Ўзбекистон Республикаси Президенти АҚШ элчисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 сентябрь куни мамлакатимиздаги дипломатик миссиясини якунлаётган Америка Қўшма Штатлари Фавқулодда ва Мухтор элчиси Дэниел Розенблюмни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Дэниел Розенблюмнинг Ўзбекистон-АҚШ стратегик шериклик муносабатларини ривожлантиришдаги ҳиссасини қайд этди.
Кейинги йилларда конструктив сиёсий мулоқот йўлга қўйилди. Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ҳамкорлик кенгайиб бормоқда. Ўзаро савдо ҳажми ошмоқда, АҚШнинг етакчи компаниялари иштирокида қатор инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларида икки томонлама дастурлар жорий этилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил август ойида қабул қилинган фармонига мувофиқ америкалик дипломат мамлакатимизнинг юксак давлат мукофоти – “Дўстлик” орденига сазовор бўлди.
АҚШ элчиси унинг фаолиятига берилган юқори баҳо учун самимий миннатдорлик билдириб, бундан буён ҳам мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг мустаҳкамланишини фаол қўллаб-қувватлашда давом этишини таъкидлади.

The President of Uzbekistan receives the U.S. Ambassador
On September 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America Daniel Rosenblum, who is completing his diplomatic mission in Uzbekistan.
The Head of the state noted the contribution of Ambassador Daniel Rosenblum to the development of Uzbekistan –American strategic partnership.
A constructive political dialogue has been established in recent years. Mutually beneficial trade-economic cooperation is enhancing through joint efforts. The volume of mutual trade is growing. Several investment projects are being implemented with the participation of leading American companies. Bilateral programs in education and healthcare are being implemented.
By the decree of the President of Uzbekistan, adopted in August 2022, the American diplomat was awarded the honorary state award of Uzbekistan – Dustlik (Friendship) Order.
The U.S. Ambassador expressed sincere gratitude for the high assessment of his work and assured that he would continue to actively support the strengthening of multifaceted cooperation between the two countries.