и Председателя Совета Федерации Валентины Матвиенко.
Глава нашего государства с особым удовлетворением отметил достигнутый в последние годы высочайший уровень узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества, динамичное развитие многопланового сотрудничества.
Активную роль в реализации договоренностей на высшем уровне и расширении практического взаимодействия играет налаженное тесное и эффективное взаимодействие парламентов двух стран.
Подчеркнута важность продолжения таких продуктивных контактов, в том числе в рамках многосторонних структур Межпарламентского союза и Межпарламентской ассамблеи СНГ.